Baby’s dry skin: caring for baby’s skin

Péče o pokožku miminek Jak mohu pečovat o oblasti velmi suché pokožky u miminka?

Pokožka vašeho miminka je citlivá a náchylná k vysychání. Oblasti velmi suché a podrážděné pokožky se u kojenců objevují běžně, zejména v plenkové oblasti a na tvářích. Šetrná a účinná kosmetická péče pomocí klinicky a dermatologicky ověřených výrobků vhodných pro dětskou pokožku pomůže podpořit regeneraci pokožky a zanechá pokožku vašeho dítěte hladkou a jemnou.

Co způsobuje velmi suchou pokožku u miminka?

Pokožka plní náročný úkol - chrání naše tělo: brání jej před dráždivými látkami zvenčí a podporuje přirozenou hydratační rovnováhu pokožky. Dětská pokožka je tenčí než pokožka dospělých a její přirozená bariérová funkce není plně vyvinuta. Kromě toho, že je citlivější a náchylnější k podráždění, ztrácí také snáze hydrataci, a proto má sklony k vysychání. 

Dětská pokožka je obzvláště citlivá na změny vnější teploty, které mohou suchost pokožky dále zhoršovat a pokožka se rychle mění ze suché na velmi suchou. Více si můžete přečíst v článku Znalost kůže v různých věkových kategoriích a Pokožka kojenců a dětí

Doprovází-li suchou pokožku intenzivní svědění, může vaše dítě trpět atopickou dermatitidou. Bývá označována také jako ekzém a jedná se o nejčastější kožní onemocnění u dětí. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí. 

Plochy podrážděné pokožky se často objevují na dětském zadečku a jsou běžně označovány jako "opruzeniny". Opruzeniny nesouvisí s atopickou dermatitidou (tato oblast je pro ekzém příliš vlhká) a mohou mít několik různých příčin: 

 • Plenka odírá dětskou pokožku a způsobuje opruzeniny
 • Plísňová nebo bakteriální infekce: pokožka dítěte reaguje na obsah plenky 
 • Dětská pokožka reaguje na materiál, z nějž je plenka vyrobena nebo na složky obsažené ve vlhčených ubrouscích či mycím přípravku
Dětská pokožka se ještě vyvíjí a je náchylná ke ztrátě hydratace a vysychání.
Plenka může odírat pokožku kojence a způsobovat suchost a podráždění

U mnoha dětí se  v prvních týdnech po narození vyskytuje tzv. mléčná krusta (v lékařské terminologii označovaná jako seboroická dermatitida). Typickými příznaky jsou plochy ztvrdlé a šupinaté vlasové pokožky nebo pleti na obočí, ale obvykle jsou spíše mastné než suché.

Jak mám pečovat o suchou a citlivou pokožku mého miminka?

Nejlepším způsobem, jak zmírnit suchou pokožku a zabránit dalšímu vysychání je pravidelný režim jemné každodenní péče, která podporuje přirozenou bariéru pokožky dítěte. Vybírejte si výrobky, u kterých klinické a dermatologické testy potvrdily, že jsou vhodné pro jemnou dětskou pokožku:

 • Jemné mytí: Koupání je důležitým okamžikem pro posílení pouta mezi dítětem a rodičem. Používejte vlažnou vodu (spíše než horkou nebo příliš studenou, které mohou způsobovat další ztrátu vlhkosti), zkraťte čas věnovaný koupání a používejte šetrné mycí přípravky bez obsahu mýdlových složek, jako je Eucerin AtopiControl Sprchový a koupelový olej.
 • Hydratační péče: Je důležité hydratovat pokožku vašeho dítěte bezprostředně po mytí, tak zabráníte dalšímu odpařování vody z pokožky. Možná také zjistíte, že zejména suché a podrážděné oblasti pokožky, například tváře nebo pokožka pod plenkami, potřebují péči častěji než dvakrát denně. Eucerin Aquaphor Regenerační mast je ideální hydratační přípravek pro suchou dětskou pokožku a můžete ji používat tak často, jak potřebujete. 
 • Dokonalá ochrana: Nevystavujte vaše dítě slunečnímu záření. Pokud se sluníčku nemůžete vyhnout, a vašemu miminku jsou více než 3 měsíce, použijte vhodný přípravek na opalování pro děti z řady Eucerin sluneční ochrany pro děti pro ochranu jejich jemné pokožky před škodlivými paprsky a dalším vysycháním pokožky.

Vybírejte si šetrné mycí přípravky bez mýdlových složek, které jsou šetrné k dětské pokožce
Pravidelná hydratace přispěje k péči o citlivou dětskou pokožku

Pokud vaše dítě trpí atopickou dermatitidou, přečtěte si více o tom, jak o jeho pokožku pečovat v článku Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku.

Jak mohu zklidnit a zjemnit oblasti velmi suché pokožky u miminka?

Oblasti velmi suché pokožky se u kojenců vyskytují běžně, zejména na tvářích a v okolí plenky, kde se často objevují "opruzeniny" a kde mohou konce plenky odírat pokožku miminka, což způsobuje její vysychání a podráždění.

Účinná péče o suchou pokožku miminka

Eucerin Aquaphor Regenerační mast byla vyvinuta speciálně tak, aby poskytovala dětské suché a podrážděné pokožce péči, kterou potřebuje. Obsahuje jen málo složek, je bez obsahu parfemace a konzervačních látek, proto je ideální pro citlivou dětskou pokožku. Vytváří na povrchu pokožky jemnou, poloprodyšnou ochrannou bariéru, která podporuje přirozený transfer vodní páry a kyslíku dovnitř a ven z pokožky vašeho dítěte. Složení je obohaceno o glycerin - účinnou hydratační složku, která přitahuje vodu a pomáhá ji zadržovat v pokožce. Glycerin účinkuje společně s panthenolem, který napomáhá urychlit regeneraci a obnovu a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že výrobek obnovuje velmi suchou, popraskanou a podrážděnou pokožku. Pečuje o křehkou pokožku vašeho dítěte a zanechává ji jemnou a hebkou.

Eucerin Aquaphor je zklidňující, průhledná mast. Jednoduše se nanáší na konkrétní problémové oblasti a nelze ji snadno setřít. Možná také zjistíte, že potřebujete menší množství, než jste si mysleli. Na ošetření suché pokožky na obličeji a krku vašeho dítěte stačí množství na špičku prstu. Mast můžete používat tak často, jak pokožka vašeho dítěte vyžaduje. Mast nepoužívejte na otevřené, mokvající či krvácející rány.

Eucerin Aquaphor Regenerační mast se snadno nanáší na pokožku vašeho miminka
Eucerin Aquaphor Regenerační mast zklidňuje a zjemňuje dětskou pokožku a urychluje její regeneraci

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář