Jak je možné zmírnit nebo odstranit nežádoucí důsledky akné?

Stopy po pupíncích lze omezit a odstranit
Acne can leave skin marked by areas of hyperpigmentation

Může se to zdát nespravedlivé, ale na pokožce mnoha lidí zůstávají i po zhojení pupínků viditelné stopy po akné. Patří k nim i stopy po pupíncích způsobené mechanismy pigmentace, které mohou pacienty velmi potrápit. 

Naštěstí existují možnosti, jak tyto stopy po pupíncích zesvětlit, aby byly méně patrné a někdy dokonce úplně neviditelné. Tento článek vám nabízí různé metody, které můžete vyzkoušet. Dále vysvětluje, jak vlastně stopy po pupíncích vznikají.

Získejte více informací o možnostech, jak omezit nebo odstranit jizvy po akné: jizvy po akné.

Poznejte příčiny vzniku nežádoucích stop po akné

Příčinou červených nebo hnědavých skvrn na kůži po zhojených pupíncích je pigmentace, a proto se jim říká pozánětlivé hyperpigmentační skvrny – pozánětlivé, protože se objeví po ústupu zánětu (pupínku).

Stopy po pupíncích způsobené akné
Stopy po pupíncích jsou způsobeny lokální hyperpigmentací

V kůži vystavené slunečnímu záření se spouští tvorba melaninu, kterým se kůže brání slunečnímu záření. Právě melaninu obvykle vděčíme za zdravou barvu své pokožky.

Když však dojde k poranění kůže, jako např. v případě výskytu pupínků (akné), může se v jednom místě nashromáždit příliš velké množství melaninu. Tento nadbytečný melanin pak v kůži zůstává i po zhojení pupínku v podobě skvrny.

Lidé s tmavou pletí jsou pigmentovými skvrnami obvykle postiženi častěji než lidé se světlejším tónem pleti, jelikož tmavá pleť má silnější pigmentaci.

Více informací o příčinách hyperpigmentace naleznete zde.

Jak je možné zmírnit nebo odstranit stopy po akné?

Naštěstí existuje celá řada dostupných možností léčby, které mohou přispět k zesvětlení nebo omezení pigmentových skvrn a v některých případech dokonce k jejich úplnému odstranění. Patří mezi ně volně prodejné zesvětlující nebo exfoliační krémy, které lze zakoupit v lékárně. Intenzivnější léčebné postupy, jako je např. chemický peeling nebo laserová terapie provádějí dermatologové nebo kosmetické salóny specializující se na tuto problematiku. 

Pokud vás obtěžují skvrny po akné, navštivte svého lékaře, který vám poradí nejlepší možnosti léčby pro vaši pleť. K těm nejběžnějším patří:

 
Nejlepší možnosti léčby akné

Zesvětlující krémy

Po zhojení akné můžete začít na pokožku aplikovat krémy se speciálním složením určeným k redukci stop po akné. Při výběru krémů dbejte na to, aby byl zvolený přípravek nekomedogenní. V opačném případě by mohl přispívat k návratu akné.

Krémy a speciální přípravky na stopy po pupíncích
Eucerin Anti-Pigment vám pomůže zesvětlit skvrny

K hlavním aktivním složkám těchto krémů patří thiamidol, jedna z aktivních látek obsažených v řadě přípravků Eucerin Anti-Pigment. Inhibicí enzymu zodpovědného za tvorbu melaninu snižuje jeho tvorbu. Bylo klinicky a dermatologicky ověřeno, že přípravky jako je Eucerin Anti-Pigment Duální Sérum snižují viditelnost tmavých skvrn a znatelně pleť rozjasňují.

Peeling

Exfoliační přípravky

Inovativní přípravek Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pleti má speciální složení snižující vznik pupínků, papul a pustul a zároveň zesvětluje stopy po akné. 10% hydroxykomplex obsahuje vysoce účinnou kombinaci složek s peelingovým účinkem (kyselina glykolová, kyselina salicylová a PHA kyselina), které přispívají k obnovení povrchu pokožky a podporují regeneraci kůže.

Peeling odstraňující stopy po pupíncích
Peeling odstraňuje nejsvrchnější vrstvy kůže

Chemický peeling

Při chemickém peelingu se používají různé koncentrace kyselin jako je např. kyselina salicylová a kyselina trichloroctová (TCA). Odstraňují nejsvrchnější vrstvy kůže, s nimiž pokožku opouštějí i melanocyty, a mizí tudíž i stopy po pupíncích. Je velmi pravděpodobné, že se při regeneraci kůže pigmentové skvrny již znovu neobjeví.

Peeling ovocnými kyselinami je chemický peeling využívající koncentrované ovocné kyseliny. Peeling ovocnými kyselinami není vhodný pro pacienty trpící růžovkou (rosaceou) a nepoužívá se na zarudlé oblasti pleti nebo na pleť s rozšířenými žilkami – výkon by mohl tyto příznaky zhoršit.

Poznámka: Pleť může být po chemickém peelingu anebo ošetření ovocnými kyselinami velmi citlivá, a proto je nutné se vyhnout přímému slunečnímu záření (a soláriím) a používat ochranné přípravky s vysokým faktorem, jako např. ochranný krémový gel na opalování regulující tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF30 nebo SPF50+.

Laserová terapie a léčba světlem

Stopy po pupíncích způsobené akné je možné dále ošetřit laserem nebo světlem.

Světlo v různé intenzitě, v různých vlnových délkách a pulzech zahřívá a ničí pigmentové buňky (v lékařské terminologii se tento proces nazývá fototermolýza). Odpadní látky a pigmentové skvrny pak tělo rozloží.

Nevýhodou těchto postupů je mírné poškození kůže, k němuž může při použití laseru dojít. To může v nešťastných případech vyvolat zánět, který s sebou přináší zvýšené riziko pozánětové hyperpigmentace, což je přesný opak záměru tohoto zákroku.

Léčba stop po pupíncích laserem a světlem
Léčba stop po pupíncích laserem a světlem
Laserové ošetření stop po pupíncích: drahé řešení, které má i negativní stránky

Související články

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář