Atopická dermatitida na těle – Úleva od běžných symptomů a obtíží

6 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je kožní onemocnění, které postihuje 2 až 5 % dospělých a u dětí se tento údaj pohybuje dokonce mezi 10 až 20 % světové populace. Jde o chronické, dlouhodobé onemocnění, které se projevuje suchou, olupující se a citlivou pokožkou, u níž občas dochází ke vzplanutí ekzému s ještě obtížnějšími symptomy. Atopickou dermatitidu nelze zatím vyléčit, ale pokožku je možné ochránit díky pravidelné a důsledné péči.

Příznaky A Symptomy

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické kožní onemocnění, které postihuje pleť obličeje a pokožku těla u kojenců, dětí i dospělých.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění
Postižené části těla se u jednotlivých pacientů velice liší. Typické symptomy představuje suchá, olupující se a podrážděná pokožka.

Výskyt nemoci neustále roste, zejména v Západním světě, kde je nárůst v počtu zjištěných případů  ve srovnání s dobou před 30 lety dvojnásobný až trojnásobný. Neví se o žádné přesvědčivě prokázané příčině atopické dermatitidy, ale objevují se důkazy, že jistým způsobem souvisí s astmatem a sennou rýmou.

"Tato nemoc postihuje hlavně děti - trpí jí 10 až 20 % dětí na celém světě, zatímco u dospělých to je 2 až 5 %."

U dospělých se většinou vyrážka vyskytuje na krku a na horní části hrudníku, v loketní jamce, v podkolenní jamce, na rukách a na nohách, ale i na obličeji a na pokožce hlavy. U kojenců a u dětí jsou symptomy a postižené oblasti trochu jiné.

Lidé s atopickou dermatitidou zažívají často i další problémy - mohou trpět nedostatkem spánku, stresem, diskriminací od ostatních lidí a nedostatkem sebevědomí. O pokožku je třeba pravidelně správně pečovat, a jisté změny životního stylu mohou také ulevit od některých symptomů; např. je dobré nosit oblečení z bavlny, pobývat v místech s nižší teplotou, aby se tělo nepotilo, a nejíst potraviny, které jsou spouštěči akutního vzplanutí.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s dermatologem.

Příčiny A Faktory

Potenciální příčiny a faktory atopické dermatitidy

Dermatologové zatím neobjevili jednoznačnou příčinu atopické dermatitidy, ani lék, který by ji vyléčil. Jsou však již prokázané některé faktory, které jsou pro některé osoby rizikovější než pro jiné, jako například:

Atopická dermatitida je dědičná. Rodiče, kteří trpí touto nemocí, astmatem nebo sennou rýmou, ji mohou předat dětem.
Ženská pokožka má větší sklon k atopické dermatitidě a zásadní význam má někdy i věk ženy, kdy má děti.

 • Genetika: Bylo prokázáno, že existuje propojení mezi atopickou dermatitidou, astmatem a sennou rýmou. Jestliže jeden rodič nebo oba rodiče mají jednu z těchto nemocí, zvyšuje se u dítěte pravděpodobnost, že toto onemocnění zdědí.
 • Podnebí/prostředí. V zemích se studeným podnebím je zřejmě riziko atopické dermatitidy vyšší, a platí to také pro města se znečištěným prostředím. Je dokázané, že u jamaických dětí, které vyrůstají v Londýně, je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou atopickou dermatitidu, než jejich vrstevníci, které žijí na Jamaice.
 • Pohlaví. U žen je o něco vyšší prevalence atopické dermatitidy než u mužů.
 • Věk matky při narození dítěte. Děti, které se narodily matkám, jež rodily ve vyšším věku, jsou vystaveny vyššímu riziku než děti, které se narodily mladým matkám.

Atopická pokožka má nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) jako jsou aminokyseliny, a trpí narušenou funkcí kožní bariéry. Kožní bariéra je oslabená a spodní vrstvy kůže jsou náchylnější k infekci, způsobené tím, že si nemocný nehty rozškrábe pokožku.

Symptomy atopické dermatitidy jsou zároveň jejími spouštěči. Suchá a svědící nutí pacienty škrábat se, a tím si porušují kožní bariéru. Spodní vrstvy pokožky se tím odhalí a jsou velice náchylné na infekci z okolního prostředí. Následně proniklé bakterie způsobí podráždění a svědění se jen posílí. Tento proces se nazývá cyklus atopické pokožky.

Další Faktory

Některé další vlivy také mohou dále zhoršovat již existující symptomy, ale u různých jednotlivců existují různé spouštěče. Patří mezi ně:

Doporučuje se nosit, kromě jiného, bavlněné oblečení - je měkké a pohodlné. Pokud si pacient na noc navlékne bavlněné rukavice, nestane se, že by se ve spánku škrábal.

 • potravinové alergie např. mléko, sýr, ořechy, mořské plody
 • alergie na alkohol
 • alergie na roztoče, pyly, prach
 • hrubé nebo neprodyšné materiály - např. vlna a nylon
 • nikl - obecný kov používaný na výrobu šperků a hodinek
 • formaldehyd
 • některé prací prostředky - často označované jako "biologické"
 • stres
 • nedostatek spánku
 • pocení
 • cigaretový kouř

Přečtěte si další informace o faktorech, které mají vliv na pokožku.

Řešení

Zvládání symptomů atopické dermatitidy na těle

Není sice znám lék, který by atopickou dermatitidu zcela vyléčil, ale jsou jisté způsoby, které pomáhají nemocným pečovat o pokožku a prodlužovat období mezi dvěma vzplanutími nemoci.
Nejdůležitější je udržovat pokožku neustále hydratovanou díky emolienčním přípravkům.

Emolienční přípravky

Emoliencia (zvláčňující přípravky) jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Promašťují pokožku a dodávají jí pružnost, vlhkost a chrání ji před podrážděním. Také potlačují svědění a díky jim mohou být vzplanutí ekzému méně časté.Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:


Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje jadérek hroznového vína,  které uklidňují a vyživují nemocnou pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.

Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Dermatologická léčba

Období vzplanutí ekzému vyžadují intenzivnější léčbu, která spočívá v tom, že se ke každodenní hydratační péči přidá aplikace lokálně aplikovaných léků. Tyto masti a krémy často obsahují hydrokortizon.

Při vzplanutí ekzému je často třeba použít lokálně aplikované léky, ale protože mohou obsahovat hydrokortizon, nedoporučuje se jejich dlouhodobé používání.
Eucerin AtopiControl Acute krém zlepšuje vzhled pokožky během akutní fáze.

Kortikosteroidy (jako je hydrokortizon) jsou velice účinné, jejich působení je rychlé a přinášejí úlevu při svědění a zároveň potlačují záněty. Mají ale i jisté nevýhody, jako například že při dlouhodobém používání se kůže ztenčuje.

"Z tohoto důvodu není jejich dlouhodobé používání vhodné a není ani ideální u kojenců a u dětí."

Eucerin AtopiControl Acute krém má takové vlastnosti v péči o pokožku, u nichž bylo klinicky prokázáno, že významně zlepšují vzhled pokožky i při akutních fázích atopické dermatitidy. Díky tomuto přípravku lze ve fázích vzplanutí nemoci omezit aplikaci hydrokortizonu. Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.

Každodenní péče o atopickou dermatitidu na těle.

Ačkoliv spouštěče se mohou od jednotlivce k jednotlivci lišit, nemocní vědí, že některé změny životního stylu účinně pomáhají:

Doporučuje se nosit bavlněné oblečení, je totiž měkké a pohodlné. Bavlněné rukavice přes noc navíc slouží jako prevence škrábání během spánku.
Je lépe se sprchovat než se koupat ve vaně, ale ani sprchování nesmí být příliš dlouhé a voda nemá mít víc než 32°C.

 • Udržujte v místnostech nižší teplotu a vlhkost, aby nedocházelo k pocení.
 • Noste přímo na těle jemné oblečení. Bavlna je pohodlná a v zimě, je možné si obléct několik vrstev. Nejlepší je vyhnout se oblečení, které pokožku dráždí (např. z vlny), nebo neprodyšným materiálům (nylon apod.).
 • Pečující přípravky skladujte v ledničce, protože chladné krémy lépe uleví od svědění.
 • Pište si deník a zaznamenávejte, jaké spouštěče vyvolávají vzplanutí nemoci.
 • Vybírejte si dovolenou v zemích s chladnějším nebo mírným podnebím - nejezděte ani do příliš teplých ani do příliš studených.
 • Nové oděvy před prvním nošením vyperte, odstraní se tak dráždící barvy a chemikálie na finální ošetření textilií.
 • Na noc si oblékejte bavlněné rukavice jako prevenci škrábání ve spánku.
 • Terapie pomocí mokrých zábalů může zmírnit svědění a potřebu se škrábat (požádejte Vašeho dermatologa o bližší informace).
 • Je lépe se sprchovat než se koupat, a voda nemá nikdy mít víc než 32°C. Sprchování nemá být příliš časté ani příliš dlouhé.
 • V koupeli nepobývejte déle než 5 až 10 minut. 
 • Vždy používejte olej do koupele nebo sprchový olej, protože pečují o pokožku a dodávají jí lipidy.
 • Ve sprše nebo ve vaně nikdy nepoužívejte drsné houby na mytí nebo kartáče na masáž pokožky.
 • Meditování nebo cvičení jógy může pomoci odstraňovat stres.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin