Co způsobuje nedokonalosti pleti? Jak se z nich stává akné?

Příčiny akné: jak dochází ke tvorbě pupínků
Ve vývoji černých teček, bílých teček a pupínků hraje roli řada komplexních faktorů

Příčiny akné jsou obestřeny množstvím mýtů, z nichž řada není založena na pravdě. Všichni lékaři se však shodnou na tom, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. O vztahu mezi hormony a akné se dozvíte více v článku akné a hormony.

Víme také, že někteří z nás jsou geneticky náchylnější ke tvorbě pupínků než jiní, a že některé léky, kouření, stres a nevhodná péče o pleť mohou všechny být spouštěcími faktory akné. Existují též důkazy o příčinné souvislosti mezi stravou a akné. O všech těchto potenciálních příčinách a spouštěcích faktorech si můžete přečíst více v článku příčiny a spouštěcí faktory akné.

Tento článek se zaměřuje na fyziologické příčiny akné – zabývá se tím, co se vlastně v naší kůži děje. Probíráme tu četné a komplexní faktory, které se podílí na vzniku černých teček, bílých teček a pupínků, a tím, jak se z nich vyvine akné. O různých typech akné se dozvíte více zde.

Všechno začíná okem nepostřehnutelnými mikro-komedony v kůži

Komedon je vlastně ucpaný vlasový folikul. Mikro-komedon – to je název pro mikroskopicky malý, subklinický (zatím okem nepostřehnutelný) komedon. Ke vzniku mikro-komedonů dochází postupně – tak, jak se množí kožní buňky (keratinocyty) produkující keratin. Jedná se o přirozený proces, ke kterému dochází i ve zdravé kůži, aniž by vznikaly jakékoli problémy, protože mikro-komedony se opět rozpustí. U lidí se sklonem k akné je ale proces rozpouštění provázen zánětlivými reakcemi, známými pod názvem mikrozánět.

Mikrozáněty v kůži
Drobné záněty obklopující vlasové folikuly jsou jednou z hlavních příčin akné.

Mikrozánět - hlavní příčina cyklu akné

Akné je primárně zánětlivé onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů je mikroskopický zánět jednou z hlavních příčin akné. Má se za to, že je důsledkem reakce imunitního systému organizmu na bakterie, lipidy nebo androgeny (mužské pohlavní hormony).*

Nyní víme, že zánět provází každou fázi vývoje akné, ne pouze tu, kdy jsou na povrchu kůže patrné pupínky, říká dermatolog, MUDr. Markus Reinholz.

Zánět je příčinou akné
Zánět je přítomen v celém období vývoje akné

Pak nastoupí seborea a hyperkeratóza

Vnitřní faktory, jako jsou hormonální změny (např. v průběhu puberty nebo měsíčního cyklu) a léky, jakož i vnější faktory, jako jsou vlivy prostředí, mohou vést ke zvýšené tvorbě jak kožního mazu (seborea), tak i korneocytů (hyperkeratóza - ztluštění vnějších vrstev kůže). To je příčinou vzniku černých teček, bílých teček a pupínků. Oba uvedené faktory hrají také svoji úlohu v množení bakterií, což v konečném důsledku vede k vývoji papul a pustul u akné. O pojmech užívaných k popisu akné, jako jsou papuly a pustuly, a o jejich významu se dočtete více v části problematická pleť z obecného pohledu.

Seborea 
Mazové žlázy produkují olejovitou látku nazývanou sébum (kožní maz), který udržuje pružnost pokožky a vlasů. Lidé s problematickou pletí a akné mají sklon ke zvýšeným hladinám androgenů (mužských hormonů) v krvi. Jejich mazové žlázy mohou být též k androgenům citlivější. Tyto androgeny podněcují růst mazových žláz a nadměrnou tvorbu mazu. Nadměrná tvorba mazu je známá jako seborea. 

Nadměrné množství mazu na povrchu pokožky narušuje přirozený proces odlupování odumřelých kožních buněk (kterému se říká deskvamace). Složení lipidů v mazu, který se hromadí v mazových žlázách, je rovněž spouštěcím faktorem zánětu.

 

 

Seborea je jednou z příčin akné
Nadměrná produkce kožního mazu je známá pod názvem seborea. Hyperkeratóza může vést k ucpání mazových žlázek a k hromadění kožního mazu

Hyperkeratóza
Hyperkeratóza je abnormální ztluštění vnějších vrstev pokožky. Způsobuje ji nadměrná produkce kožních buněk (též známých jako keratinocyty) ve vývodech mazových žláz a nedostatečná deskvamace (odlupování) odumřelých kožních buněk, jelikož maz je váže k povrchu pokožky. Tyto buňky pak vytvářejí zátky, které uzavírají vývody mazových žláz. 

Propionibacterium acnes (neboli P. acnes) - bakterie, která se jako neškodná normálně vyskytuje na povrchu pokožky, má též u hyperkeratózy svou roli. Vytváří biofilm (tenkou vrstvičku) na povrchu pokožky, který narušuje fyziologický proces deskvamace, a tím přispívá k vytváření zátek.

Objeví se černé tečky, bílé tečky a pupínky

Maz se hromadí v uzavřených mazových žlázách a stěna folikulu se vyklenuje, čímž vznikají komedony (černé a bílé tečky) a pupínky:

Otevřené komedony (černé tečky) 

Jedná se o malou tmavou plochou lézi vzniklou v důsledku uzávěru mazové žlázy. Tmavé zabarvení vzniká oxidací kožního mazu a nemá nic společného s nečistotou.

Uzavřené komedony (bílé tečky)
Jedná se o vyvýšenou okrouhlou lézi pokrytou mléčně bílou čepičkou. Je jedním typem pupínku. 

Pupínky
Jedná se o zanícenou (vyvýšenou a zarudlou) lézi vyplněnou hnisem, která je obvykle bolestivá. Je to též souhrnný název často užívaný pro všechny nedokonalosti pleti: komedony, papuly i pustuly.

Diagram černé tečky

Otevřené komedony (černé tečky) 
Jedná se o malou tmavou plochou lézi vzniklou v důsledku uzávěru mazové žlázy. Tmavé zabarvení vzniká oxidací kožního mazu a nemá nic společného s nečistotou.

 

 

Uzavřené póry mohou způsobit černé a bílé tečky

Uzavřené komedony (bílé tečky)
Jedná se o vyvýšenou okrouhlou lézi pokrytou mléčně bílou čepičkou. Je jedním typem pupínku.

Bakteriální růst zhoršuje viditelný zánět vedoucí k akné

Hromadění mazu produkovaného mazovými žlázami představuje ideální živnou půdu pro bakterie, zejména pro P. acnes. Bakterie kolonizují vývody ucpaných mazových žláz a způsobují rozklad mazu. Látky vznikající tímto rozkladem podněcují další zánět, což vede k tvorbě papul a pustul, které provázejí akné.

V závažných případech dochází v pozdních fázích zánětu k protržení stěny folikulu. Dojde k uvolnění lipidů, mastných kyselin, korneocytů (buněk), bakterií a buněčných fragmentů, což může způsobit další zánět okolní kůže.

O různých formách akné se dozvíte více v článku různé typy akné a o některých možných vlivech akné na vaši pleť se dočtete v článcích akné a hyperpigmentace a jizvy po akné

Bakterie P. acnes způsobuje vznik a šíření akné
Bakterie P. acnes rozkládá maz a vytváří látky způsobující další zánět

*Zdroj: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479–488
DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

 

 

Související články

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář