Žena ukazující podpaží

Citlivá pokožka a intolerance deodorantů

Deodoranty a antiperspiranty jsou obecně považovány za bezpečné produkty. U osob s velice citlivou pokožkou přesto mohou individuálně vyvolat alergické reakce.

PŘÍZNAKY A SYMPTOMY

Jak poznat intoleranci na deodoranty?

Nejčastějším symptomem reakcí na deodoranty je, že se objeví červená, olupující se vyrážka v místech, kde se přípravky proti pocení používají. Také pálení a svědění v oblasti podpaží jsou reakcí na podráždění kůže. Ve velmi závažných případech se na kůži mohou dokonce objevit červené pupínky, které se změní na mokvající puchýřky. Taková reakce na deodoranty nebo antiperspiranty se může objevit buď ihned po první aplikaci, ale v některých případech i po celých měsících používání.

Žena s intolerancí na deodoranty
Symptomy kožní intolerance na deodoranty
PŘÍČINY A FAKTORY

Co způsobuje intoleranci na deodoranty?

Někdy kůže v oblasti podpaží může reagovat vyrážkou, tzv. kontaktní dermatitidou*. Kontaktní dermatitidu vyvolanou deodoranty a antiperspiranty zapříčiňují v nich obsažené chemické látky. Nejčastějším alergenem, který spustí takovou reakci, bývá parfemace (parfémové složky, esenciální oleje nebo biologická aditiva). Při dráždění kůže mohou sehrát značnou roli také aditiva, která usnadňují pronikání přípravku do kůže (např. alkohol).

Jestliže Vaše pokožka alergicky reaguje na některé produkty, navštivte dermatologa.

FAKTORY

Další faktory ovlivňující vznik intolerance na deodoranty

Lidé, kteří trpí ekzémem nebo atopickou dermatitidou, mohou mít pokožku náchylnější k alergickým reakcím na deodoranty, zejména na takové, které obsahují parfemaci nebo alkohol. Riziko alergické reakce se proto značně snižuje u neparfémovaných deodorantů a antiperspirantů, nebo u těch, které neobsahují alkohol.

Žena holící si podpaží
Pokožka po holení může být citlivější na podráždění.
ŘEŠENÍ

Jak zabránit vzniku intolerance na deodoranty?

Jestliže víte, že máte velmi citlivou pokožku, nebo trpíte atopickou dermatitidou, používejte jen deodorant, který neobsahuje nejčastější alergeny, které mohou vyvolat kontaktní dermatitidu*, tj. parfemaci a alkohol. A než použijete nějaký nový deodorant, raději ho nejdřív zkuste na předloktí, abyste viděli, jak bude Vaše pokožka na nový produkt reagovat.

Žena zkoušející deodorant na předloktí
Nový deodorant vždy nejdřív vyzkoušejte na předloktí, a teprve poté ho použijte na pokožku v podpaží.

Jestliže se u Vás po použití deodorantu nebo antiperspirantu objevila kontaktní dermatitida*, přestaňte ho okamžitě používat, aby se pokožka dále nedráždila dráždivými látkami a alergeny.  Rovněž je dobré neholit si podpaží a nosit volné oblečení, aby se minimalizovalo podráždění pokožky.

*Kontaktní dermatitida je stav kdy pokožka zarudne, je bolestivá, nebo zanícená po přímém kontaktu s určitou chemickou látkou.

Žena používající Eucerin deodorant pro citlivou pokožku
Eucerin Kuličkový deodorant neobsahuje alkohol, parfemaci, barviva ani konzervační látky.

Jestliže se stav Vaší pokožky po několika dnech nezlepší, měli byste navštívit dermatologa.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář