Jak pečovat o problematickou a aknózní pleť?

5 min čtení
Zobrazit více

Přibližně 70-80 % populace trpí různými formami problematické a aknózní pleti. U mírných až středně těžkých forem akné lidé většinou nevyhledávají při řešení svých příznaků dermatologickou léčbu. My ale doporučujeme poradit se s dermatologem i při začínajících či mírných příznacích, neboť zásah lékaře může pomoci zabránit dalšímu zhoršení a následkům v podobě jizev. 

Nelékařské prostředky, jako jsou čisticí výrobky, pleťové vody, peelingy, hydratační krémy a korektory můžete zakoupit v lékárně jako volně prodejné přípravky bez nutnosti lékařského předpisu. Čistí, dočišťují a pečují o problematickou a aknózní pleť. Ti, které toto onemocnění trápí, mohou také změnit svůj životní styl, a tak regulovat akutní projevy a minimalizovat příznaky.

Projevy a příznaky

Projevy a příznaky problematické a aknózní pleti

Než se rozhodnete, který typ péče zvolíte, je důležité určit příznaky, které jsou příčinou kožního problému. Léčba problematické a aknózní pleti a mírných až středně těžkých forem akné většinou působí na jeden nebo více ze čtyř problémů, které tento stav doprovázejí.

Akné: co se děje v pleti.

Účinkují tak, že:

 • snižují a regulují tvorbu kožního mazu.
 • urychlují odlučování kožních buněk, a tak pomáhají regulovat hyperkeratózu.
 • bojují proti bakteriální infekci způsobené mikrobiální kolonizací.
 • a mohou dokonce zmírnit zánět a tím zklidnit pupínky, papuly a pustuly.

Je také důležité rozlišovat mezi problematickou a aknózní pletí a hyperreaktivní kožní reakcí s pupínky či rosaceou. Papuly a pustuly, které se vyskytují u hypersenzitivní poruchy rosacey, jsou například na pohled podobné akné, ale nedoprovází je ucpané póry a pokožka je spíše suchá než mastná a pupínky u rosacey nezanechávají jizvy.

Přečtěte si více o pleti se sklony k rosacee a kuperóze.

Příčiny a faktory

Hlavní příčiny a faktory problematické a aknózní pleti

Seborea
Mikrobiální kolonizace

Problematická a aknózní pleť je velmi častý stav pleti, který obvykle začíná v pubertě, kdy chlapci i dívky zažívají velké hormonální změny. Hormonální látky, označované jako androgeny, stimulují mazové žlázy k větší tvorbě kožního mazu než je nutné (seborea). Seborea může také narušovat přirozené olupování pleti. 

Když pleť produkuje nadměrné množství mazu a neodlučuje dostatečné množství odumřelých buněk, mohou se tyto dvě složky nahromadit ve folikulu a společně vytvořit měkkou zátku. Tato zátka může způsobit, že stěna folikulu naběhne a vytvoří bílou špičku, nebo tato zátka může být na povrchu otevřená a může ztmavnout, čímž se vytvoří černá tečka.

Pupínky (nebo papuly a pustuly) jsou naběhlé zarudlé oblasti pleti s bílým středem, které se tvoří, když se ucpané folikuly zanítí nebo se do nich dostane infekce. Blokády a záněty, které vznikají hluboko uvnitř mazových žláz vytvářejí bouličky pod povrchem kůže zvané cysty.  

"Problematická pleť se nejčastěji vyskytuje v obličeji, ramenou, hrudníku a zádech, neboť tyto oblasti vytvářejí nejvíce mazu."

Zejména dospívající by měli dbát na každodenní péči o pleť, protože je u nich větší riziko tvorby akné.

Hormony. Přestože se problematická a aknózní pleť nejčastěji vyskytují u dospívajících, postihují i stále rostoucí počet dospělých, zejména žen, které procházejí hormonálními změnami během těhotenství, menstruace nebo v důsledku onemocnění spojeného s hormonálními změnami, např.  syndrom polycystických ovarií. 

Bakterie. Aknózní pleť bývá poměrně mastná v důsledku nadměrného vylučování mazu. Díky tomu je více náchylná k přemnožení obvykle neškodných bakterií, které na kůži přežívají. Ty způsobují podráždění a zánět zvětšených mazových žláz.

Obvykle neškodné bakterie Propionibacterium acnes se mohou množit díky nadměrné tvorbě mazu a vyvolat tvorbu akné.

Genetika. Existují určité důkazy, že genetická predispozice hraje  při vzniku akné velkou roli. Pokud oba rodiče během svého dospívání trpěli akné, pak je velká pravděpodobnost, že i u jejich dětí se akné bude vyskytovat. A stejně tak děti dospělých osob postižených akné budou s vyšší pravděpodobností samy také trpět akné v dospělosti.

Mýty o aknózní pleti

Nadměrné čištění pleti může zhoršit příznaky akné.
Konzumace sladkých potravin obsahujících cukr může zhoršit příznaky akné.

Vedle velkého množství faktů existuje o akné také hodně mylných informací. Tyto nepodložené mýty nespravedlivě obviňují poškozené za jejich onemocnění. Lidé s akné například často slýchají, že nedodržují správnou hygienu nebo pleť dostatečně často nečistí. Pravdou je, že přílišné čištění aknózní pleti ve skutečnosti škodí více než nedostatečné mytí, neboť se pleť častým třením může podráždit. Pacienti jsou také často obviňováni z nesprávného stravování. 

"A i když je zdravá strava vždy vhodnější, existuje jen málo důkazů, které by prokazovaly, že tučné potraviny nebo čokoláda příznaky zhoršují."

Přečtěte si více o dermatologické léčbě akné.

Další faktory akné

Zatímco hlavní příčiny akné bývají hormonální nebo genetické, existují některé další faktory, které příznaky prokazatelně zhoršují. Například:

Nadměrné pití mléka může zhoršit příznaky akné.

 • strava bohatá na některé sacharidy
 • nadměrná konzumace mléka a mléčných výrobků
 • kouření cigaret 
 • těžké nebo komedogenní kosmetické výrobky a make-upy, o kterých je známo, že ucpávají póry.

I když vždy doporučujeme vyhledat pomoc dermatologa, i při mírných a počátečních příznacích akné (aby nedošlo ke zhoršení stavu), existují určitá pravidla, jejichž dodržování může také pomoci:

Dotýkání se pupínků jejich stav zhoršuje. Obraťte se na odbornou kosmetičku.

 • Používejte vlažnou vodu, spíše než příliš horkou nebo chladnou.
 • Používejte nekomedogenní make-up.
 • Používejte nekomedogenní kosmetické výrobky.
 • Používejte sluneční ochranu vyvinutou pro potřeby mastné a aknózní pleti.
 • Pupínky nechte být – dotýkání se nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší.

Řešení

Ošetřování problematické a aknózní pleti bez léčby

Kožní snášenlivost a účinnost řady Eucerin DERMOPURE byly klinicky prokázané u pacientů s akné.
Pro aknózní pleť je pravidelné čištění nutností.

Středně těžké až těžké formy akné potřebují odbornou pomoc lékaře nebo dermatologa, ale mírné komedonální akné lze často léčit i bez medikamentů.

Lékárníci mají k dispozici řadu dermokosmetických výrobků. Ty mohou obsahovat:

Tyto přípravky lze použít na postižené oblasti, ať už se jedná o obličej, ramena, hrudník nebo záda. Lze je také použít jako doplňkovou péči k běžné medicínské léčbě a kompenzovat tak její vedlejší účinky, jako je například suchost pleti nebo citlivost na sluneční záření.

S ohledem na zvýšené riziko sluncem způsobených pigmentových skvrn po akné a zvýšenou produkci mazu, je důležité začlenit do pravidelné každodenní péče o pleť speciální sluneční ochranu. Například Eucerin Ochranný krémový gel na opalování Oil Control SPF 50+/SPF 30 poskytuje širokospektrální UVA/UVB ochranu, biologickou ochranu buněk a technologii Oil Control s L-karnitinem regulujícím tvorbu mazu a kombinací tří pigmentů vstřebávajích tuky pro dlouhotrvající suchý a matný povrch pleti.

Eucerin Zklidňující krycí korektor DERMOPURE pomáhá zakrýt pupínky.
Zdravá strava a životní styl přispívají ke zdravé pleti.

Kromě krémů a gelů používaných k péči o aknózní pleť existují také výrobky, které mohou pomoci zakrýt její fyzické projevy. Můžete například použít nekomedogenní make-up k zakrytí nedokonalostí pleti, je však důležité jej večer odstraňovat šetrným čisticím prostředkem. Muži mohou také použít krycí make-up pro zmírnění intenzity zarudnutí a sjednocení tónu pleti. Korekční tyčinky lze použít lokálně na malých, postižených oblastech.

Rozhodně neplatí mýtus, že zubní pasta nebo aspirinové masky mohou pupínky účinně vysušovat. Neexistuje žádný lékařský důkaz, že by některý z těchto způsobů jakkoli pomáhal. Ve skutečnosti zubní pasta obsahuje látky, které mohou Vaši pleť dráždit a poškodit. 

Dále doporučujeme jíst zdravě, vyhýbat se místům, kde je pleť vystavována kouři nebo nečistotám a vzhledem k psychologickým dopadům problematické pleti se věnovat aktivitám, které mohou pomoci zvýšit Vaše sebevědomí.

Výsledky každodenního pravidelného čistění, tonizace a péče se mohou projevit až po několika týdnech, proto buďte trpěliví a vytrvejte.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin