Mastná a aknózní pleť

Mastná a aknózní pleť – proč potřebuje speciální sluneční ochranu?

4 min čtení
Zobrazit více

Sluneční ochranu potřebují všechny typy pleti. Tento článek vysvětluje, proč mastná a aknózní pleť vyžaduje zvláštní péči při sluneční ochraně. Zabývá se tím, jak slunce působí na aknózní pleť, a doporučuje, jak poskytnout pleti potřebnou sluneční ochranu a péči.

Co je to mastná a aknózní pleť?

Označení „mastná“ se používá pro typ pleti se zvýšenou produkcí kožního mazu. Kožní maz je produkován v mazových žlázách a je transportován na povrch pokožky, kde přispívá k její ochraně. Mastná pleť se vyznačuje lesklým povrchem a rozšířenými a viditelnými póry. Více informací o mastné pleti naleznete v článku Typy pleti.

mastná pleť
Mastná pleť se vyznačuje lesklým povrchem a rozšířenými a viditelnými póry

Mastná pleť je náchylná k tvorbě komedonů (černých a bílých teček), které mohou vést k akné. Akné je neinfekční onemocnění pleti, při kterém se pupínky objevují na obličeji a často také na krku, ramenou, zádech a hrudníku. Více informací o příčinách akné a o tom, jak se toto onemocnění vyvíjí, najdete v článku Co způsobuje nedokonalosti pleti a jak se vyvíjejí v akné? Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, ale příznaky mohou přetrvávat i v dospělosti nebo se poprvé objevit až v jejím průběhu. Více informací se dozvíte v článku Různé typy akné.

Proč je aknózní pleť obzvláště náchylná k poškození sluncem?

Slunce nám v umírněné míře prospívá, ale nadměrné vystavování slunečním paprskům může způsobit krátkodobé i dlouhodobé poškození všech typů pleti včetně mastné.

Nadměrné a/nebo nechráněné vystavování se slunečním paprskům může zhoršit příčiny a spouštěče akné, čímž se situace spíše zhorší než zlepší:

  • Slunce způsobuje vysušování pleti a i mastná pokožka potřebuje hydrataci. Když se pleť vysušuje, mazové žlázy přepnou na vysokou výkonnost a tato nadměrná produkce mazu je jednou z klíčových fází vývoje pupínků. 
  • Když se pleť vysušuje, její povrch tvrdne. To narušuje přirozený proces, při kterém se odumřelé kožní buňky odlupují, a tak se póry ucpávají a vznikají pupínky. 
  • Slunce také vede ke zvýšené produkci potu a urychluje rychlost, s jakou se pot na povrchu pleti rozkládá. To vytváří ideální prostředí pro šíření bakterií spojených s akné.
Sluneční záření může akné zhoršovat
Sluneční záření může akné zhoršovat
hyperpigmentace po akné
Akné může způsobit hyperpigmentaci (PIH)
léky na akné
Léky na akné mohou zvýšit citlivost pleti na slunce

Sluneční záření může také vyvolat zvláštní typ akné známý jako Akné Aestivalis (častěji známý jako Mallorca Akné). Akné Aestivalis vzniká, když se UVA paprsky spojí s chemickými látkami v některých přípravcích pro péči o pleť a ochranu před sluncem a vyvolají alergickou reakci. Obvykle postihuje ženy mezi 25 a 40 lety, které se s akné setkaly v pubertě. Více informací o něm si můžete přečíst v článku Různé typy akné.

Lidé se stopami po akné (problémy s pigmentací způsobené pozánětlivou hyperpigmentací neboli PIH) jsou obzvláště náchylní k dalším problémům s hyperpigmentací. Nadměrné vystavování se slunečnímu záření a/nebo nevhodná ochrana před sluncem může hyperpigmentaci související s akné ještě zhoršit.

Náchylnost pokožky k poškození sluncem rovněž zvyšují některé způsoby léčby akné a léky – např. benzoylperoxid, tretinoin, adapalen a kyselina azelaová. Zvyšují i potřebu vhodné ochrany před sluncem. Více informací naleznete v článku Akné a léky.

Další informace na toto téma najdete v článku Pomáhá slunce při akné, nebo ho zhoršuje?

Jak mohu chránit svou mastnou/aknózní pleť před sluncem?

Nejlepším způsobem, jak chránit svou pleť, je omezit čas strávený na slunci, vyhýbat se mu v době nejintenzivnějšího svitu, nosit ochranný oděv a používat špičkový přípravek pro sluneční ochranu, který poskytuje úroveň ochrany, jakou vaše pleť potřebuje. Doporučujeme také používat přípravky na ochranu před sluncem, které byly speciálně vyvinuty pro mastnou a aknózní pleť.

Vybírejte produkty:

  • s lehčí konzistencí: to ale neznamená, že musíte slevit z vysoké ochrany  
  • označené „nekomedogenní“: to znamená, že neobsahují složky, které by mohly blokovat póry a vést ke vzniku pupínků 
  • které aktivně pomáhají řešit problémy vaší pleti a zároveň poskytují ochranu před sluncem 
  • které byly speciálně vyvinuty pro mastnou a aknózní pleť a u kterých bylo klinicky a dermatologicky prokázáno, že jsou vhodné pro váš typ pleti 

Řada Eucerin Sun zahrnuje několik přípravků, které poskytují mastné a aknózní pleti speciální ochranu před sluncem, kterou potřebuje, a zároveň nabízejí technologii Oil Control s L-karnitinem, která reguluje tvorbu kožního mazu:

pleť a sluneční ochrana
Pleť, která prochází dermatologickou léčbou akné, potřebuje velmi vysokou sluneční ochranu
eucerin řada sluneční ochrany
Řada Eucerin na sluneční ochranu zahrnuje produkty speciálně vyvinuté pro mastnou a aknózní pleť.

Pro mastnou/aknózní pleť obličeje

Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Dry Touch Oil Control SPF 50+/30: Advanced Spectral Technology značky Eucerin poskytuje aknózní pleti velmi vysokou nebo vysokou ochranu proti UVA/UVB záření a HEVIS světlu1. Ultralehké a nekomedogenní složení zanechává okamžitě suchý matný povrch pleti a dodává pleti dlouhotrvající (až 8h) zmatňující efekt.

Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Dry Touch Oil Control SPF 50+ tónovaný: Advanced Spectral Technology značky Eucerin je kombinována s barevnými pigmenty pro rovnoměrný a sjednocený tón pleti v odstínech světlý a středně tmavý pro velmi vysokou UVA/B ochranu SPF 50+. Ultra lehké a nekomedogenní složení navíc nabízí až 12hodinový zmatňující efekt. 

 

Pro mastnou/aknózní pokožku těla

Eucerin Transparentní sprej na opalování Oil Control SPF 50+/30 a Eucerin Transparentní sprej na opalování Dry Touch Sensitive Protect SPF 50+/30: Advanced Spectral Technology značky Eucerin nabízí velmi vysokou nebo vysokou ochranu proti UVA/UVB záření a HEVIS světlu1. Složení také podporuje vlastní mechanismus obnovy DNA pokožky. Oba přípravky se rychle vstřebávají a jsou nemastné.

Více informací o tom, jak minimalizovat rizika vystavení se slunečnímu záření, jak vybrat správné produkty na ochranu před sluncem pro vaši pokožku a jak je nejlépe používat, najdete v článcích Proč potřebuji každodenní ochranu obličeje před sluncem a Jak mám chránit své tělo před sluncem?

Pokud používáte produkty s peelingovým efektem na bázi kyselin nebo obnovující pleťové přípravky, jako je například vysoce účinné Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pleti, je důležité mít na paměti, že vaše pleť bude na slunce ještě citlivější. Doporučujeme vám použít přípravek večer a následující ráno se ujistit, že jste použili vysoký nebo velmi vysoký ochranný faktor.

Pokud podstupujete dermatologickou léčbu, nezapomeňte dodržovat zásady „bezpečného slunění“: omezte dobu pobytu venku, vyhýbejte se slunci v jeho nejintenzivnějších hodinách, noste ochranný oděv a používejte velmi vysoký ochranný sluneční faktor i v dnech, kdy je zataženo.

1 Odpovídají nejpřísnějším standardům kladeným na ochranu před UVA a UVB zářením asociací Cosmetics Europe. Úroveň ochrany před UVA zářením je vyšší než je požadováno dle EU norem.

Další doporučené produkty

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin