akné a sport

Akné a sport: Jaký vliv má pohyb na pupínky a černé tečky?

5 min čtení
Zobrazit více

Vždyť to vlastně všichni víme: Sport a pohyb mají obecně pozitivní vliv na naše zdraví. Není tedy divu, že lékaři a zdravotní experti doporučují lidem, aby pravidelně mírně sportovali. Sport pomáhá předcházet nejčastějším civilizačním nemocem (např. diabetu nebo vysokému krevnímu tlaku). Gaučoví povaleči to tedy budou mít těžší.

Sport může pomáhat i při zdolávání akné. V tomto článku se dozvíte, jaké pozitivní účinky může mít sport na problematickou pleť a na co je přitom nutné dbát.

Proč mají pohyb a sport pozitivní účinek

1. Sport zlepšuje prokrvení

Pravidelným sportem se posiluje celý organismus a zlepšuje se prokrvení kůže. Díky vyššímu čerpacímu výkonu srdce jsou i nejjemnější vlásečnice (kapiláry neboli drobné krevní cévy v kůži) intenzivněji zásobovány krví. V důsledku toho získává kůže růžovější, svěžejší barvu a tělo si buduje imunitu. Praktickým vedlejším účinkem je, že záněty – které bývají pro nečistou pleť se sklonem k akné typické – se většinou rychleji vyléčí a vznikají méně často.

2. Sport zajišťuje více kyslíku

sport odbourává stres
Sport pomáhá odbourat stres.

Kdo sportuje, ten je na tom postupem času lépe s dechem. Objem vzduchu, který je jeho tělo schopno vstřebat, se totiž postupně zvětšuje. A časem se může dokonce až zdvojnásobit! Proto je samozřejmě nejlepší sportovat na čerstvém – a pokud možno čistém – vzduchu.

Díky většímu objemu vzduchu v plicích dochází k lepšímu zásobování těla kyslíkem. Počet krevních buněk se zvyšuje, srdce pracuje účinněji a orgány jsou lépe prokrvovány. Zlepšují se také hodnoty krevního tlaku a pružnost tkání a cév. A tento účinek prospívá samozřejmě také pokožce.

3. Sport snižuje stres

Nejnovější studie uvádějí, že stres a akné se vzájemně ovlivňují (více se o tom dozvíte zde). Psychologický aspekt by se tedy u akné neměl podceňovat, protože negativní stres může způsobit větší náchylnost pleti k zánětům a tím i ke vzniku akné. Sport naopak přirozeným způsobem redukuje stresové hormony v těle. Pokud sportujete, můžete se lépe uvolnit – a to prospívá i vaší pleti.

4. Sport „čistí“ tělo

Při sportu se člověk potí – to je zcela přirozené. A je to i prospěšné, protože pocení má pozitivní účinek. Při pocení se otvírají kožní póry a kůže se tak přirozeným způsobem zbavuje přebytečného mazu a nečistoty.

Užíváte léky proti akné a máte chuť sportovat? Váš praktický lékař vám řekne, na co byste v takovém případě měl/a dbát.

Co dělat před sportem, během něj a po něm – naše tipy pro vás

Tip 1: Sportujte raději bez make-upu!

sport a make-up
Před sportem: Je lepší se odlíčit!

Při sportu se otvírají kožní póry, a proto je lepší, když přirozenou schopnost pokožky dýchat neblokujete silnou vrstvou make-upu. Když se totiž pot smíchá s make-upem, může dojít k ucpání pórů.

Pokud se make-upu nechcete vzdát ani při sportu, použijte nejlépe lehký, hydratační make-up tekutější konzistence.

Tip 2: Vlasovou kosmetiku používejte střídmě!

vlasová kosmetika
Vlasovou kosmetiku používejte co nejstřídměji!

Bezoplachové kondicionéry a jiné produkty obsahující pečující oleje mohou při pocení stékat z vlasů do obličeje a ucpávat kožní póry. To může přispět ke vzniku pupínků zejména na čele.

Tip 3: Nezapomínejte na ochranu proti slunci!

ochrana proti slunci
Při sportování venku nezapomínejte na ochranu proti slunci!

Sportujete rád/a venku? To je prima – zvlášť když se dobře chráníte před sluncem. Pro tento účel se nejlépe hodí lehký zmatňující ochranný přípravek proti slunci, jako např. Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control. Příliš hutné opalovací krémy jsou spíše nevhodné, protože mohou přispívat ke zhoršení problematické pleti.

Ochranný faktor proti slunečnímu záření by měl samozřejmě vyhovovat vašemu typu pleti. Pokud si nejste jistá/ý, zvolte raději vyšší ochranný faktor nebo se poraďte v lékárně nebo se svým dermatologem.

Více k tématu Ochrana proti slunci při akné.

Tip 4: Fitness přístroje před cvičením očistěte!

dezinfekce
V posilovně dbej na čistotu!

Na přístrojích v posilovně ulpí značné množství bakterií. Když se přístroje dotknete, zůstanou vám bakterie na rukou a pak si je snadno přenesete i na obličej.

Raději se nespoléhejte na to, že ostatní uživatelé přístroj po použití dostatečně očistili. Udělejte to radši sama/sám! Papírové utěrky a odpovídající čisticí prostředky by měly být k dispozici v každé posilovně.

Tip 5: Po sportování se osprchujte!

sprcha po cvičení
Sprcha po cvičení působí opravdu blahodárně – i na kůži.

To by mělo být vlastně samozřejmé, ale při akné je sprcha po cvičení obzvlášť důležitá. Když se potíte, otvírají se kožní póry a z těla se odplavují nečistoty a přebytečný maz. Když ale necháte pot uschnout, pak tyto nečistoty a maz na kůži zaschnou a ucpou znovu póry – tím se vytvoří ideální podmínky pro takzvané propionové bakterie (rod Propionibacterium), které vyvolávají záněty.

Proto je důležité se co nejdříve po cvičení osprchovat a zejména aknózní pleť (v obličeji) očistit vhodným dermokosmetickým přípravkem, např. Eucerin DermoPure Čisticím gelem.

Když se během sportování potíte, můžete si pot průběžně otírat čistým ručníkem – zejména partie, na kterých máte akné.

Tip 6: Akné a sauna – jde to dohromady?

Do sauny můžete v podstatě chodit i v případě, že máte akné. To není problém, naopak. Saunování vám povzbudí krevní oběh a posílí imunitní systém. Kromě ručníku, na který si sednete, byste měl/a mít s sebou ještě další ručník na otírání potu – k tomu vám postačí i mini ručník.

Existuje vlastně akné ze sportu?

Akné ze sportu nebo akné z anabolik může být vyvoláno užíváním přípravků na podporu výkonnosti, jako jsou např. anabolika.

Užívání takových přípravků zásadně nedoporučujeme, protože mají vážné vedlejší účinky. Nelze doporučit ani příliš intenzivní bodybuilding, protože při něm dochází k výraznějšímu vylučování mužského pohlavního hormonu testosteronu, který přispívá k tvorbě akné. Vhodnější je umírněné posilování nebo vytrvalostní sport.

Nedokážu se přimět ke sportování – co s tím?

jak začít sportovat
Pro ty, které sport nebaví, máme několik rad.

Nejdříve to nejdůležitější: Najděte si druh sportu, který vás bude opravdu bavit! Při problematické pleti se sklonem k akné lze doporučit zejména vytrvalostní sporty, jako je běh, bruslení, plavání nebo jízda na kole, a samozřejmě obecně pohyb na čerstvém vzduchu.

Pokud vás tyto sporty nebaví, můžete podobného efektu dosáhnout při sportech, jako je fotbal, volejbal nebo tenis. Dobrou alternativou je i trénink v posilovně.

Tři „tajné tipy” pro nesportovní typy

  1. Začněte s malými tréninkovými dávkami a pak je pomalu zvyšujte. Tak si uchováte motivaci a vyhnete se neúspěchům.
  2. Netrénujte sama/sám, ale raději ve dvou nebo ve skupině. Je to obvykle větší zábava a můžete se s ostatními vzájemně motivovat.
  3. Nezapomínejte na to, proč sportujete: Sport pomáhá udržovat zdravé tělo a čistou pleť! 

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin