Péče o pokožku miminek – Jak mohu pečovat o oblasti velmi suché pokožky u miminka?

4 min čtení
Zobrazit více

Pokožka vašeho miminka je citlivá a náchylná k vysychání. Oblasti velmi suché a podrážděné pokožky se u kojenců objevují běžně, zejména v plenkové oblasti a na tvářích. Šetrná a účinná kosmetická péče pomocí klinicky a dermatologicky ověřených výrobků vhodných pro dětskou pokožku pomůže podpořit regeneraci pokožky a zanechá pokožku vašeho dítěte hladkou a jemnou.

Co způsobuje velmi suchou pokožku u miminka?

Dětská pokožka se ještě vyvíjí a je náchylná ke ztrátě hydratace a vysychání.
Plenka může odírat pokožku kojence a způsobovat suchost a podráždění

Pokožka plní náročný úkol - chrání naše tělo: brání jej před dráždivými látkami zvenčí a podporuje přirozenou hydratační rovnováhu pokožky. Dětská pokožka je tenčí než pokožka dospělých a její přirozená bariérová funkce není plně vyvinuta. Kromě toho, že je citlivější a náchylnější k podráždění, ztrácí také snáze hydrataci, a proto má sklony k vysychání. 

Dětská pokožka je obzvláště citlivá na změny vnější teploty, které mohou suchost pokožky dále zhoršovat a pokožka se rychle mění ze suché na velmi suchou. Více si můžete přečíst v článku Znalost kůže v různých věkových kategoriích a Pokožka kojenců a dětí

Doprovází-li suchou pokožku intenzivní svědění, může vaše dítě trpět atopickou dermatitidou. Bývá označována také jako ekzém a jedná se o nejčastější kožní onemocnění u dětí. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí. 

Plochy podrážděné pokožky se často objevují na dětském zadečku a jsou běžně označovány jako "opruzeniny". Opruzeniny nesouvisí s atopickou dermatitidou (tato oblast je pro ekzém příliš vlhká) a mohou mít několik různých příčin: 

  • Plenka odírá dětskou pokožku a způsobuje opruzeniny
  • Plísňová nebo bakteriální infekce: pokožka dítěte reaguje na obsah plenky 
  • Dětská pokožka reaguje na materiál, z nějž je plenka vyrobena nebo na složky obsažené ve vlhčených ubrouscích či mycím přípravku

U mnoha dětí se  v prvních týdnech po narození vyskytuje tzv. mléčná krusta (v lékařské terminologii označovaná jako seboroická dermatitida). Typickými příznaky jsou plochy ztvrdlé a šupinaté vlasové pokožky nebo pleti na obočí, ale obvykle jsou spíše mastné než suché.

Jak mám pečovat o suchou a citlivou pokožku mého miminka?

Nejlepším způsobem, jak zmírnit suchou pokožku a zabránit dalšímu vysychání je pravidelný režim jemné každodenní péče, která podporuje přirozenou bariéru pokožky dítěte. Vybírejte si výrobky, u kterých klinické a dermatologické testy potvrdily, že jsou vhodné pro jemnou dětskou pokožku:

Vybírejte si šetrné mycí přípravky bez mýdlových složek, které jsou šetrné k dětské pokožce
Pravidelná hydratace přispěje k péči o citlivou dětskou pokožku

  • Jemné mytí: Koupání je důležitým okamžikem pro posílení pouta mezi dítětem a rodičem. Používejte vlažnou vodu (spíše než horkou nebo příliš studenou, které mohou způsobovat další ztrátu vlhkosti), zkraťte čas věnovaný koupání a používejte šetrné mycí přípravky bez obsahu mýdlových složek, jako je Eucerin AtopiControl Sprchový a koupelový olej.
  • Hydratační péče: Je důležité hydratovat pokožku vašeho dítěte bezprostředně po mytí, tak zabráníte dalšímu odpařování vody z pokožky. Možná také zjistíte, že zejména suché a podrážděné oblasti pokožky, například tváře nebo pokožka pod plenkami, potřebují péči častěji než dvakrát denně. Eucerin Aquaphor Regenerační mast je ideální hydratační přípravek pro suchou dětskou pokožku a můžete ji používat tak často, jak potřebujete. 
  • Dokonalá ochrana: Nevystavujte vaše dítě slunečnímu záření. Pokud se sluníčku nemůžete vyhnout, a vašemu miminku jsou více než 3 měsíce, použijte vhodný přípravek na opalování pro děti z řady Eucerin sluneční ochrany pro děti pro ochranu jejich jemné pokožky před škodlivými paprsky a dalším vysycháním pokožky.

Pokud vaše dítě trpí atopickou dermatitidou, přečtěte si více o tom, jak o jeho pokožku pečovat v článku Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku.

Jak mohu zklidnit a zjemnit oblasti velmi suché pokožky u miminka?

Oblasti velmi suché pokožky se u kojenců vyskytují běžně, zejména na tvářích a v okolí plenky, kde se často objevují "opruzeniny" a kde mohou konce plenky odírat pokožku miminka, což způsobuje její vysychání a podráždění.

Účinná péče o suchou pokožku miminka

Eucerin Aquaphor Regenerační mast se snadno nanáší na pokožku vašeho miminka
Eucerin Aquaphor Regenerační mast zklidňuje a zjemňuje dětskou pokožku a urychluje její regeneraci

Eucerin Aquaphor Regenerační mast byla vyvinuta speciálně tak, aby poskytovala dětské suché a podrážděné pokožce péči, kterou potřebuje. Obsahuje jen málo složek, je bez obsahu parfemace a konzervačních látek, proto je ideální pro citlivou dětskou pokožku. Vytváří na povrchu pokožky jemnou, poloprodyšnou ochrannou bariéru, která podporuje přirozený transfer vodní páry a kyslíku dovnitř a ven z pokožky vašeho dítěte. Složení je obohaceno o glycerin - účinnou hydratační složku, která přitahuje vodu a pomáhá ji zadržovat v pokožce. Glycerin účinkuje společně s panthenolem, který napomáhá urychlit regeneraci a obnovu a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že výrobek obnovuje velmi suchou, popraskanou a podrážděnou pokožku. Pečuje o křehkou pokožku vašeho dítěte a zanechává ji jemnou a hebkou.

Eucerin Aquaphor je zklidňující, průhledná mast. Jednoduše se nanáší na konkrétní problémové oblasti a nelze ji snadno setřít. Možná také zjistíte, že potřebujete menší množství, než jste si mysleli. Na ošetření suché pokožky na obličeji a krku vašeho dítěte stačí množství na špičku prstu. Mast můžete používat tak často, jak pokožka vašeho dítěte vyžaduje. Mast nepoužívejte na otevřené, mokvající či krvácející rány.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin