Důsledky života s akné Jaký může mít akné psychický dopad?

Deprese z akné
Život s akné může být složitý a depresivní

Facebook, Instagram, filmy, titulní stránky časopisů. Cokoli si vzpomenete. Kamkoliv se podíváme, všude nás obklopují snímky krásných lidí. Je snadné zapomenout, že prošly významnými úpravami. 
Tento článek je věnován specifickým tlakům, kterými může pěkný vzhled působit na lidi s akné. Zde vysvětlujeme souvislost mezi akné, úzkostí a depresí a máme pár návrhů, jak si zachovat pozitivní postoj.

Život s akné

Jaké tlaky vyvolává život s akné?

Naše pleť je jednou z prvních věcí, kterou si na nás lidé všimnou. Většina z nás si sice uvědomuje, že vzhled není všechno, avšak ti, kdo trpí akné, se mohou cítit v nevýhodě ve společnosti, která, jak se zdá, klade stále větší důraz na vzhled. Někteří se s tím dokážou vyrovnat lépe než jiní, ale u řady lidí má život s akné psychické i fyzické důsledky. Jaká jsou příčiny?

Akné může vést k plachosti
Upoutat pozornost někoho z opačné strany místnosti: to se lehce řekne, ale když máte akné, hůře udělá

 1. Neznalost
  Stále existují lidé zatížení předsudky o těch, kdo trpí akné. To je smutná pravda. Mylně se domnívají, že lidé s akné musí mít horší hygienu. I odborníci často užívají formulaci  „nečistá kůže“.
 2. Neschopnost empatie
  Lidé bez akné často plně nechápou, jaké to je něčím trpět. Mohou slovem zranit bez špatného úmyslu. Komentáře v tom duchu, že nosíte „příliš mnoho make-upu“ jsou stresující, když se snažíte zakrýt svou problematickou pleť.
 3. Když máte akné, je těžší flirtovat
  Lidé s akné mají často nižší sebedůvěru a jsou plašší než ti s pletí bez pupínků. Akné může být pro flirt překážkou.
 4. Šikana
  Mladí lidé často jednají unáhleně a říkají věci, kterých později litují. Šikana a společenská diskriminace v citlivém věku dospívání může mít s přibývajícími léty významný dopad na osobnost člověka.
 5. Profesní diskriminace
  První dojmy hrají svou roli a když se ucházíte o zaměstnání nebo o povýšení, může akné proces znesnadnit, zvláště v odvětvích, kde je důležitý vzhled.

Důsledky akné

Jak působí akné na city a chování?

Akné u dospívajících i u dospělých může vést ke ztrátě sebevědomí, někdy až ke komplexu méněcennosti.

Studie ukazují, že lidé s akné jsou náchylnější k depresím, úzkosti a sociálním fobiím než lidé bez akné.1-7 Jiné studie prokazují, že úzkost a akné se obvykle provázejí.2-4,7-12  Výzkumy též naznačují, že akné má větší psychický dopad na ženy než na muže.1

Akné může způsobit depresi
Akné může způsobit depresi: nesmíte tiše trpět

Psychický dopad akné může vést ke změnám chování a mnoho těch, kteří jím trpí:

 • se vyhýbá očnímu kontaktu s ostatními
 • působí plaše
 • se skrývá pod šátky, čepicemi, dlouhými vlasy nebo nadměrným množstvím make-upu
 • nosí svůj make-up i v noci, protože se za skutečný stav své pleti stydí před partnerem
 • přestane cvičit a zapojovat se do sportovních aktivit
 • se odmítá fotografovat
 • se vyhýbá sociálním interakcím
Deprese z akné způsobená nerealistickými zobrazeními krásy
Obklopují nás nerealistická zobrazení krásy

Akné může představovat obrovskou psychickou zátěž, jelikož lidé trpící akné jsou úzkostní, cítí se rozpačití a stigmatizovaní. Nesmíte tiše trpět. Nejlépe Vám mohu poradit, abyste se poradili se svým lékařem a začali se co nejdříve léčit. Pak vám již nemoc nebude zasahovat do života a lépe zabráníte depresi.
MUDr. Markus Reinholz, Dermatolog

 

 

Doporučení

Co můžete udělat, abyste se cítili lépe?

Renomovaný dermatolog a specialista na akné, Dr. Markus Reinholz, se dělí o svá doporučení, jak se lépe vyrovnat s psychickým dopadem akné:

1. Vyhledejte pomoc

Čím dříve začnete s léčbou, tím dříve zvládnete své emoce. Výzkumy ukazují, že úzkost a deprese zpravidla při lékařském ošetřování akné ustupují.5-9 Váš lékař Vám bude schopen poradit a předepsat léčbu, která je pro Vaši pleť nejlepší, a také Vám zodpovědět veškeré Vaše dotazy. Zde si přečtěte doporučení Dr. Reinholze k tomu, kdy vyhledat lékaře. O možnostech medikamentózní léčby akné se můžete dozvědět také v článku Léky na akné: jaké jsou nejběžnější léčiva? a Léky na akné a jejich možné vedlejší účinky.

Akné a deprese: poraďte se se svým lékařem
Váš lékař Vám pomůže nad akné zvítězit: fyzicky i psychicky

2. Používejte vhodné přípravky péče o pleť

Tónované krémy a krycí tyčinky pomohou zakrýt komedony a pupínky. To může opravdu prospět sebevědomí, je to však snazší pro ženy než pro muže. Ujistěte se, že používáte nekomedogenní produkty (neucpávají póry), které v ideálním případě kladně působí na Vaši pleť. Krycí tyčinka Eucerin DERMOPURE Krycí korektor pupínky zároveň potlačuje i zakrývá, tak se Vám v jednom přípravku dostane péče i krytí. Více si přečtěte v článku Jak vybírat a aplikovat make-up na pleť se sklonem k akné.

Dále, a to je důležité, nezapomeňte si večer make-up odstranit, aby mohla Vaše pleť přes noc zregenerovat. Více informací o čištění pleti se sklonem k akné a péči o ni naleznete v článku Jaké přípravky péče o pleť a jaký postup jsou nejlepší pro pleť se sklonem k akné?

Bojujte s depresí z akné tím, že zůstanete společenští
Přátelství a smích pomáhají překonat pocity deprese způsobené akné

3. Pečujte o sebe
Cvičení (nejlépe ve skupině, raději než o samotě), zdravý životní styl (je čas přestat s tím kouřením) a vyvážená strava. A to je jen několik kroků, kterými můžete posílit svou sebedůvěru, udržet se v dobré náladě a prospět své pleti. Více se dozvíte v článcích Jaké účinky má cvičení na akné, Akné a strava: základní informace a Jaké změny v jídelníčku mohou prospět mé pleti?

4. Udržujte přátelství 
Jsme společenští tvorové a pro náš celkový pocit pohody je důležitý čas, který kvalitně sdílíme s přáteli. Lidé s akné někdy přestávají chodit mezi lidi, což ke stresu spíše přispívá, než aby jej snižovalo. Pokud je pro Vás těžké o svých citech hovořit s přáteli a rodinou, poraďte se se svým lékařem nebo zvažte možnost připojit se k některé terapeutické skupině. 

5. Zkuste se nenechat vystresovat 
Víme, to se snáze řekne, než udělá, ale stres je známým spouštěcím mechanizmem akné.13 Jak působí, můžete zjistit v článku Akné a stres. Vyzkoušejte si některou z rozmanitých technik, které lidem pomáhají uvolnit se (o nich si přečtete v článku Tipy na snížení stresu) nebo požádejte o radu svého lékaře.

Pleť bez poskvrny je těžko dosažitelným ideálem, Vy ale můžete hodně udělat pro to, abyste své pleti prospěli a udrželi si dobrou náladu.

Zdroje

1 Ramos-e Silva a kol., BJD, 2015, 172 (Suppl. 1): 20-26

2 Yazici K, Baz K, Yazici AE, Kokturk A, Tot S, Demirseren D, a kol. Disease-specific quality of life is associated with anxiety and depression in patients with acne (Kvalita života specifická pro onemocnění je u pacientů s akné spojena s úzkostí a depresí). J Eur Acad Dermatol Venereol 2004;18:435-9.

3 Sayar K, Ugurad I, Kural Y, Acar B. The psychometric assessment of acne vulgaris patients. (Psychosomatické zhodnocení pacientů s acne vulgaris) Dermatol Psychosom 2001; 1:62-5.

4 Khan MZ, Naeem A, Mufti KA. Prevalence of mental health problems in acne patients. (Prevalence psychických zdravotních problémů u pacientů s akné) J Ayub Med Coll Abbottabad 2001; 13:7-8.

5 Gupta MA, Gupta AK. Depression and suicidal ideation in dermatology patients with acne, alopecia areata, atopic dermatitis and psoriasis. (Deprese a sebevražedné myšlenky u pacientů s akné, alopecia areata, atopickou dermatitidou a psoriázou) Br J Dermatol 1998; 139(5):846-50.

6 Preston K. Depression and skin diseases. (Deprese a kožní onemocnění) Med J Aust 1969; 1(7):326-9.

7 Polenghi MM, Zizak S, Molinari E. Emotions and acne. (Emoce a akné) Dermatol Psychosom 2002; 3:20-5.

8 Aktan S, Ozmen E, Sanli B. Anxiety, depression, and nature of acne vulgaris in adolescents. (Úzkost, deprese a povaha acne vulgaris u dospívajících) Int J Dermatol 2000; 39(5):354-7.

9 Schulpis K, Georgala S, Papakonstantinou ED, Michas T. Psychological and sympatho-adrenal status in patients with cystic acne. (Stav psychiky a sympato-adrenálního systému u pacientů s cystickým akné) J Eur Acad Dermatol Venereol 1999; 13:24-7.

10 Wu SF, Kinder BN, Trunnell TN, Fulton JE. Role of anxiety and anger in acne patients: a relationship with the severity of the disorder. (Úloha úzkosti a hněvu u pacientů s akné: vztah k závažnosti onemocnění) J Am Acad Dermatol 1988; 18(2 Pt 1):325-33.

11 Grahame V, Dick DC, Morton CM, Watkins O, Power KG. The psychological correlates of treatment efficacy in acne. (Psychologická korelace účinnosti léčby u akné) Dermatol Psychosom 2002; 3:119-25.

12 Medansky RS, Handler RM, Medansky DL. Self-evaluation of acne and emotion: a pilot study. (Samohodnocení akné a emoce pacientem: pilotní studie) Psychosomatics 1981; 22(5):379-83.

13 Impact of psychological stress on acne. (Dopad psychického stresu na akné) Jović a kol. Acta Dermatovenerol Croat 2017; 25(2): 133-141

 

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář