Atopická dermatitida na těle – Rozpoznání a zvládnutí vzplanutí ekzému

6 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, u něhož počet případů neustále stoupá, zejména v Západním světě. Převážně postihuje kojence a děti - 10 až 20 % dětí na celém světě, ale mezi dospělými jsou také 2 až 5 % postižených. Nemocní trpí neustále suchou, citlivou pokožkou, která je náchylná k infekcím a zánětům. Neexistuje sice lék, který by tuto nemoc vyléčil, ale pravidelná péče o pokožku - buď sama o sobě, nebo společně s aplikací léků - dokáže od většiny potíží ulevit.

Příznaky A Symptomy

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je neinfekční chronické kožní onemocnění, které postihuje pleť obličeje a pokožku těla kojenců, dětí i dospělých. Počet případů neustále roste, takže ve srovnání s dobou před 30 lety je dnes zjištěných případů dvakrát až třikrát tolik. Není sice doposud známa přesná příčina onemocnění, ale je prokázané, že má určitou spojitost s astmatem a sennou rýmou.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění

U nemocných se projevuje nedostatečná funkce kožní bariéry a imunitního systému. Pro nemoc jsou charakteristické dvě jasně odlišené fáze. Ve fázi latentní ("remisi") je pokožka suchá, podrážděná a někdy se lehce olupuje. Tento stav suché nebo přesušené pokožky se nazývá xeróza. V akutní fázi, neboli ve fázi "vzplanutí", se pokožka zaněcuje a svědí. I když neexistuje lék, který by atopickou dermatitidu vyléčil, je možné, aby nemocní prodloužili chronická období nemoci a omezili vzplanutí díky důsledné péči o pokožku.

Během akutní fáze se u většiny nemocných objeví ekzém v obličeji, na pokožce hlavy, na krku, horní části hrudníku, a na vnitřní straně kolen a loktů, na rukou, zápěstích a na nohou. U dětí a kojenců se postižená místa liší.

Symptomy atopické dermatitidy se u jednotlivých osob liší - někdo trpí velice silným svěděním a zanícenou pokožkou.
Pokožka se někdy zanítí a je bolestivá.

Pokožka začne svědit, zaněcuje se a začarovaný kruh škrabání způsobí jen další infekci. Protože je atopická pokožka velmi suchá a svědí, nutí nemocné se škrábat, což poškozuje kožní bariéru a způsobuje, že se spodní vrstvy kůže stanou zranitelnějšími.

Období vzplanutí nemoci je třeba potlačovat za pomoci dermatologických léků, které působí proti svědění, protizánětlivě a antibakteriálně.

Atopická dermatitida na těle se může zhoršovat působením teploty, takže nemocní by měli na oblečení volit hlavně měkkou bavlnu místo vlny nebo nylonu. Někdy je také trápí špatné spaní, protože jim ve spánku brání pocení a nucení se škrábat.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s dermatologem.

Příčiny A Faktory

Potenciální příčiny a faktory atopické dermatitidy

Dermatologové specifikovali několik kauzálních a přidružených faktorů.

Jestliže má rodič atopickou dermatitidu, astma, nebo sennou rýmu, je u dítěte větší riziko, že toto onemocnění zdědí.
Existuje souvislost mezi životním prostředím a onemocněním atopickou dermatitidou. Ve městech s vysokou mírou znečištění je více zjištěných případů atopické dermatitidy.

Například:

 • Existují genetické vazby mezi atopickou dermatitidou, astmatem a sennou rýmou. Jestliže jeden nebo více předků trpí těmito nemocemi, příslušně se zvyšuje riziko, že jejich potomek také zdědí dispozice k atopické dermatitidě. Jestliže oba rodiče dítěte mají atopickou dermatitidu, je 60 až 80% pravděpodobnost, že dítě toto onemocnění zdědí.
 • Byly rovněž zjištěny souvislosti mezi životním prostředím a rizikem onemocnění. Je známo, že lidé ve velkých městech s vysokou úrovní znečištění, a ti, kdo žijí v  zemích s chladným podnebím, jsou touto nemocí ohroženi více. Jedna studie, která srovnávala děti z Jamaiky žijící v Londýně s dětmi žijícími na Jamaice, ukázala, že děti v Londýně jsou postižené dvakrát častěji. 
 • U matek, které porodily děti ve vyšším věku, je vyšší pravděpodobnost, že budou mít děti s atopickou dermatitidou, než u mladších matek.

Charakteristickým rysem dědičné atopické dermatitidy je nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) jako jsou aminokyseliny a narušený metabolismus epidermálních lipidů.

Spouštěčem pro vzplanutí nemoci může být cyklus atopické pokožky, kdy kvůli škrábání vzniká začarovaný kruh symptomů a reakcí na ně.

Další Faktory

Některé potraviny, např. ořechy, mohou spouštět symptomy atopické dermatitidy.
Neměli byste nosit neprodyšné a vlněné oblečení - tyto materiály mohou být spouštěčem ekzému. Doporučuje se nosit bavlněné oblečení.

Jestliže pokožka trpí atopickou dermatitidou, je důležité ji chránit před horkem a zabránit jejímu podráždění. Mezi faktory, které mohou nemocnému přitížit, patří: 

 • oblečení, v němž se tělo potí, jako je neprodyšný nylon 
 • oblečení, které není pro citlivou pokožku dost jemné (např. vlna)
 • některá jídla - mezi obvyklé spouštěče patří mléčné výrobky, ořechy a mořské plody
 • alkohol
 • roztoči, prach, pyly a jiné alergeny
 • nešetrné prací prostředky
 • formaldehyd
 • cigaretový a doutníkový kouř
 • znečištění životního prostředí

Stres a nedostatek spánku také mohou zhoršovat symptomy atopické dermatitidy.

Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na pokožku.

Řešení

Jak ulevit obtížím atopické dermatitidy v akutní fázi

Není sice známý lék, který by atopickou dermatitidu vyléčil, ale symptomy, jak akutní, tak latentní fáze nemoci, se dají zmírnit díky důsledné a účinné péči o pokožku a příslušné léčbě léky. Nicméně, i při pečlivé péči o pokožku se objevují fáze vzplanutí ekzému a nemocní musí vědět, jak si mohou od obtíží ulevit.

Emolienční přípravky

Emolienční přípravky pomáhají udržet pokožku pružnou a vláčnou a potlačují svědění, které může zhoršit vzplanutí nemoci. Tyto krémy, tělová mléka, přísady do koupele a sprchové oleje udržují  pokožku hydratovanou a chrání její povrch před poškozením.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega -6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje z jadérek hroznového vína obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru a uklidňují a vyživují pokožku.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice, exkluzivně pro společnost Beiersdorf). Přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Dermatologická léčba

V případě, že se objeví fáze vzplanutí, doporučuje se doplnit emolienční přípravky speciální péčí. Přípravky pro období akutní fáze obsahují kortikosteroidy. Jde o přípravky s velice rychlými účinky, které uleví od zánětu a svědění. Nemají se však aplikovat na rozsáhlé oblasti kůže, a ani ne dlouhodobě, protože jejich účinnost může při delším používání klesat. Z těchto důvodů jsou účinné kortikosteroidy jen na lékařský předpis.

Kortikosteroidy rychle a účinně ulevují od zánětu a svědění. Nedoporučuje se ale jejich dlouhodobé používání, protože po nich může pokožka zeslabovat.
Eucerin AtopiControl Acute krém významně zlepšuje vzhled pokožky při akutních fázích ekzému.

Eucerin AtopiControl Acute krém má takové vlastnosti v péči o pokožku, u nichž bylo klinicky prokázáno, že významně zlepšují vzhled pokožky i při akutních fázích atopické dermatitidy. Díky tomuto přípravku lze ve fázích vzplanutí nemoci omezit aplikaci hydrokortizonu. Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.

Každodenní péče o atopickou dermatitidu na těle

U každého se projevují jiné symptomy, ale některé změny životního stylu napomáhají při zvládání atopické dermatitidy.

Snažte se omezit stres, například cvičením jógy nebo meditací. Stres totiž může spustit symptomy atopické dermatitidy.
Po osprchování poklepávejte pokožku ručníkem, až je suchá, tření totiž může pokožku podráždit, a pak ji ihned natřete pečujícím přípravkem.

Například:

 • Udržujte v místnostech nižší teplotu, ale ne zimu. Pocení zhoršuje podráždění a svědění kůže.
 • Krémy a masti dávejte do ledničky, protože chladné emolienční přípravky přinášejí lepší úlevu od svědění.
 • Pište si deník o jídlech a nápojích a o eventuálních změnách životního prostředí, aby se dalo určit, jestli nějak neovlivňují symptomy.
 • Některé prázdninové destinace mají lepší terapeutický účinek. Mezi ně patří např. Severní moře, Atlantik, Mrtvé moře, Středozemní moře a vysokohorské oblasti. Je nutné se vyhýbat přílišné zimě.
 • Cvičení jógy a meditace pomáhají odstraňovat stres, který je jedním ze spouštěčů vzplanutí nemoci.
 • Když začne pokožka svědit, neškrábejte ji, ale raději ji poklepávejte rukou. Obojí totiž pokožku uklidňuje, ale poklepávání nepoškozuje kožní bariéru.
 • Když je nemocné dítě, neustále mu krátce zastřihujte nehty a udržujte je hladké, aby si co nejméně poškozovalo pokožku škrábáním.
 • Na noc si navlékejte bavlněné rukavice jako prevenci proti škrábání.
 • Raději se sprchujte než se koupejte, a voda by neměla mít víc než 32°C. Příliš časté sprchování může dehydrovat pokožku.
 • Místo tření mokré pokožky ručníkem ji poklepávejte, až je téměř suchá a pak ji ihned natřete krémem nebo mlékem.
 • Vyhýbejte se jakýmkoliv nešetrným prostředkům jako jsou tvrdé kartáče nebo peelingové rukavice.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin