Příčiny a spouštěcí faktory akné Proč se tvoří černé tečky, bílé tečky a pupínky a co mohu udělat, aby se netvořily?

Proč se tvoří černé tečky, bílé tečky a pupínky
Pochopení potenciálních spouštěčů vám může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit stav pleti.

Existuje celá řada způsobů, kterými můžete léčit pupínky a zabránit jejich vzniku a pečovat o pleť se sklonem k akné. Jednou možností jsou samozřejmě léky na akné, můžete si ale vybrat i jiné, nemedicínské alternativy, nebo se vyhnout rizikovým faktorům. To vše vám může pomoci udržet akné pod kontrolou. Tento článek se zabývá vnějšími faktory, které mohou být příčinou či spouštěcím faktorem pro vznik akné nebo důvodem jeho vzplanutí, a navrhuje, co udělat pro to, aby se oslabil potenciál jejich dopadu a abyste pleti poskytli péči, jakou potřebuje.

Pokud chcete zjistit více o vnitřních procesech, které způsobují vznik černých teček, bílých teček a pupínků, a o tom, jak dochází k jejich vývoji do formy akné, podívejte se na články rozvoj akné a akné a hormony.

Co způsobuje/spouští akné a co ho zhoršuje?

Bohužel neexistuje nic, co by akné „vyléčilo“. Porozumění potenciálním spouštěcím faktorům, které mohou být příčinou jak vzniku, tak i vzplanutí postižení pupínky, vám však může pomoci dosáhnout úlevy od příznaků a zlepšení stavu vaší pleti. Níže uvádíme některé z nejběžnějších faktorů:

Strava

Výzkumná data o vlivu stravy na akné jsou sice nejednoznačná a kontroverzní, většina vědců se však shodne na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky mohou u problematické pleti způsobit vzplanutí příznaků. Značné diskuze se vedou rovněž o možném vlivu dalších potravin.  Více se o diskuzích o výživě a o tom, proč jsou některé potraviny považovány za spouštěcí faktory akné, dozvíte v článku akné a výživa: základní informace.

Je pravda, že cukr a mléčné výrobky zhoršují akné?
Mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem cukru mohou způsobit vzplanutí akné

Kouření

Výzkumy naznačují, že kouření způsobuje vzplanutí akné tím, že pleť vystavuje oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.
Ve studii s 1 000 ženami vyšlo též najevo, že výskyt akné je významně vyšší u kuřaček (cca 40 %) než u nekuřaček (cca 10 %).1 
1 Capitanio a kol. z British Journal of Dermatology 2007 157, str.1040–1085

Akné a kouření
Kouření vám poškozuje jak plíce, tak i kůži

Medikace

O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika a steroidy, je známo, že vyvolávají akné. Dlouhodobější užívání antibiotik může vést také k poruše střevní mikroflóry s dopadem na zdraví pleti.
Nadměrné užívání androgenů může též usnadnit vývoj akné -  acne fulminans, vzácné onemocnění, je u některých kulturistů nežádoucím účinkem užívání a nadužívání anabolických steroidů. Více se o tom dočtete v článku akné a sport.

 

 

Mohou léky způsobit vznik pupínků v obličeji?
Některé léky mohou způsobit vznik černých teček, bílých teček a pupínků

Nevhodná péče o pleť

Pravidelné a pečlivé čištění je důležitým krokem v péči o problematickou pleť, ale nešetrné čisticí pleťové přípravky na bázi mýdla a příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí příznaků.

Některé přípravky péče o pleť a některé make-upy jsou též mastné a komedogenní (tj. ucpávají póry a způsobují akné).

Akné a make-up
Ujistěte se, že používáte nekomedogenní make-up, který nepřispívá k rozvoji akné

Stres

Někteří vědci se domnívají, že stres naše tělo vybízí k vyšší produkci inzulinu (inzulin je hormon tvořený ve slinivce a umožňuje buňkám využívat a skladovat cukr získaný z uhlovodanů). Inzulin stimuluje androgenní (mužské) hormony, které následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k ucpání mazových žláz). To jsou klíčové fáze vývoje pupínků. Více naleznete v článcích akné a hormony a vývoj akné.

Když je člověk ve stresu, tak se též významně snižuje rychlost hojení ran. 2

Zejména déletrvající úzkost nedělá pleti vůbec dobře a akné při ní může „vzkvétat“. Život s akné může být nelehký, což může mít dopad na sebedůvěru jedince a vést k dalšímu stresu. To vede ke vzplanutí projevů na kůži. Více najdete v článcích psychologický dopad akné a akné a stres.

Pupínky zhoršené stresem
Život s akné může být stresující a stres nepřispívá ke zlepšení zdravotního stavu pleti

Mechanické dráždění

Dlouhodobější tlak a tření může na pleti vyvolat vzplanutí akné. Akné v důsledku tření – známé jako acne mechanica – vzniká, kdy příliš těsné oblečení nebo jeho úzké proužky (např. u podprsenky, neoprenového oblečení nebo u podbradních pásků u helmy) zadržují pot na kůži. Podráždění způsobené potem vede ke zvýšené tvorbě mazu a ke vzniku pupínků. Více se o acne mechanica dočtete v článku akné a sport. Podráždění kůže může také vést k pocitu svědění a pokud se hodně škrábete nebo se této oblasti stále dotýkáte, napomáháte šíření bakterií a vzplanutí akné.

Sluneční záření

Co se týče slunečního záření ve vztahu k akné, zde se názory různí. Ale – i když si lidé s akné někdy myslí, že se jejich pleť na slunci zlepšuje – většina odborníků se shodne na tom, že UV záření akné zhoršuje. Proč tomu tak je, zjistíte v článku akné a ochrana před sluncem.

Vlivem peelingových přípravků a řady léků na akné je kůže citlivější na světlo a nadměrné sluneční záření může zvýšit riziko problémů s pigmentací a jizvením. Jak k tomu dochází, zjistíte v článcích akné a hyperpigmentace a jizvy po akné.

2 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5

Sluneční záření a akné
UV záření může způsobit zhoršení akné a vést k problémům s pigmentací

Co mohu udělat pro to, aby ke vzniku akné nedošlo?

Naše pleť je zrovna tak jedinečná, jako my sami. A tak to, co účinkuje u jednoho, nemusí zabírat u druhého. Přesto na tomto místě uvádíme, co můžete udělat pro to, abyste pomohli zlepšit stav své pleti:

Strava
Věda o výživě i zdravý rozum nám napovídají, že klíčem ke zdravému tělu a zdravé pleti je zdravá vyvážená strava. Proto si zkuste pochutnávat na pestré stravě a veďte si osobní záznamy (kterým někteří dermatologové říkají „kožní deníček“) o všem, co jíte a co mohlo spustit výsev kožních pupínků a akné. 

Pokud to nepomůže, je možné vyzkoušet takzvanou „eliminační dietu“. Nejlepší způsob, jak ji provést, je z jídelníčku vyloučit možné viníky problémů (jako jsou jídla s vysokým glykemickým indexem a vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky). Více se o tom dozvíte v článku „Jaké změny v jídelníčku mohou prospět problematické pleti?“

Kouření

Přestaňte kouřit. Pokud nemůžete, zkuste alespoň snížit spotřebu nikotinu.

Medikace
Pokud máte za to, že léky, které užíváte, vám způsobují vzplanutí akné, poraďte se se svým lékařem. Ten vám také bude nejspíše schopen doporučit alternativu.

Péče o pleť
Svou pleť čistěte ráno a večer. Nezapomeňte před spaním odstranit veškerý make-up.

Vybírejte si takové čisticí, hydratační a pečující přípravky, které mají speciální složení určené pro problematickou pleť a akné. Užívejte pouze přípravky, které jsou prokazatelně nekomedogenní (tj. které nezpůsobují akné) a pokud aktuálně lečíte akné pomocí léků, přesvědčte se, že používáte přípravky kompatibilní s vaší terapií.

 

Pro přípravky řady Eucerin DermoPure bylo prokázáno, že vedou k redukci počtu pupínků, zklidňují podráždění a zabraňují vzniku nových nedokonalostí. Řada zahrnuje přípravky, které vám pomohou i jako paralelní péče používaná spolu s léky na akné. Více se dozvíte v článku ideální přípravky pro péči o pleť a postup péče o problematickou pleť.

Stres
Snažte se a najděte si způsob, jak se uvolnit. Cvičení vám pomůže udržet si tělo v dobré kondici (a mít větší pocit kontroly). Některé tipy pro snížení stresu naleznete zde.

Mechanické dráždění
Nejlepšími způsoby, jak zabránit akné vzniklému v důsledku tření, jsou a) sprchovat se vždy co nejdříve po sportovní aktivitě a b) vždy, když je to možné, nosit bavlněné oblečení spíše než umělé vlákno Lycra. Snažte se nesahat si rukama do obličeje a pravidelně čistěte svůj mobil, perte polštářové povlaky a ručníky, aby se počet bakterií udržel na minimu.

Sluneční záření
Slunečního záření užívejte s mírou. Vyhýbejte se největšímu slunečnímu záření a pleť chraňte vhodným přípravkem, jako je Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF30 nebo SPF50+.

Pouze neustálým zkoušením jednotlivých doporučení, vždy po dobu několika týdnů, můžete přijít na to, které z rozmanitých ovlivňujících faktorů jsou relevantní specificky pro vás. Tím můžete dosáhnout zlepšení stavu své pleti. Pokud ale příznaky přetrvávají a obtěžují vás, nezapomeňte, že máte k dispozici širokou škálu léčebných možností. Poraďte se s lékařem o tom, jaké léčebné alternativy jsou pro vaši kůži nejlepší.

Související články

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář