akné a léčebné postupy

Léky na akné: Jaké jsou nejběžnější léčebné postupy?

3 min čtení
Zobrazit více

Na výběr máte z široké řady léků na akné, od lokálních přípravků řešících mírné příznaky až po různě silné léky na ty nejtěžší případy akné. Správný lék používaný v souladu s lékařským předpisem pomůže omezit výskyt pupínků a snížit riziko trvalého poškození kůže. V tomto článku jsou popsány nejběžnější léky na akné. Více o jednotlivých lécích naleznete zde: Léky na akné: jak fungují a jaké mohou mít nežádoucí účinky.

Jak zjistím, jestli je pro mě lékařské ošetření akné správnou volbou?

Pokud trpíte akné a obtěžují vás pupínky, je dobré navštívit svého lékaře. 

prohlídka kůže
Lékař začne prohlídkou vaší kůže

Léčba akné se řídí přísnými národními a mezinárodními směrnicemi1 a váš lékař nebo dermatolog (kožní lékař) vám po zevrubné prohlídce kůže poradí, jaké léčebné postupy jsou pro vás nejlepší a nejefektivněji vyřeší příčiny a příznaky vašeho akné. Přečtěte si o příčinách akné více: Příčiny a spouštěcí faktory akné; více informací o rozvoji pupínků: Rozvoj akné.

Profesionální zdravotníci se obvykle shodují na tom, že u mírné až vážné formy akné může včasné podávání léků přispět k prevenci zhoršení příznaků a snížit riziko zjizvení. 

 
1  Nast, A., Dréno, B., Degitz, K. a kol. (2012), European Evidence-based (S3) Guidelines for the Treatment of Acne, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 26, S. 1–29.

Jaké existují možnosti léčby akné?

V následujícím seznamu jsou uvedeny nejběžnější léky na akné. Více informací o jejich účinku a možných vedlejších nežádoucích účincích se dozvíte zde: Léky na akné: jak fungují a jaké mohou mít nežádoucí vedlejší účinky.

Benzoylperoxid

Trpíte-li mírnou až středně těžkou formou akné, lékař vám nejprve může doporučit benzoylperoxid. Je dostupný jako krém nebo gel, který se nanáší na postiženou pokožku. V mnoha zemích je dostupný bez lékařského předpisu.

Lokální retinoidy

Lokálně aplikované retinoidy jsou alternativou benzoylperoxidu, kterou vám může lékař předepsat. Lokálně aplikovaný přípravek je krém nebo gel, který nanášíte pouze na postiženou pokožku. Retinoid je derivát retinolu nebo vitamínu A.

Kyselina azelaová

Doporučuje se tehdy, když je léčba benzoylperoxidem a lokálními retinoidy neúčinná, nebo pokud pacient při jejich užívání trpí nežádoucími vedlejšími účinky. Doporučuje se rovněž u pokožky obzvlášť citlivé na sluneční světlo, nezvyšuje její fotosenzitivitu.

Lokální a perorální antibiotika

Předepisují se pouze v kombinaci s dalšími léky na akné, aby nedošlo k vytvoření bakteriální rezistence; omezují množení bakterií P. acnes a pomáhají předcházet infekcím kůže. Lokální antibiotika se aplikují zevně nanášením na postiženou oblast; perorální antibiotika mají formu tablet nebo roztoku. Více informací o bakteriích P. acnes získáte zde: Rozvoj akné a co stojí za vědeckými poznatky o mikro-zánětu.

Kombinovaná perorální kontraceptiva

Akné přímo souvisí s kolísáním hladin hormonů, a proto někdy dermatologové doporučují ženám, u kterých akné propuká v souvislosti s hormony, užívání některých perorálních kontraceptiv s prokázanou účinností proti akné.

Isotretinoin

Nejběžněji používaným a nejúčinnějším lékem na závažnou formu úporného a přetrvávajícího akné je isotretinoin. Předepisuje se pouze tehdy, když jiné léky neúčinkují.

Kdy mohu očekávat viditelné výsledky?

léky na akné
Váš lékař vám předepíše lék na akné nejvhodnější pro vás a pro vaši pleť

Žádné léky na akné bohužel neslibují okamžité výsledky. Přípravky je nutné aplikovat nebo užívat po celou doporučenou dobu. U většiny lidí se výsledky dostaví po 4-8 týdnech od začátku léčby, ale celá léčba může někdy trvat až tři měsíce.

Dermatologové se domnívají, že jednou z hlavních příčin nefungování léků bývá to, že pacienti nedodržují předepsaný režim, nebo léky přestanou užívat před dokončením celého léčebného cyklu. Více informací o možných příčinách této skutečnosti získáte zde: Léky na akné: jak fungují a jaké mohou mít nežádoucí vedlejší účinky.

„Viditelné výsledky léčby akné lékařskými i jinými postupy se dostavují až po delším čase. Nevzdávejte to!“ říká MUDr. Markus Reinholz, dermatolog.

 

Upozornění: Tento článek obsahuje obecný obsah, který je určen pouze pro informační účely. Není to náhrada lékařské diagnózy nebo léčby a neměl by být takto použit. Máte-li jakékoliv dotazy nebo se potřebujete poradit o vhodných možnostech léčby, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin