Vědecké pozadí – Řady Eucerin pro citlivou pokožku

3 min čtení
Zobrazit více

Citlivá pokožka vyžaduje zvláštní péči. Proto již od padesátých let 20. století využívá značka Eucerin svých odborných znalostí k vytvoření vysoce tolerovaných a účinných výrobků. Tento průkopnický duch se stal vůdčí hybnou silou pro vyvinutí přípravků pro citlivou pokožku, od  pH5 masti po kompletní řadu výrobků péče o tělouvedenou na trh v sedmdesátých letech. Vývoj výzkumných metod však teprve vedl ke skutečnému průlomu, když tři aktivní složky prokázaly schopnost medicínsky chránit kyselý kožní plášť  a stimulovat přirozenou aktivitu enzymů.

Výzva pro výzkum kůže

Citlivá pokožka je stále běžnější jev, který postihuje muže i ženy, může se objevit v jakémkoli věku a na kterékoli části těla. Protože se citlivá pleť  je "nepředvídatelná", může být zarudlá, šupinatá, dehydratovaná nebo svědit, a tím velmi nepříznivě ovlivňovat komfort daných osob. Přesto příčiny citlivé pokožky byly zcela vysvětleny teprve nedávno spolu s pochopením role pH kůže.

Již více než sto let je známo, že zdravá pokožka má ochranný kyselý plášť, hydrolipidický film, s úrovní pH kolem 5. Podle dřívějšího přesvědčení bylo  toto mírně kyselé pH pouze na povrchu pleti,kde ji chránilo před mikrobiální infekcí a alkalickými dráždivými látkami. 

Nedávné studie však ukázaly, že kyselé prostředí je rovněž důležité pro funkce, které probíhají ve vrstvě kůže pod kyselým pláštěm, známé jako rohová vrstva (stratum corneum). Mezi tyto funkce patří olupování kůže (deskvamace) a udržování optimální úrovně hydratace.

Laboratoř výzkumného centra společnosti Beiersdorf v Hamburku
Naši odborníci našli složky, které podporují regenerační a ochranné procesy kůže.

"Všechny tyto systémy jsou závislé na činnosti enzymů," vysvětluje Alexander Filbry, PhD., vedoucí vývoje tělové kosmetiky Eucerin. "A každá změna hodnoty pH tuto činnost snižuje, což vede k úbytku vody, hrubnutí pokožky a snadnějšímu pronikání dráždivých látek. Naším cílem proto bylo najít účinné látky, které by mohly vyřešit všechny tyto problémy a stimulovat aktivitu kožních enzymů, aby se pokožka opět mohla začít sama chránit před negativními vlivy, a tak i předejít větší citlivosti pokožky."

"Jednotlivé vlastnosti našich tří složek byly velmi slibné: dexpanthenol podporuje regeneraci pokožky a bylo také vědecky prokázáno, že působí jako humektant - vlastnost, kterou má společnou s glycerinem,"říká Filbry. "pH5 citrátový pufr pomáhá obnovit přirozenou kyselost pokožky. Když jsme ale chtěli zjistit, jak mohou tyto látky ovlivnit aktivitu enzymů, museli jsme nejdříve vymyslet nový typ testovací metody".

Oceněná testovací metoda

Nová ex vivo testovací metoda, vyvinutá značkou Eucerin, byla využita k vyhodnocení enzymatické činnosti.

Výsledkem byla nová ex vivo metoda nazvaná trypsinový test. Tato nová metoda byla vyvinuta stejným týmem značky Eucerin, který obdržel od Society of Cosmetic Scientists v roce 2004 ocenění za Nejlepší studii.  Zaměřuje se na funkci trypsinu, jednoho z nejdůležitějších enzymů rohové vrstvy, který hraje klíčovou roli v produkci korneocytů (odumřelých buněk, které tvoří rohovou vrstvu) a jejich olupování z povrchu pleti.  

"Po opakovaném mytí pokožky lidského předloktí vodou nebo čisticími přípravky, jsme odebrali nejvrchnější část rohové vrstvy pro určení konkrétní aktivity trypsinu," říká Wolber. Tato nová metoda prokázala vyšší aktivitu tohoto enzymu po aplikaci šetrných mycích přípravků bez obsahu alkalických složek. 

"Poté jsme ji použili při zkoumání enzymatické ochrany a aktivačního účinku našich speciálních emulzí. Výsledky byly skvělé, neboť prokázaly reálnou stabilizaci aktivity."

"Jsme samozřejmě hrdí, že zkušební metoda značky Eucerin získala mezinárodní uznání. Pro nás je však ještě důležitější, že dokazuje, že složky obsažené ve formuli Eucerin pH5 EnzymeProtection společně posilují přirozené obranné mechanismy pokožky."

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin