vědec

Šetrné čištění pokožky těla – Jak mohu chránit vlastní mikrobiom pokožky?

5 min čtení
Zobrazit více

Mikrobiom je souhrn všech mikroorganismů žijících uvnitř a na povrchu těla -  bakterií, virů a hub. Jejich množství převyšuje dokonce i počet našich vlastních buněk - mikrobiálních genů je mnohem více než genů lidských.
Tyto mikroorganismy však nejsou pouze pasivními spoluobyvateli, představují důležité faktory našeho zdraví.
Mikrobiom pokožky hraje zásadní roli v celkovém zdraví naší pokožky a významně přispívá k ochraně před kožními problémy - zachování zdravého mikrobiomu pokožky je proto nesmírně důležité.

Co je mikrobiom pokožky?

Většina z nás už někdy slyšela o mikrobiomu v souvislosti s našimi střevy. Termín mikrobiom však označuje veškeré mikroorganismy, které žijí uvnitř a na povrchu našeho těla, a také naše pokožka má svůj vlastní mikrobiom. Tento mikrobiom se vyvíjí bezprostředně po narození, kdy novorozenec poprvé přichází do styku s vnějším světem. Na pokožce se rychle začínají množit různé typy bakterií, mezi něž patří také stafylokoci, korynebakterie a propionibakterie. 
Tato rychlá kolonizace bakteriemi je důležitá pro vývoj imunitního systému novorozence a také pokožku připravuje a posiluje pro život v kontaktu s řadou vnějších vlivů - jako první obrannou linii.
Tyto bakterie, které přirozeně/symbioticky přežívají na povrchu pokožky se nazývají rezidentní bakterie. Na pokožce zůstávají jako neviditelná vrstva a spolu s viry a houbami tvoří rezidentní mikrobiom pokožky, který, je-li ve správném stavu, přispívá ke zdraví pokožky a tvoří její ochrannou bariéru.
Na druhé straně existují tzv. tranzientní bakterie, které na pokožce nepřebývají trvale, mohou se však dostat do kontaktu s pokožkou zvenčí. Tyto tranzientní bakterie mohou někdy vyvolávat kožní onemocnění nebo infekci. Rezidentní bakterie neporušeného mikrobiomu pokožky chrání pokožku před tranzientními bakteriemi jako biologická, ochranná bariéra, která odpuzuje potenciální škodlivé bakterie. Chcete-li, aby váš rezidentní mikrobiom pokožky zůstal v ideálním stavu, je nezbytné jej chránit používáním šetrných mycích výrobků. Šetrné čištění udržuje přirozenou rovnováhu pH pokožky a podporuje optimální prostředí pro zdravý mikrobiom pokožky.

Chráněná pokožka a zdravý mikrobiom

Proč je mikrobiom pokožky důležitý?

Každý člověk má svůj vlastní jedinečný mikrobiom, s nímž žije v symbióze. Lidská pokožka poskytuje bakteriím útočiště a živiny, a bakterie na oplátku chrání pokožku, a tím celé tělo, před útoky patogenů - choroboplodných bakterií.
Mikrobiom - spolu s pokožkou - vytváří její kyselý plášť jako ochranu před útoky patogenů a zachovává její přirozené prostředí. Náš vlastní mikrobiom se velmi dobře vyrovnává s kyselostí okolo pH 5, zatímco patogeny takové podmínky nepřežijí. 
Rovnováha mikrobiomu pokožky může být narušena vlivy vnějšího prostředí - jako je změna pH pokožky, UV záření nebo věk. Ztratí-li mikrobiom svoji rovnováhu, mohou se objevit kožní problémy, jako je suchá, citlivá pokožka či dokonce zánětlivá kožní onemocnění, jako je akné nebo atopická dermatitida.
 „Výzkum společnosti Beiersdorf se již více než 20 let úspěšně zabývá kožními bakteriemi. Vždy jsme se se zájmem věnovali blahodárným účinkům, které bakterie pokožce poskytují, ale také tomu, jak pomoci zachovávat stabilní mikrobiom pokožky,“ říká vedoucí výzkumného týmu pro mikrobiom - Dr. Hendrik Reuter.

Jak mytí pokožky ovlivňuje její mikrobiom?

Agresivní surfaktanty narušují interakci mezi pokožkou a mikrobiomem na několika úrovních. Zaprvé tyto agresivní složky rezidentní bakterie částečně odstraňují a zadruhé způsobují vysychání pokožky a narušení její kožní bariéry. To znamená, že nelze zachovat správnou kyselou ochrannou vrstvu pokožky. Může dojít k proměně mikrobiomu - typů a složení jeho mikroorganismů.  Poté mohou patogeny a alergeny snáze pronikat do pokožky a zvyšovat její citlivost. 
Výrobky pro mytí pokožky pH5 pomáhají citlivé pokožce, kterou čistí pomocí jemných surfaktantů, a poskytují jí účinné látky a přírodní oleje pro zachování hydratace i při častém mytí. Všechny výrobky pH5 mají  pH v hodnotě 5 - odpovídající pH zdravé pokožky a optimální pH pro kožní mikrobiom. Výrobky pro mytí pokožky pH5 umožňují šetrné čištění, které  chrání kožní mikrobiom a zachovává bariéru pokožky. Ochranný kyselý plášť zůstává aktivní a brání pronikání patogenů a alergenů do pokožky.

Přirozená hodnota pH pokožky

pH5 Citrátový pufr

Zkratka pH znamená ‚potenciál vodíku‘ a označuje aktivitu vodíkových iontů ve vodném roztoku. Hladina pH jakéhokoliv roztoku se měří na číselné stupnici od 0 do 14, kde hodnota 7 je považována za neutrální. Povrch a vrchní vrstvy pokožky jsou přirozeně kyselé s průměrnou hodnotou pH 5.
 
Rovnováha pH pokožky se mírně liší v závislosti na řadě faktorů, jako je pohlaví, věk a partie těla, kde se nachází. pH pokožky hraje také důležitou roli v jejím zdraví a má klíčový význam pro ochrannou bariéru pokožky. Neutralizuje nepřátelské zásadité složky (jako jsou agresivní surfaktanty), podporuje nezbytný proces olupování  odumřelých kožních buněk (známý jako deskvamace) a vytváří optimální prostředí, ve kterém se daří kožní flóře.
 
Při změně pH pokožky dochází k narušení její bariérové funkce. Zvyšuje se ztráta vody a pokožka vysychá. Suchá pokožka je citlivější na dráždivé látky, které ji ohrožují z venčí. Eucerin pH5 Balance System obsahuje pH5 citrátový pufr pro obnovu a podporu optimálního pH pokožky, čímž přispívá k posílení bariérové funkce pokožky, chrání její přirozenou obranyschopnost a snižuje její citlivost.

Pečujte o vyvážené pH vaší pokožky šetrnými výrobky pro mytí pokožky

Jak mohu pečovat o svůj mikrobiom pokožky?

Vyvážená strava a příjem tekutin mohou pomoci udržovat zdravou a krásnou pleť zevnitř. Ke zdravému mikrobiomu pokožky přispívá také minimum stresu, zdravý vzduch a vyloučení škodlivých faktorů životního stylu, jako je kouření nebo příliš mnoho alkoholu.
 
Mikrobiomu pokožky prospívá také šetrné čištění pomocí jemných mycích přípravků. Šetrné čištění udržuje přirozenou rovnováhu pH pokožky a podporuje optimální prostředí pro zdravý mikrobiom pokožky.
 
Pro ochranu přirozené obranyschopnosti vaší pokožky a zachování její  pružnosti si vybírejte výrobky pro mytí pokožky s extra jemnými surfaktanty a složením s vyváženým pH. Jemné a šetrné mycí výrobky, jako je Eucerin pH5 Sprchový olej, pH5 Sprchový gel nebo pH5 Sprchová emulze obsahují unikátní Eucerin pH5 Balance System, který umí obnovit přirozenou hodnotu pH pokožky.
 
Používáte-li výrobky pro mytí pokožky s vyváženým pH, je vaše pokožka méně citlivá a odolnější vůči vnějším vlivům, a zároveň napomáháte ochraně vašeho mikrobiomu pokožky.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin