Pleť obličeje se sklony k zarudnutí

Pleť obličeje se sklony k zarudnutí – Symptomy, příčiny, spouštěče a péče

4 min čtení
Zobrazit více

I když mnoho příznaků hypersenzitivní pleti obličeje není viditelných, u některých osob se může vyskytovat zarudnutí, zejména na tvářích, v T-zóně, na čele a bradě.

Projevy a příznaky

Projevy a příznaky pleti obličeje se sklony k zarudnutí

kožní bariéra
Kvůli své narušené kožní bariéře je hypersenzitivní pleť citlivá na stresory.

Eucerin popisuje tři rysy hypersenzitivní pleti jako tzv. Trojúhelník hypersenzitivní pleti. Jsou to: narušená kožní bariéra, hyperreaktivní smyslová vlákna v epidermis a zarudnutí, často způsobené záněty. Pleť je citlivá na podněty, které by normální pleť tolerovala a tyto stresory mohou vyvolat erytém (zarudnutí pleti).

Existuje řada důvodů, proč pleť obličeje zčervená, mnohé (ale ne všechny) jsou spojeny s hypersenzitivní pletí.

V nejtěžších případech může hypersenzitivní pleť obličeje zarudnout a zanítit se v důsledku chronického kožního onemocnění rosacea, jejíž příznaky se mohou objevovat a opět mizet v závislosti na působení stresorů.

Pleť se sklony ke kuperóze také doprovází pocity štípání nebo pálení, udávané osobami s hypersenzitivní pletí, ale pleť může působit zarudle také v případě prasknutí drobných žilek viditelných na povrchu. Pleť obličeje často působí napjatě a podrážděně.

Zarudnutí na tvářích
Zarudnutí na tvářích může být způsobeno spálením sluncem.
Alergická reakce
Alergické reakce se často objevují na krku i na obličeji.

  • Zarudnutí – fyziologický stav, při němž jsou obličej a jiné části těla výrazně červené – může být způsobeno, mimo jiné, léky, horečkou, stresem, alkoholem nebo kořením.
  • Zčervenání – mírnější forma zrudnutí, objeví se rychle, při dilataci cév, které přivádějí krev do obličeje. Může k němu dojít, když je kůže přehřátá a potřebuje zchladit (při cvičení, vysoké okolní teplotě nebo dokonce při návalech horka spojených s menopauzou), nebo může být důsledkem rozpaků či stresu.
  • Spálení – zčervenání a někdy zánětlivé reakce na UV záření.
  • Alergické reakce – nerovnoměrné skvrny v důsledku kontaktu s alergeny.
  • Zranění, infekce nebo záněty
  • Cvičení

Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti obličeje a rosacee a kuperóze.

Příčiny a spouštěče

Příčiny a spouštěče pleti se sklony k zarudnutí

Změny teplot
Erytém může být způsoben extrémními změnami teplot.

Erytém se může objevit, když hypersenzitivní pleť reaguje na podněty, jako jsou alergeny, změny teplot nebo chemické látky. Tyto spouštěče by u normální pleti nemusely způsobit reakci, ale vzhledem k narušené kožní bariéře a hyperreaktivním smyslovým vláknům je hypersenzitivní pleť náchylnější k podráždění. Zatímco zarudnutí se u normální pleti může vrátit do své normální podoby během několika minut, zarudnutí způsobené hypersenzitivitou trvá podstatně déle (hodiny, dny nebo dokonce i měsíce).

reakce pleti na stres
Psychologické faktory, jako je stres, mohou vyvolat hypersenzitivní reakci pleti.

Hypersenzitivní pleť nemusí vykazovat vůbec žádné viditelné příznaky, přesto si postižení stěžují na nepříjemné pocity, které přirovnávají, mimo jiné, ke štípání či pálení. Faktory životního prostředí (horko, chlad, vítr atd.), psychologické faktory (hněv, stres, intenzivní emoce atd.), vnější faktory (působení některých chemických látek, pracích prostředků, parfémů atd.), hormonální faktory (menstruační cyklus) a mechanické faktory (tlak na kůži) mohou však na pleť působit, podráždit níže umístěná smyslová vlákna a způsobit zarudnutí.

Další faktory

vliv slunce na pokožku
Spálení kůže v dětství může vést k zarudnutí pokožky vlivem slunce v dospělosti.

Další faktory, které mohou ovlivnit zarudnutí obličeje, jsou: věk, dědičnost, hormonální faktory, suchost pleti, etnický původ, pigmentace kůže, stávající onemocnění a životní styl. Například podle zprávy International Journal of Dermatology* velká většina osob s "citlivou" nebo "velmi citlivou" pletí se v dětství spálila a nyní jejich kůže při vystavování slunečnímu záření snadno zčervená. To může být dáno kožním fototypem, například citlivá pleť postihuje především jedince se světlou pokožkou.

Rostoucí znečištění, zejména v městském prostředí, způsobilo nárůst výskytu hypersenzitivní pleti obličeje. Exponovaná kožní bariéra je citlivější neustálým působením agresorů ze vzduchu a neustálou aktivací smyslových vláken v nižších vrstvách kůže.

Stále více lidí je ohroženo alergickými reakcemi, které přispívají k zarudnutí v důsledku hypersenzitivity. International Journal of Dermatology 2011, 50, 961 – 967

Řešení

Řešení pro pleť se sklony k zarudnutí

Péče o hypersenzitivní pleť
Speciální, aktivní péče o pleť může zklidnit hypersenzitivní pleť.

Prevence je vždy lepší než léčba, proto to nejlepší, co můžete udělat, je vyhýbat se všem známým spouštěčům. To však není vždy praktické, proto další nejdůležitější věc je používat kosmetické výrobky, které obnovují a chrání narušenou kožní bariéru. Chcete-li minimalizovat pravděpodobnost kožní intolerance nebo alergické reakce, používejte 'čisté' nebo '0 %' složení, které obsahuje omezené množství složek a je bez obsahu potenciálně dráždivých látek, jako jsou parfemace nebo alkohol, a vyhledávejte výrobky, které používají balení s ochranou proti kontaminaci.

Redukce zarudnutí pleti
Zelené krycí pigmenty redukují zarudnutí.

Řada Eucerin pro hypersenzitivní pleť obsahuje unikátní aktivní složku SymSitive*, která účinně působí přímo u zdroje hyperreaktivity, kde okamžitě zmírňuje nepříjemné pocity. Při pravidelném používání výrobků Eucerin pro hypersenzitivní pleť se pleť stává odolnější vůči vnitřním a vnějším stresorům a má zajištěný dlouhotrvající komfort.

Výrobky Eucerin Anti-Redness také obsahují licochalcon A, přírodní protizánětlivou a antioxidační složku, která rychle zmírňuje zarudnutí a zklidňuje záněty.
Eucerin Neutralizující denní krém Anti-Redness obsahuje navíc zelené krycí pigmenty, které okamžitě pomáhají skrýt zarudnutí pro sjednocený tón pleti.

* =reg.zn. Symrise AG, Německo

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin