Atopická dermatitida na těle u dětí – Rozpoznání a zvládnutí symptomů nemoci

7 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je neinfekční, poměrně časté kožní onemocnění, kterým na celém světě trpí 10 až 20 % dětí a 2 až 5 % dospělých. Jedná se o chronické onemocnění, protože symptomy mohou přetrvávat po dlouhá léta, ale kojenci a děti mohou ze syndromů nemoci časem "vyrůst". Nemocní popisují dvě typické fáze nemoci - fázi chronickou ("remisi") a akutní ("vzplanutí"). V obou fázích přispívá správná péče o pokožku k úlevě od obtíží.

Příznaky A Symptomy

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (neboli atopický ekzém) je stále častěji se vyskytující onemocnění kůže, které postihuje dospělé, děti i kojence všech barev kůže na celém světě. Nejvíce ohrožené jsou jím děti, protože 90 % pacientů s atopickou dermatitidou ho dostanou dříve, než dosáhnou pěti let, ale u značného množství dětí nemoc časem odezní. V dospělosti se nemoc poprvé objeví jen zřídka.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění
Pokožka postižená atopickou dermatitidou u dětí je viditelně zhrubělá.

Symptomy se objevují na temeni hlavy (ložiska), na obličeji a na těle, ale u kojenců, dětí a dospělých se místa výskytu liší:

 • U kojenců se symptomy mohou objevit už ve věku 2 až 3 měsíců. Obvykle se náhle objeví ložiska se suchou pokožkou, která se olupuje svědí. Ve fázích vzplanutí může infikovaná kůže i mokvat. U kojenců se nejčastěji objevuje atopická dermatitida v obličeji - hlavně na tvářích - a na temeni hlavy. Jen velice zřídka se u kojenců projeví atopická pokožka, tam kde se tělíčko balí do plenek. Plenková dermatitida sice někdy vypadá podobně, ale tako část pokožky je tak vlhká, že se na ní atopická dermatitida neobjevuje.
 • U dětí, u nichž se nemoc projeví později (mezi druhým rokem a pubertou), se svědící ložiska objevují spíše na těle. Pokožka  zhrubělá s nerovným povrchem. Obvykle jsou zasažené loketní nebo podkolenní jamky, krk, zápěstí, kotníky a záhyby pod hýžděmi. U dětí bílé rasy se symptomy nejčastěji objevují na pokožce vnitřní strany kloubů -  na loktech, zápěstích, v podkolenní jamce a na přední straně kotníků. Děti černochů a asiatů mají většinou zasaženou pokožku na opačné straně kloubů, jako jsou špičky loktů a přední strana  kolen.
 • Atopická dermatitida u dospělých se typicky projevuje v obličeji i na těle velmi suchou, olupující se pokožkou, která neustále svědí.
Hračky (nejlépe z bavlněných materiálů) dokážou dítě rozptýlit, aby si nerozškrábalo pokožku.

Atopická dermatitida probíhá ve dvou typických "fázích". Během chronické fáze ("remise") je pokožka velice suchá, citlivá a šupinatá a je nutné ji denně zvláčňovat. Akutní fáze ("vzplanutí") jsou na péči ještě náročnější a je nutné je léčit lokálními léčebnými přípravky, aby se zanícená kůže a svědení zklidnily.

Onemocnění je obvykle velice stresující, nejen pro postižené děti, ale i pro jejich rodiče, protože je těžké dětem zabránit, aby se neškrábaly. Děti - hlavně kojenci a batolata - si dokážou drbat tělíčko o povlaky v postýlce, o koberce a jiné povrchy, aby si ulevily od svědění, což může následně způsobit kožní infekci. Děti pak špatně spí, a to rodiče jen ještě více stresuje.

Přes to všechno dokáže účinné léčení a správná péče o pokožku značně ulevit od obtíží.

Jak poznám, že na těle mého dítěte propukla fáze vzplanutí nemoci?

Vaše dítě pravděpodobně trpí vzplanutím nemoci, když...

Pokožka slabě až silně svědí.

Pokožka je zanícená a bolestivá.

Pokožka mokvá a někdy dokonce krvácí.

Vaše dítě pravděpodobně netrpí vzplanutím nemoci, když...

Hydratační prostředky dokážou potlačit symptomy nemoci.

Zvládá symptomy a nemusí se škrábat.

Pokožka je neporušená a jen trochu šupinatá.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Přečtěte si více informací o dětské pokožce.

Příčiny A Faktory

Potenciální příčiny a faktory atopické dermatitidy na dětské pokožce

Dermatologové zjistili, že existuje několik kauzálních a přidružených faktorů, například:

Genetika hraje zásadní význam - když jeden rodič nebo oba rodiče mají atopickou dermatitidu, je u dítěte riziko, že tuto nemoc zdědí.
Děti žijící v městských aglomeracích, kde je větší znečištění, jsou více ohrožené atopickou dermatitidou.

 • Spojitost se sennou rýmou a astmatem. Existují důkazy, že atopická dermatitida má spojitost jak se sennou rýmou, tak s astmatem. Takzvaný "atopický pochod" začíná nejčastěji atopickou dermatitidou v dětství a později, v dospívání a v dospělosti, se projeví senná rýma nebo astma.
 • Genetické vazby. Když má jeden člen nebo více členů rodiny atopickou dermatitidu, je u dětí větší riziko onemocnění těmito atopickými nemocemi.
 • Prostředí. Děti v rozvinutých zemích, které žijí v městských aglomeracích, kde je vyšší úroveň znečištění, a děti v zemích se studeným podnebím jsou vystaveny většímu riziku, že dostanou atopickou dermatitidu. Jedna studie prokázala, že u jamaických dětí žijících v Londýně je dvakrát větší pravděpodobnost, že dostanou atopickou dermatitidu, než u dětíi žijících na Jamaice.
 • Pohlaví. Ženy mají o něco vyšší prevalenci onemocnění atopickou dermatitidou než muži.
 • Věk matky při narození dítěte. Důkazy naznačují, že čím je matka při narození dítěte starší, tím větší je riziko, že dítě dostane atopickou dermatitidu.

Je známé, že nemocní trpí nedostatkem přirozených hydratačních faktorů (jako je urea a aminokyseliny) a narušeným metabolismem epidermálních lipidů. Tím se vysvětluje, proč je jejich pokožka náchylná k vysoušení a mají narušenou funkci kožní bariéry.

Vzplanutí nemoci jsou často způsobené právě cyklem atopické pokožky (viz zobrazení). Jedná se o cyklus příčin a následků, který začíná tak, že se dítě začne škrábat tam, kde ho pokožka svědí, a naruší již tak křehkou kožní bariéru. Odhalené vrstvy pokožky se stanou ideální živnou půdou pro bakterii Staphylococcus aureus, která se množí a infikuje pokožku. Infekce vyvolá zánět, a ten opět způsobuje svědění. Tento cyklus se neustále opakuje.

Dermatologická léčba napomáhá přerušit cyklus atopické pokožky.

Další Faktory

Spouštěče se u jednotlivců liší, a je tedy dobré vést si deník a zapisovat, co a jak ovlivňuje stav dětské pokožky. Většinou se jedná o:

Některé potraviny, například ořechy, mohou vyvolat symptomy atopické dermatitidy.

 • Materiály, které děti nosí přímo na pokožce těla, jako je nylon (může zapříčinit pocení) a vlna (může dráždit pokožku).
 • Jídla a nápoje. Nejběžnějším příkladem jsou mléčné výrobky, ořechy a mořské plody. Než ale vyřadíte tyto potraviny z dětského jídelníčku, poraďte se s lékařem, abyste si byli jisti, že dítě nepřipravíte o důležité složky výživy.
 • Alergie na srst domácích zvířat, pyly a roztoče.
 • Psychický stres
 • Prací prostředky, hlavně ty, které jsou označované jako biologické.
 • Pasivní kouření - cigaretový kouř.
 • Nedostatek spánku i stres (jako vedlejší projevy onemocnění) mohou symptomy ještě dále zhoršovat.

Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na pokožku.

Řešení

Jak zvládat obtíže atopické dermatitidy na dětské pokožce

Každodenní používání hydratačních prostředků, které ulevují od příznaků suché pokožky, podráždění a svědění, může přispět ke zmírnění emočního stresu dětí i rodičů a může přispět ke zlepšení kvality života.

Ačkoliv neexistuje lék, který by atopickou dermatitidu vyléčil, lékaři zdůrazňují důslednou aplikaci hydratačních prostředků, aby došlo k úlevě při suché pokožce, podráždění a svědění, a aby se omezil emoční stres.

Během chronické fáze je nesmírně důležité pokračovat v každodenní péči o pokožku díky používání emolienčních přípravků.

Emolienční přípravky

Emoliencia (zvláčňující přípravky) bývají ve formě tělových mlék, krémů, pleťových krémů, olejů do koupele a sprchových olejů a jejich společným úkolem je udržovat pleť vláčnou, pružnou a chránit ji před podrážděním.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje z jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Dermatologická léčba

Když nastane akutní fáze nemoci, je třeba společně s emolienčními přípravky používat lokálně aplikované léky proti svědění. Tyto lokálně aplikované krémy a masti obvykle obsahují kortikosteroidy.

Kortikosteroidy jsou účinné složky, které působí velice rychle a ulevují téměř okamžitě od svědění. Jejich aplikaci je však třeba striktně řídit podle rady lékaře.

Eucerin AtopiControl Acute krém významně zlepšuje vzhled pokožky při akutních fázích ekzému.

Eucerin AtopiControl Acute krém má takové vlastnosti v péči o pokožku, u nichž bylo klinicky prokázáno, že významně zlepšují vzhled pokožky i při akutních fázích atopické dermatitidy. Díky tomuto přípravku lze ve fázích vzplanutí nemoci omezit aplikaci hydrokortizonu. Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.

Další rady pro rodiče dětí, které trpí atopickou dermatitidou na těle

Voda na koupání kojence má být teplá, ale ne horká.
Doporučuje se dítěti neustále krátce zastřihovat nehty, aby si nemohlo pokožku poškodit škrábáním.

 • Děti myjte v teplé, ale ne příliš horké vodě.
 • Poklepávejte kůži ručníkem, dokud neuschne, pak ihned namažte pokožku emolienčním přípravkem.
 • Používejte emolienční přípravek alespoň dvakrát denně.
 • Dítěti neustále krátce zastřihujte nehty a udržujte je hladké, aby si nemohlo pokožku rozškrábat.
 • Dávejte dětem na noc bavlněné rukavice, aby se nemohly škrábat ve spánku.
 • Udržujte v místnosti nižší vlhkost a teplotu.
 • Někdy může být dobré dát dítěti panenku, kterou mohou škrábat, může to u nich zmírnit nutkání škrábat se na vlastní pokožce.

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin