Popraskaná pokožka na rukou

Popraskaná pokožka na rukou a chodidlech – Co ji způsobuje a jak se jí mohu zbavit?

6 min čtení
Zobrazit více

Je-li pokožka velmi suchá, může praskat. Popraskaná pokožka je běžná zejména na rukou a chodidlech, a to na prstech, kloubech prstů a na patách. V tomto článku si můžete přečíst, co způsobuje, že suchá pokožka na rukou, prstech a chodidlech praská a jakým způsobem můžete podpořit její regeneraci, aby byla hladší a jemnější.

Co způsobuje popraskanou pokožku na rukou, prstech a chodidlech?

Nejčastější příčinou prasklin a trhlin v pokožce je její extrémní suchost. Existuje mnoho různých faktorů, které mohou způsobovat, že naše pokožka vysychá. Patří mezi ně:

 • Dědičnost: někteří z nás mají k suché pokožce větší predispozice než ostatní.
 • Počasí: suchá pokožka je častým problémem v chladném počasí. Pokles venkovní vlhkosti, místnosti vytápěné ústředním topením a naše neustálé přechody mezi těmito prostředími způsobují vysychání pokožky. 
 • Způsob, jakým o pokožku pečujeme: některá povolání (jejichž součástí je manuální práce a/nebo časté mytí, například mechanici, pracovníci ve zdravotnictví a kadeřnice) zatěžují pokožku více, než lidé v jiných profesích a může docházet k jejímu vysychání. 
 • Léky: Vedlejším účinkem některých léků je vysychání pokožky. Více si o těchto a dalších příčinách můžete přečíst v článku Hrubá, suchá a popraskaná pokožka těla

Ruce (především klouby prstů a nehtová kůžička) a chodidla (zejména paty) jsou zvláště náchylné k extrémně suché a popraskané pokožce.

Popraskaná pokožka na rukou a prstech

Popraskaná pokožka na prstech: popraskaná pokožka na kloubech prstů
Popraskaná nehtová kůžička je nevzhledná a může být bolestivá: potřebuje SOS péči

Pokožka na našich rukou má specifickou strukturu, a proto neumí tak dobře vázat a zadržovat hydrataci a je náchylnější k extrémnímu vysychání než jiné části našeho těla. Přečtěte si proč v článku Kůže na různých částech těla

Naše ruce jsou téměř neustále vystaveny změnám okolního prostředí a teplot. Často přicházejí do kontaktu s vodou a čisticími prostředky. Každodenní mytí nádobí bez rukavic vysušuje pokožku našich rukou, a také v některých profesích dochází k častému tření a/nebo pravidelnému kontaktu s chemikáliemi, které dále zhoršují stav pokožky. 

Dochází-li k jejímu vysušování, pokožka si stále obtížněji udržuje potřebnou hydrataci. Proto dále vysychá a praská. Závažnost příznaků se liší - může jít o drobné prasklinky okolo nehtové kůžičky až po větší praskliny na prstech a jejich kloubech. Pokožka potřebuje SOS péči. 

Trvale suchá, šupinatá, zarudlá, svědící a podrážděné pokožka na rukou může být příznakem ekzému na rukou nebo kontaktní dermatitidy. Více si o těchto onemocněních můžete přečíst v článku Atopická dermatitida na rukou.

Popraskaná pokožka na chodidlech

Popraskané paty jsou častým problémem

Naše chodidla jsou pod neustálým tlakem. Nezáleží na tom, zda chodíme, běháme nebo pouze stojíme delší dobu na místě - neustále nesou veškerou naši váhu.
 
Epidermis (vnější vrstva pokožky) na našich chodidlech se přirozeně vyvinula silnější a tvrdší. Pokožka na chodidlech také nemá mazové žlázy, proto je obzvláště náchylná k vysychání. Více si můžete přečíst v článku Kůže na různých částech těla

Chodidla jsou pak často vystavena tlaku a tření, které způsobují tvrdé povrchy nebo nevhodná obuv. Tato zátěž může vést k tomu, že naše chodidla, zejména spodní část pat, dále vysychají. Pokožka zesiluje a tvrdne a nakonec začne praskat. Popraskané paty jsou častým problémem, který je kromě svého zdravotního aspektu také nevzhledný a nepříjemný.

Jak mám pečovat o pokožku na rukou, prstech a chodidlech?

Pravidelná péče o pokožku na rukou, prstech a chodidlech vám pomůže předcházet jejímu vysychání a praskání. Zde si můžete přečíst doporučení, jak pečovat o pokožku v těchto problémových oblastech:

Jak pečovat o pokožku na rukou a prstech

Eucerin Aquaphor Regenerační mast pečuje o vaši nehtovou kůžičku

 • Pokud pracujete s chemikáliemi, noste na rukou ochranné rukavice. 
 • Umývejte ruce ve vlažné vodě (příliš horká nebo příliš studená voda může stav pokožky zhoršit).
 • Vyhýbejte se agresivním mycím přípravkům (používejte výrobky, které mají příznivou hodnotu pH).
 • Pokožku pravidelně hydratujte: Položte si pečující výrobek, jako je například Eucerin Aquaphor Regenerační mast, na každé umyvadlo či místo, kde si myjete ruce (doma i v práci). Eucerin Aquaphor Regenerační mast je k dostání v různých baleních i velikostech, můžete ji tedy mít stále při sobě, kdykoliv vaše pokožka potřebuje SOS péči.  
 • Pravidelně používejte hydratační výrobky pro změkčení nehtové kůžičky (aby nedošlo k jejímu poškození) a šetrně ji zatlačujte.

Eucerin Aquaphor Regenerační mast je také ideální noční kúrou pro popraskanou nehtovou kůžičku a velmi suché ruce. Před spaním si do rukou mast vmasírujte (stačí množství na špičku prstu na každou ruku) a zaměřte se především na nehtovou kůžičku, na kterou použijte o něco více masti. Vaše pokožka bude po probuzení hladší a jemnější. Chcete-li posílit její účinek a zabránit, aby mast přišla do kontaktu s povlečením, můžete si na noc navléknout bavlněné rukavice. 

Pro pravidelnou péči o suchou, citlivou pokožku rukou doporučujeme Eucerin pH5 Krém na ruce. Pokud jsou vaše ruce velmi suché a hrubé, vyzkoušejte Eucerin UreaRepair PLUS Krém na ruce 5% Urea. Pokud trpíte atopickým ekzémem na rukou, doporučujeme Eucerin AtopiControl Krém na ruce.

Jak pečovat o pokožku na chodidlech

Pokožku chodidel pravidelně hydratujte, a to i v zimních měsících

 • Věnujte pozornost zejména tomu, aby vám boty správně seděly.
 • Snažte se omezit čas strávený v obuvi, která klade velký tlak na vaše chodidla, jako jsou sandály s tenkou podrážkou a lodičky na vysokém podpatku.
 • Nehty na nohou udržujte zastřižené, aby nepoškozovaly pokožku. 
 • Když je pokožka změklá po koupání, jemně odstraňujte ztvrdlé části pomocí pemzy nebo jiné pomůcky. 
 • Pravidelně pokožku hydratujte: a nezapomínejte na hydrataci ani v zimních měsících.

Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10% Urea byl vyvinut speciálně pro péči o suchou a velmi suchou pokožku na chodidlech a ztvrdlé paty. Eucerin Aquaphor Regenerační mast je ideální na popraskanou pokožku na patách a jinde na chodidlech. Poskytujte pokožce potřebnou SOS péči a prokazatelně obnovuje velmi suchou, popraskanou nebo podrážděnou pokožku. Na jednu nohu použijte množství na několik špiček prstů.

Jak se mohu zbavit prasklin v pokožce na rukou, prstech a chodidlech?

Nejlepší formou dermokosmetické péče o vaše ruce, prsty a chodidla je pravidelná hydratace, která pomáhá předcházet  nepříjemným a nevzhledným prasklinkám.
 
Pokud se již na vaší pokožce objevily prasklinky, Eucerin Aquaphor Regenerační mast je ideálním řešením pro péči o problémové oblasti. Zklidňující, průhledná mast se snadno nanáší vmasírováním do velmi suché a/nebo popraskané pokožky, jako jsou kolena a lokty, klouby prstů na rukou, nehtová kůžička a paty. 

Mast bez obsahu vody vytváří na pokožce jemnou ochrannou bariéru. Tato poloprodyšná bariéra podporuje přirozený transfer vodní páry a kyslíku dovnitř a ven z pokožky a hydratační složky glycerin a panthenol pomáhají urychlit regeneraci pokožky a současně ji zklidňují a vyhlazují.

Na péči o problémové oblasti pokožky obvykle stačí malé množství Eucerin Aquaphor Regenerační masti.
Eucerin Aquaphor Regenerační mast zklidňuje a vyhlazuje popraskanou pokožku

Možná zjistíte, že potřebujete menší množství, než jste si mysleli (většinou postačí menší množství na špičku prstu na ruce a větší množství na špičku prstu na každé chodidlo). Mast nanášejte tak často, jak potřebujete:

 • Praktická tuba s obsahem 45ml se snadno vejde do kabelky, kde budete mít mast stále po ruce, až ji budete potřebovat použít či opakovaně nanést během dne, nebo až budete mít chvilku na zjemnění a zatlačení nehtové kůžičky. 
 • Větší 220ml tuba je ideální pro každodenní použití po sprchování nebo koupání. 
 • Mast lze také použít pro intenzivní noční kúru. Před spaním ji naneste na ruce a/nebo chodidla, případně si můžete navléknout bavlněné rukavice nebo ponožky pro jemnější a hladší pokožku ráno po probuzení.

Eucerin Aquaphor Regenerační mast prokázala v klinických a dermatologických testech, že pomáhá obnovovat velmi suchou, popraskanou nebo podrážděnou pokožku. Další výzkum na velmi suché a popraskané pokožce rukou také ukázal, že již po prvním použití přináší přes noc statisticky významný výsledek. Tyto účinky pokračují při pravidelném používání.

Mast nepoužívejte na otevřené, krvácející nebo mokré rány na rukou a chodidlech. Jakmile se na pokožce vytvoří nová tkáň (v lékařské terminologii pokožka reepitelizuje), můžete mast používat dle potřeby. 

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin