Atopický ekzém v obličeji u dětí – Poznejte atopický ekzém včas díky radám našich odborníků

6 min čtení
Zobrazit více

Na celém světě má atopickou dermatitidu (neboli atopický ekzém) 10 až 20 % dětí. Jedná se o chronické neinfekční kožní onemocnění, které postihuje i dospělé. Typické symptomy jsou suchá, citlivá pokožka, na níž občas dochází ke zhoršení stavu, kdy je pokožka bolestivá, zarudlá a svědí.  Na tuto nemoc není znám lék, který by ji vyléčil, ale pravidelná a důsledná péče dokáže ulevit od symptomů a prodloužit období mezi jednotlivými akutními fázemi.

Příznaky A Symptomy

Problém jménem atopický ekzém

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je obtěžující a chronické onemocnění kůže, které se často vyskytuje u dětí na celém světě, ale hlavně v Západních zemích. Mezi dospělými je počet nemocných 2 až 5 %, ale počet pacientů mezi kojenci a dětmi dosahuje 10 až 20 %. Nejvíce nemocných (90 %) dostane atopickou dermatitidu ještě před pátým rokem věku, ale hodně dětí z této nemoci "vyroste".

Pro atopickou dermatitidu je typické, že probíhá ve dvou fázích. Během chronické fáze je kůže velmi suchá, podrážděná a olupuje se a je nutné ji neustále každý den hydratovat. Chronické fáze ("vzplanuti") jsou obtížnější a v té době je nutné pokožku ošetřovat místně aplikovanými léky, aby došlo k uklidnění zanícené pokožky a k úlevě od svědění.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění

Atopická dermatitida se jinak projevuje u kojenců, dětí, i jinak u dospělých:

 • U kojenců se někdy symptomy projeví již ve věku 2 - 3 měsíců. Náhle se může objevit vyrážka, kůže je suchá, olupuje se a svědí. V období vzplanutí může pokožka také mokvat.
 • Když se nemoc projeví v pozdějším věku dětí (mezi dvěma roky a pubertou), je obvykle vyrážka suchá a jsou na ní svědivé, olupující se ložiska. Kůže je nerovná, zhrubělá a ztrácí pružnost.
 • Atopická dermatitida u dospělých, která většinou začíná už v dětství, se typicky projevuje velice suchou, olupující se pokožkou a svěděním.
Symptomy atopické dermatitidy u malých dětí se objevují v obličeji a na pokožce hlavy.
Atopická pokožka u kojenců a dětí je většinou suchá, olupuje se a silně svědí.

"U kojenců se atopická dermatitida nejčastěji objevuje v obličeji (zejména na tvářích) a na pokožce hlavy, ale v menší míře také na těle (lokty a kolena)."

U dětí v post-kojeneckém věku se v mnoha případech vyrážka nejprve objeví na těle - v loketních a kolenních záhybech - a není neobvyklé, když malí pacienti mají ložiska na krku, na zápěstích, na kotnících, nebo v záhybech pod hýžděmi.

Atopická dermatitida se zhoršuje škrábáním, protože nehty poškodí kožní bariéru a umožní pronikání bakterií, a pokožka se proto zaněcuje. Malé děti se někdy škrábou o postýlku a její vybavení, o koberce nebo čalounění, aby si ulevily od svědění. Děti každého věku někdy trpí tak úporným svěděním, že jim to nedovolí usnout. Dítě je z toho zoufalé a rodiče se cítí bezmocní, protože mu nemohou pomoci, což jen přispívá k psychickému stresu. Příznivou skutečností je, že účinná léčba a správná péče o kůži dokážou od těchto obtíží značně ulevit.

 

Když si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s dětským lékařem nebo dermatologem.

Přečtěte si více informaci o dětské pokožce.

Příčiny A Faktory

Příčiny vzniku atopického ekzému zejména u dětí

Dermatologové zjistili, že existuje několik kauzálních a přidružených faktorů, například: 

Když rodiče mají sennou rýmu nebo astma, mohou jejich děti onemocnět atopickou dermatitidou.
U holčiček je větší riziko onemocnění atopickou dermatitidou než u chlapců.

 • Někteří rodinní příslušníci mají atopickou dermatitidu, sennou rýmu nebo astma. Je známo, že existuje spojitost mezi atopickou dermatitidou, sennou rýmou a astmatem, a je dokázané, že když má jeden z rodičů nebo oba rodiče tyto nemoci, je u jejich dětí větší riziko onemocnění.

 • Dítě žije v rozvinuté zemi, eventuelně ve větším městě, kde je vyšší úroveň znečištění, nebo žije v zemi se studeným podnebím. Je zajímavé, že na základě studie u dětí z Jamaiky žijících v Londýně je dvakrát větší pravděpodobnost, že dostanou atopickou dermatitidu, než u dětí, které žijí na Jamaice.

 • Dítě je ženského pohlaví. U žen je oproti mužům o něco vyšší riziko onemocnění.

 • Dítě se narodilo starší matce. Jsou důkazy, že děti, které se narodí matce ve vyšším věku, jsou náchylnější na atopickou dermatitidu.

Když nemoc propukne, jsou určité důvody, proč se symptomy zhoršují, nebo proč dochází ke vzplanutí nemoci. Nemocní trpí nedostatkem přirozených hydratačních faktorů (NMF) (jako jsou aminokyseliny) a narušeným metabolismem epidermálních lipidů. To vysvětluje, proč je jejich kůže suchá a proč je narušená její ochranná funkce.

"Problémy jsou často způsobené právě cyklem atopické pokožky, který začíná tak, že se dítě začne škrábat tam, kde ho pokožka svědí, a naruší již tak křehkou kožní bariéru."

Následně se může bakterie Staphylococcus aureus začít množit a infikuje pokožku. Infekce způsobí zánět, a ten zase svědění. A tento cyklus se neustále opakuje.

Léčba napomáhá přerušit cyklus atopické pokožky.

Další Faktory

Poznejte další faktory vzniku atopického ekzému

Některé potraviny, nápoje, materiály a textilie zřejmě mohou mít negativní vliv na atopickou pokožku.

Patří mezi ně:

Rodiče by měli dohlédnout, aby děti nepřicházely do styku s potravinami, materiály a textiliemi, které jsou spouštěči nemoci.

 • materiály jako je vlna nebo nylon, které mohou pokožku dráždit a vyvolávat pocení
 • potravinové alergie, zejména na mléčné výrobky, ořechy a mořské plody (než vyřadíte z dětského jídelníčku nějaké potraviny, poraďte se s doktorem)
 • alergie na roztoče, prach nebo pyly
 • prací prostředky
 • líčení (ačkoliv značky pro citlivou pleť by neměly vadit)
 • pasivní kouření - cigaretový kouř

Symptomy mohou také dále zhoršovat některé vedlejší projevy nemoci - jako je stres nebo nespavost.

Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na pokožku.

Řešení

Rady pro rodiče – jak bojovat s atopickým ekzémem v obličeji u dětí

Pro rodiče může být velmi stresující, když vidí, jak jejich dítě trpí. Ačkoliv neexistuje lék, který by atopickou dermatitidu vyléčil,  dokáže pravidelné a důsledné ošetřování zabránit zhoršování nemoci, pokožku zklidnit  (ulevit od bolesti a svědění) a zabránit infekcím.

Plán péče se obvykle skládá jak z péče o pokožku, tak ze změn životního stylu.

Během chronických fázích má zásadní význam používání emolienčních přípravků.

Emolienční přípravky

Emoliencia (zvláčňující přípravky) bývají ve formě tělových mlék, krémů, pleťových krémů, olejů do koupele a sprchových olejů a jejich společným úkolem je udržovat pleť vláčnou, pružnou a chránit ji před podrážděním. Jejich pravidelné používání je podstatnou součástí péče o atopickou pokožku a někdy se díky nim prodlouží neakutní fáze nemoci. U dětí a kojenců s atopickou dermatitidou v obličeji by se měly emoliencia na obličej používat alespoň dvakrát denně.

Pravidelné používání hydratačních přípravků je důležité, kromě jiného proto, že prodlužuje neakutní fáze.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega-6 mastné kyselinypupalkového oleje a z oleje z jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Aktivní péče

Když nastane akutní fáze nemoci, je třeba společně s emolienčními přípravky používat lokálně aplikované léky proti svědění. Tyto lokálně aplikované krémy a masti obvykle obsahují kortikosteroidy jako je hydrokortizon.

Hydrokortizon je možné u dětí používat pro dosažení úlevy při akutních symptomech atopické dermatitidy. Avšak dlouhodobé používání se nedoporučuje, protože po něm může pokožka zeslabovat.

O hydrokortizonu je známo, že účinně a rychle ulevuje od svědění při vzplanutí nemoci. Mnozí rodiče ho ale neradi používají u svých dětí, protože delší používání může mít negativní vedlejší účinky. Při dlouhodobém používání také ztrácí svoji účinnost a není možné ho aplikovat na rozsáhlé oblasti kůže.

Eucerin AtopiControl Acute krém má takové vlastnosti v péči o pokožku, u nichž bylo klinicky prokázáno, že významně zlepšují vzhled pokožky i při akutních fázích atopické dermatitidy. Díky tomuto přípravku lze ve fázích vzplanutí nemoci omezit aplikaci hydrokortizonu. Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.

Další rady pro rodiče dětí, které trpí atopickou dermatitidou

Doporučuje se dítěti neustále krátce zastřihovat nehty, aby si nemohlo pokožku poškodit škrábáním.

 • Děti myjte v teplé, ale ne příliš horké vodě.
 • Poklepávejte kůži ručníkem, dokud neuschne, pak ihned namažte pokožku emolienčním přípravkem.
 • Používejte emolienční přípravek alespoň dvakrát denně.
 • Dítěti neustále krátce zastřihujte nehty a udržujte je hladké, aby si nemohlo pokožku rozškrábat.
 • Dávejte dětem na noc bavlněné rukavice, aby se nemohly škrábat ve spánku.
 • Udržujte v místnosti nižší vlhkost a teplotu.
 • Někdy může být dobré dát dítěti panenku, kterou mohou škrábat, může to u nich zmírnit nutkání škrábat se na vlastní pokožce.

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin