Citlivost na sluneční záření neboli fotosenzitivní reakce způsobená léky

4 min čtení
Zobrazit více

Mnoho běžně používaných, i volně prodejných léků může způsobit, že je pokožka citlivější na slunce než obvykle. Fotosenzibilizační látky mohou při střetu s ultrafialovým (UV) zářením začít reagovat nebo vyvolat alergické reakce. Tento článek podrobně popisuje příčiny, příznaky a prevenci fotosenzitivních reakcí způsobených léky.

Co je citlivost na sluneční záření způsobená léky?

Některé léky mohou zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření.

Fotosenzitivita způsobená léky vzniká, když je lék, který obvykle nezpůsobuje citlivost, aktivován světelným zářením při střetu s UV paprsky, které pronikají do pokožky. 

Chemické látky, které mají planární, tricyklické nebo polycyklické struktury pohlcují ultrafialové záření, a tyto upravené  chemické látky často způsobují kožní projevy, jako jsou fototoxické či fotoalergické reakce. Vzhledem k tomu, že užívání těchto léků není vždy možné ukončit, je důležité pochopit, jak pokožku chránit před slunečním zářením.

Jaké jsou typy a příznaky fotosenzitivních reakcí?

Klinické projevy fotosenzitivity způsobené léky se mohou lišit, neboť typ reakce - fototoxická nebo fotoalergická, závisí na typu fotosenzibilizačních látek, které způsobily danou reakci.

Doporučení

Poraďte se se svým dermatologem nebo lékárníkem, pokud Vás nějaké příznaky znepokojují, zvláště pokud máte podezření na fotosenzitivitu způsobenou léky nebo si nejste jisti, zda Váš lék/y může způsobit fotosenzitivní reakce.

Jaký je rozdíl mezi fototoxickými a fotoalergickými reakcemi?

Hlavním rozdílem je, že k fotoalergickým reakcím dochází, když imunitní systém reaguje na fotoaktivní chemické látky a způsobuje otoky a záněty, zatímco k fototoxickým reakcím dochází výlučně, když fotoaktivní chemická látka reaguje přímo s membránami kožních buněk a buněčnou DNA bez účasti imunitního systému.

Fotoalergické reakce tudíž vyžadují přítomnost pouze malého množství fotoaktivní chemické látky, neboť imunitní systém je velmi citlivý, zatímco fototoxické reakce vyžadují přítomnost většího množství fotoaktivní chemické látky (přestože se fototoxické chemické látky liší v toxicitě, a proto vyvolání reakce může být způsobeno různým množstvím jednotlivých chemických látek).

Jaké jsou viditelné rozdíly mezi fotosenzitivními reakcemi?

Fotoalergické reakce mohou vypadat jako atopický ekzém.

I když jsou fototoxické a fotoalergické reakce způsobeny různými typy fotoaktivních chemických látek, které vyvolávají různé biochemické reakce, může i tak být obtížné je při diagnostice jedince s fotosenzitivitou odlišit. Hlavní viditelný  rozdíl mezi těmito dvěma reakcemi je, že fototoxické reakce mají tendenci vypadat jako silné  spálení sluncem, které je převážně omezeno na pokožku vystavovanou slunci, zatímco fotoalergické reakce vypadají spíš jako atopický ekzém a reakce se může rozšířit z oblastí pokožky vystavované slunci i na neexponované oblasti.

Jak vznikají fotosenzitivní reakce?

Co způsobuje fotosenzitivní reakce?

Fotosenzitivní reakce mohou být také důsledkem lokálně aplikovaných léků.

Jak systémové (orální) léky, tak lokálně aplikované léky mají potenciál způsobit fotosenzitivní reakce. Je proto důležité zvážit možnost fotosenzitivity při výběru hydratačního krému nebo tělového mléka. Některé protizánětlivé léky nebo analgetika, jako je ibuprofen, mohou také způsobit fotosenzitivitu. Mezi jiné běžně používané fotoaktivní léky patří antibiotika, nesteroidní antirevmatika, diuretika, statiny, retinoidy a antimykotika.

Jaké léky mohou způsobit fotosenzitivní reakce?

Mnoho běžně používaných léků, které mohou způsobit fotosenzitivitu je uvedeno v tabulce níže s názvem Běžné fotosenzibilizační léky, tento výčet však není úplný a existuje mnoho dalších léků, které by mohly potenciálně způsobit fotosenzitivitu.

Běžné fotosenzibilizační léky

  • Antikonvulziva (neuroleptika) 
  • Antibiotika 
  • Diuretika 
  • Hypoglykemika 
  • Nesteroidní antirevmatika
  • PDT fotosenzibilizující přípravky 
  • Retinoidy

Doporučení

Pokud si nejste jisti, zda lék, který používáte, může způsobit fotosenzitivitu, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Jak se chránit před vznikem fotosenzitivních reakcí

Doporučujeme kombinovat vhodný oděv a přípravky na opalování s vysokým SPF.
Vyhýbejte se přípravkům na opalování, které obsahují fotosenzitivní chemické látky.

Vlnové délky záření, o nichž je známo, že v kombinaci s léky způsobují fotosenzitivní reakce, jsou spektra UVA (320-400 nm) a UVB (290–320 nm). Určité chemické látky však mohou reagovat i se slunečním zářením ve viditelné části spektra. Prvořadou podmínkou tedy je vyhýbat se pobytu na slunci. 

Dále chránit pokožku oděvy a používáním přípravků s účinným UVA/UVB filtrem s vysokým SPF (50 +), kterými pokožku ochráníte před fotoaktivací způsobenou většinou fotoaktivních léků, které užíváte. 

Vždy dodržujte návod k použití na opalovacím prostředku, a to zejména s ohledem na četnost opakování aplikace. Riziko fotosenzitivních reakcí způsobených léky také snížíte, budete-li se vyhýbat spálení pokožky. Přečtěte si více o tom, jak se chránit před spálením v obličeji nebo na těle.

Doporučení

Kožní test je užitečným nástrojem, jak se můžete dozvědět více o stavu Vaší pokožky, pokud se ale u Vás projevila fotosenzitivní reakce, vždy se obraťte na dermatologa.

Hlavní rozdíly mezi reakcemi

Fototoxická reakce

Klinické projevy
Silné spálení 

Výskyt
Pouze na pokožce vystavované slunci 

 

Imunologicky zprostředkovaná
Ne 

Četnost
Vysoká 

Nutnost opakované expozice chemické látce
Ne 

Množství chemické látky nezbytné pro vyvolání fotosenzitivity 
Velké 

Rychlost reakce po vystavení fotoaktivní látce a slunci 
Minuty až hodiny

Fotoalergická reakce

Klinické projevy
Dermatitida

Výskyt
Převážně na pokožce vystavované slunci, může se však rozšířit i na oblasti, které nebyly slunci vystaveny. 

Imunologicky zprostředkovaná
Ano, typ IV

Četnost
Nízká

Nutnost opakované expozice chemické látce
Ano

Množství chemické látky nezbytné pro vyvolání fotosenzitivity 
Malé 

Rychlost reakce po vystavení fotoaktivní látce a slunci
24 - 72 hodin

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin