Projevy stárnutí – ztráta objemu

6 min čtení
Zobrazit více

Od 25. roku začíná docházet ke stárnutí pleti a v každé vrstvě kůže se začínají vyskytovat změny. To je způsobeno kombinací vnitřních procesů a vnějších faktorů.

Projevy a příznaky

Celkové stárnutí pleti a ztráta objemu

S každým přibývajícím rokem dochází ke strukturální změně pokožky.
Tvar celého obličeje se v průběhu času mění, což lze vysvětlit ztrátou objemu.

To, jak stárneme, je zčásti dané genetickou dispozicí. Toto přirozené stárnutí se spojuje s faktory životního prostředí a životního stylu, které  způsobují zpomalení klíčových procesů a funkcí pleti. Právě toto zpomalení způsobuje nejviditelnější projevy stárnutí: jemné linky a vrásky, ztrátu objemu, ztrátu pružnosti a zářivosti pleti.

Jednou z hlavních změn, které způsobují tyto viditelné projevy, je ubývání buněk zajišťujících objem pleti.

Tato ztráta objemu pleti, společně s vráskami a ztrátou pružnosti a zářivosti dodává obličeji starší vzhled. Ztrátu objemu může být někdy obtížné určit, přesto je velmi běžná a mění tvar a výraz celého obličeje. Bývá někdy označována také jako ochabující pleť, ztráta kontur, a často se projevuje navenek jako pesimisticky vypadající výraz v obličeji.

Jak poznat ztrátu objemu

Trojúhelník krásy

Protože ztrátu objemu může být obtížné popsat či rozpoznat, máme zde pro Vás vizuální pomůcku. Ta jasně ukazuje, jak tento konkrétní projev stárnutí mění tvar a výraz obličeje několika nenápadnými, ale zásadními způsoby.  "Trojúhelník krásy" ukazuje, jak ubývající objem může v obličeji vyvolat pesimistický, smutný nebo ustaraný výraz. Ten pak ostatní mohou chybně vnímat jako špatnou náladu či negativní postoj dané osoby.

Trojúhelník krásy je známkou mladistvého vzhledu.

Rozvržení objemu v mladistvém obličeji vytváří jeho atraktivní vzhled. Hlavní rysy mladě vypadajícího obličeje lze jasně rozpoznat v "trojúhelníku krásy". Patří mezi ně:

 • Vystupující lícní kosti 
 • Plné tváře 
 • Hladká pleť 
 • Tenké a pevné kontury obličeje podél čelistí

Kombinace těchto rysů dodává obličeji tvar, který je nahoře širší, zužující se do nejužšího bodu na bradě. Celkový výraz je uvolněný a pozitivní.
Postupem času se trojúhelník krásy převrací a způsobuje pesimistický či smutný výraz obličeje.

S přibývajícím věkem se díky příznakům ztráty objemu tento trojúhelník převrací. To je způsobeno následujícími změnami:

 • Povolená pleť podél čelistí
 • Ochabování kontur obličeje 
 • Vpadlejší tváře  
 • Vrásky na čele a u obočí 
 • Koutky úst směřující dolů

Kombinace těchto faktorů vytváří starší vzhled. Jak je patrné, trojúhelník se nyní převrátil vzhůru nohama, a širší oblast se nyní nachází ve spodní části obličeje. Při ubývání objemu a ochabování pleti se mění také samotný výraz obličeje. Tento výraz ve tváři lze vnímat jako smutný nebo ustaraný.

Další faktory

Proč se trojúhelník krásy převrací?

Kromě chronologického, přirozeného stárnutí, přispívá k procesům, které způsobují ztrátu objemu, také mnoho dalších vnitřních i vnějších faktorů.

Zejména při menopauze dochází u žen ke změně jejich hormonální hladiny.
Množství slunečního záření, které pleť snáší, se liší podle fototypu a aktuálního stavu pleti.

Hormonální změny
V pubertě je hladina estrogenu vysoká a obličej má plný tvar. S rostoucím věkem hladiny hormonů klesají a v pleti ubývá také množství tukových buněk, což vede ke ztrátě objemu a poklesu kontur pleti.

Životní styl
Ztráta objemu je součástí stárnutí pleti a je způsobena také některými vnějšími faktory životního stylu, které přispívají k tvorbě vrásek a ztrátě pružnosti.

Mezi ně patří:

 • Kouření: nikotin a chemické látky v cigaretách více snižují množství kolagenu v pleti. 
 • Slunce: příliš dlouhý pobyt na slunci může přispět k většímu poškození kolagenu a narušení struktury kůže.

Společně tyto faktory životního stylu způsobují oxidační stres. K němu dochází, když se uvnitř kůže tvoří molekuly známé jako volné radikály, které napadají buněčné struktury, včetně těch, které zajišťují hladký a pevný vzhled pleti. Jakmile je struktura oslabena a ubývá množství kolagenu a elastinu, stárnutí pleti se urychluje. Viditelné známky včetně jemných linek a vrásek, ztráty objemu, ztráty pružnosti a zářivosti pleti jsou na povrchu více patrné.

Proč dochází ke ztrátě objemu?

Procesy a systémy kůže se s rostoucím věkem zpomalují a každý z nich přispívá ke stárnutí pleti. Tento konkrétní problém je nejvíce ovlivněn postupným úbytkem "vyplňujících" látek, které zachovávají pevný vzhled a hladký povrch pleti, což vede ke ztrátě objemu, ochabování pleti a povolování pevných kontur obličeje.


K tomu dochází v těchto vrstvách kůže:

1 Epidermis 2 Hlubší vrstvy kůže

Epidermis. Jak stárneme, v horních vrstvách kůže se snižuje tvorba kyseliny hyaluronové a lipidů. To má negativní dopad na pevnost pleti a změny na jejím povrchu, včetně dehydratace, zhrubnění a vznik jemných linek a vrásek.

Hlubší vrstvy kůže. 1% roční úbytek kolagenu zhoršuje společně s klesající úrovní elastinu ztenčování pleti. Protože je elastin částečně zodpovědný za pružnost a pevnost pleti, vede současný úbytek těchto dvou látek k ochabování a ztrátě pružnosti pleti. Zároveň se snižuje velikost a množství tukových buněk, které udržují pleť  "vyplněnou" zevnitř.  Výsledkem je unavenější vzhled pleti a propadlejší tváře. 

Postupem času se zpomaluje krevní oběh zajišťující výživu, což způsobuje bledost pleti, větší dehydrataci a pomalejší hojení. Tvoří se i hlubší vrásky. Následně dochází také ke ztrátě pružnosti pleti a vzniku hlubokých vrásek.

Řešení

Co můžete dělat?

Přestože je ztráta objemu složitý, a v mnoha ohledech nevyhnutelný problém, viditelné projevy lze mnoha různými způsoby minimalizovat.

Účinné látky

Anti-age výrobky obsahující následující složky mohou řešit příčiny ochabování pleti, ztráty objemu a pokleslých kontur obličeje. Řešení těchto problémů může pomoci obnovit mladistvý vzhled obličeje.

Složky anti-age pleťových výrobků jako je magnolol, oligo peptidy a kyselina hyaluronová mohou pomoci dodat pleti mladší vzhled..
Pravidelné používání pleťové péče může pomoci zmírnit některé z viditelných příznaků ztráty objemu.

 • Magnolol
  Magnolol, přírodní látka získávaná z kůry stromu magnolie, je vysoce účinnou složkou anti-age výrobků.  In vitro výzkum prokázal, že aktivuje buňky zajišťující objem - zvyšuje jejich množství a velikost.  Výrobky jako je Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift Denní krém SPF 15 pro normální až smíšenou pleť, které obsahuje vysokou koncentraci magnololu, mohou pomoci řešit příčiny ochabování pleti, ztráty objemu a ochabujících obličejových kontur. Při použití společně s denními krémy pro obnovu objemu může pomoci navrátit pleti obličeje mladistvý vzhled.
 • Oligopeptidy
  Peptidy extrahované z plodů anýzu stimulují a posilují síť kolagenových vláken v dermis. Posílení struktury pleti pomáhá redukovat výskyt vrásek. Oligo peptidy mají také stimulující vliv na činnost metabolismu pleti a reaktivují interakci mezi kožními buňkami. Jsou klíčovou složkou remodelační řady Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift, která pomáhá při ztrátě objemu a obnově zářivosti. 
 • Kyselina hyaluronová
  Kyselina hyaluronová je látka přirozeně tvořená kožními buňkami a je součástí pojivové tkáně pleti. Jednou z jejích klíčových funkcí je zadržovat hydrataci, neboť má schopnost vázat 1000 až 10 000 násobek své vlastní hmotnosti ve vodě (tj. mezi jedním až deseti litry). S přibývajícím věkem se přirozená schopnost pleti produkovat kyselinu hyaluronovou snižuje a začínají se tvořit a prohlubovat vrásky. Kyselina hyaluronová je jednou ze tří účinných látek v Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift Denním krému SPF 15 pro normální až smíšenou pleť, kde účinně napomáhá zlepšovat zadržování hydratace. Při použití společně s výrobky pro obnovu objemu může tento intenzivní přípravek péče o pleť pomoci redukovat výskyt jemných linek a vrásek. Dále je účinnou aktivní složkou v řadě Eucerin Hylauron-Filler + 3x EFFECT a v denním a nočním krému řady Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity.

Invazivní dermatologické metody

Invazivní zákroky pro zvětšení objemu by měly probíhat na odborném klinickém pracovišti.
Výhody a nevýhody plastických operací by pacienti měli zvážit předem.

Transfer tuku
Jedná se o chirurgické odstranění tuku z jedné oblasti těla a jeho přemístění do jiné části. Toho se nejčastěji využívá k obnovení objemu ve tvářích a má dlouhotrvající efekt. Negativním vedlejším efektem mohou být otoky a léčba obvykle vyžaduje rekonvalescenci. 

Výplně
Injekční výplně se používají k dočasné obnově objemu a přináší okamžité, krátkodobější výsledky. Obvykle se používají pro oblast pod očima, na tvářích, spáncích a rtech. 

Jednou z hlavních změn, které způsobují viditelné známky stárnutí, je úbytek tukových buněk.
Kyselina hyaluronová v injekcích může také pomoci proti vráskám

Obličejové implantáty
Přinášejí nejtrvalejší výsledek. Umělý implantát je umístěn pod kůži a obnoví tak objem v požadovaných oblastech, obvykle ve tvářích. Původně byly více populární, nyní jsou méně často žádané než výplně a transfer tuku, neboť vyžadují nejdelší rekonvalescenci.

Neinvazivní dermatologické metody léčby

Ochabující pleť, jak zpevnit pleť, anti-age krém, krém na zpevnění kontur, dermální výplň

Radiofrekvence
Využívá radiofrekvenční technologie k zahřátí hlubších kolagenních vrstev. Toto teplo podporuje tvorbu nového kolagenu a posiluje stávající kolagen s cílem posílit povolené kontury obličeje. 

Ultrazvuk
Tato metoda využívá ultrazvuk k liftingu, posílení a vypnutí ochablé pleti.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin