suché rty

Proč mám tak suché rty – Nejčastější problémy pokožky rtů a jak o ni pečovat

5 min čtení
Zobrazit více

Naše rty jsou mimořádně náchylné k vysušování a většina z nás se čas od času potýká s pocitem suchých a popraskaných rtů. Je to nepříjemné, někdy i bolestivé, a jelikož rty před okolím jen tak neschováme, můžeme se kvůli nim cítit i nesví.
 
V tomto článku vás seznámíme s nejběžnějšími problémy pokožky rtů, uvedeme jejich příčiny a vysvětlíme, proč právě rty vyžadují speciální péči. Zároveň vám ukážeme, jak zklidnit a zregenerovat suché a popraskané rty a jak chránit rty, které jsou náchylné k vysušování a praskání.

Jaké jsou nejčastější problémy pokožky rtů?

Mezi nejčastější problémy pokožky rtů patří:

 • Suché a/nebo popraskané rty
 • Cheilitida (zánět rtů)
 • Ekzém v důsledku olizování rtů 

Suché, popraskané rty

Příznaky suchých a popraskaných rtů jsou všeobecně dobře známé, protože většina z nás se s nimi už někdy setkala. Rty jsou suché, nepříjemně napjaté, a pokud se situace zhoršuje a rty dále vysychají, může dojít až k jejich bolestivému popraskání.

Cheilitida (zánět rtů)

Cheilitida je termín, kterým označujeme zánět jednoho nebo obou rtů. Zánět pokožky obličeje v okolí rtů se nazývá periorální dermatitida. Rty jsou červenější než obvykle. Existuje několik různých typů cheilitidy, přičemž cheilitis simplex je běžně známá jako popraskané rty. Lidé, kteří trpí onemocněním suché kůže, jako je například atopická dermatitida, bývají k cheilitidě náchylnější než ostatní. Příčinou vzniku cheilitidy mohou být také povětrnostní podmínky a dále alergické reakce na některé složky produktů, jako jsou rtěnky, zubní pasty, potraviny, případně i vedlejší účinky některých léků.

Ekzém v důsledku olizování rtů

Jakmile nám rty začnou vysychat, je velmi lákavé si je olíznout, abychom je udrželi vlhké. U některých lidí se toto olizování postupně stane zlozvykem, který může mít za následek vznik zánětu. Ekzém z olizování rtů je rozšířený název pro typ cheilitidy odborně nazývaný „dráždivá kontaktní cheilitida“.

Co je příčinou suchých a popraskaných rtů?

Příčin a spouštěčů suchých, rozpraskaných a popraskaných rtů může být hned několik. Patří mezi ně:

 • Typ pleti a její stav
 • Struktura pokožky rtů
 • Prostředí
 • Některé léky

Typ pleti a její stav

Stejně jako mají někteří lidé sklon k suché pokožce, jsou někteří lidé náchylnější k suchým a popraskaným rtům.

U lidí s onemocněním suché kůže jako atopická dermatitida je vyšší pravděpodobnost, že budou trpět i suchými a popraskanými rty. Někteří z nás si také rty olizují častěji než jiní, což může mít za následek vznik ekzému nebo minimálně zhoršení příznaků suchých rtů.

Struktura pokožky rtů

rty

Každá část našeho těla může mít jinou strukturu kůže. Pokožka rtů je tenčí než v jiných místech obličeje, a tudíž reaguje mnohem citlivěji na vlivy okolního prostředí.

Pokožka rtů nemá potní ani mazové žlázy. Tyto žlázy, nacházející se v kůži téměř po celém našem těle, jsou zodpovědné za produkci ochranného mazu, který pomáhá pokožce regulovat hladinu vlhkosti. Jelikož rty potní ani mazové žlázy nemají, je pro ně obtížnější přitahovat a udržovat potřebnou vlhkost, a může tak docházet k jejich vysušení.

babička, matka a dcera
K suchým rtům dochází i vlivem stárnutí.

S přibývajícím věkem se pokožka rtů mění, je tenčí, ztrácí schopnost zadržovat vlhkost a rty jsou tak ještě náchylnější k vysušování.

Pokožka rtů také obsahuje méně melanocytů. Melanocyty jsou buňky produkující melanin, který pokožce dodává barvu a pomáhá ji chránit před sluncem. V důsledku obou těchto významných faktorů jsou rty citlivější na vlivy okolního prostředí.

Prostředí

žena skrývající své rty
Mnoho z nás trpí v zimě suchými a popraskanými rty.

Naše rty jsou neustále vystaveny vlivům okolního prostředí. Změny klimatu a povětrnostních podmínek mají velmi často za následek vznik suchých a popraskaných rtů.

Během suchých a horkých letních měsíců bývá příčinou vysušování rtů jak pobyt venku na slunci, tak pobyt v klimatizovaných interiérech. Stejně tak mohou nepříjemné symptomy vznikat i v zimě: nízké venkovní teploty a ledový vítr, nízká vlhkost vzduchu v interiéru v důsledku vytápění a pravidelného přecházení z teplých interiérů do chladných exteriérů, to vše urychluje ztrátu vlhkosti rtů.

Lidé, kteří tráví značné množství času venku – ať už protože zde tráví volný čas, nebo kvůli svému zaměstnání, mohou trpět suchými rty více než ostatní.

Některé léky

léky
Některé léky určené k perorální léčbě akné mohou vést k dehydrataci rtů.

Některé léky mohou působit vysušení a popraskání kůže i rtů. Například u lidí, kteří z důvodu léčby akné používají lokální retinoidy, jako je tretinoin nebo adapalen, nebo perorálně užívají izotretinoin, se může projevit vedlejší účinek dané léčby v podobě suchých a popraskaných rtů.

Jak pečovat o suché a popraskané rty?

Prevence je vždy lepší než léčba. Nejlepší způsob, jak si udržet rty hebké a hladké, je:

 • Pijte hodně vody, abyste byli dostatečně hydratovaní
 • Jezte vyváženou stravu
 • Neolizujte si ze zvyku rty
 • Používejte hydratační balzám na rty minimálně dvakrát denně, ideálně však ještě častěji
 • Maximálně chraňte své rty před chladným a větrným počasím 

Pokuste se vypozorovat, které věci u vás zhoršují příznaky suchých rtů, a snažte se jim maximálně vyhýbat. Jakmile jsou vaše rty suché a/nebo popraskané, zvolte si hydratační balzám na rty, u kterého je klinicky a dermatologicky prokázáno, že rty zklidňuje a chrání, a který je vhodný pro váš typ pleti i její specifické potřeby.

žena používající balzám na rty
Pravidelně používejte produkt péče o rty, který je posiluje, zklidňuje a chrání.

Eucerin produkty péče o rty

Eucerin nabízí celou řadu produktů péče o rty, které vyhovují potřebám všech.

Denní péče o citlivé rty

Eucerin Tyčinka na rty Lip Active SPF 20 je denní hydratační tyčinka speciálně vyvinutá tak, aby udržovala citlivou pokožku rtů hladkou a hydratovanou. Složení s dexpanthenolem/panthenolem, vitaminem E a SPF 20 účinně hydratuje a chrání rty před vlivy okolního prostředí, jako je vítr a slunce.

SOS řešení suchých a popraskaných rtů

Eucerin Aquaphor SOS Regenerační balzám na rty uleví suchým a popraskaným rtům během pouhých 60 sekund. Balzám obohacený o glycerin, panthenol, bisabolol a vitaminy C a E vytváří ideální prostředí pro regeneraci pokožky rtů a obnovuje, chrání a zklidňuje suché a popraskané rty, které jsou díky tomu opět hebké a vláčné. Navíc se díky praktické tubičce s aplikátorem snadno nanáší.

Zklidňující péče o rty vhodná pro osoby trpící atopickým ekzémem, cheilitidou, ekzémem způsobeným olizováním rtů nebo pro ty, kteří podstupují léčbu akné

Eucerin Balzám na rty Acute Lip Balm byl speciálně vyvinut tak, aby díky zklidňujícímu licochalconu A přinášel úlevu lidem, jejichž rty bývají často zarudlé a vyžadují intenzivní péči v důsledku atopické dermatitidy, ekzému způsobenému olizováním rtů, cheilitidy nebo suchosti a popraskání jakožto vedlejšího účinku léčby akné. Díky praktické tubičce s aplikátorem se navíc snadno nanáší.

Související články

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin