Znalost kůže – Jak se liší mužská a ženská pleť?

3 min čtení
Zobrazit více

Muži chtějí, aby jejich pleť vypadala a působila zdravě. Stejně jako ženy řeší problémy, jako je citlivost pleti, akné a vrásky, u každého pohlaví je však pleť odlišná. Mužská pokožka – na obličeji a těle - má jiné složení než ženská, a vyžaduje rozdílnou péči. Proto také muži potřebují speciální přístup ke kosmetické péči, aby si jejich pleť udržela své zdraví a co nejlepší přirozený vzhled.

Jaké jsou rozdíly?

Hormon testosteron určuje specifika mužské pleti a způsobuje odlišnou strukturu oproti pleti ženské. I když je pleť každého člověka jedinečná, lze obecně říci, že mužská pokožka – na obličeji i na těle - je silnější, mastnější a odlišně stárne.

Tloušťka

Mužská pleť je silnější, mastnější a odlišně stárne.

 • Mužská pokožka je v průměru přibližně o 20 % silnější než ženská. Obsahuje více kolagenu a má silnější a pevnější vzhled. 
 • Množství kolagenu v mužské pleti se snižuje konstantní rychlostí. Naproti tomu ženská pleť se proměňuje v pozdějším věku, zejména po menopauze, kdy slábne mnohem výrazněji a dopady jsou dramatičtější než u mužské pleti.

Po menopauze může být pleť u žen výrazně slabší.

Mastnota

Mužská pleť má větší póry, je mastnější a náchylnější k nedokonalostem a tvorbě akné.

 • Muži mají více mazových žláz a tedy více pórů, než ženy. Jejich mazové žlázy i jejich póry jsou větší než u žen. 
 • Tvorba kožního mazu je u mužů dvojnásobná, proto je mužská pleť mastnější  a lesklejší než ženská, a je náchylná k nedokonalostem a tvorbě akné
 • Starší muži jsou méně náchylní k suché pleti, než ženy.

Stárnutí

Známky stárnutí se u mužů mohou objevit později, když se však vrásky objeví, jsou obvykle hlubší.

 • Známky stárnutí se u mužské pleti objevují později, ale jakmile změny začnou, probíhají rychle. 
 • Muži jsou nejvíce ohroženi ztrátou svalové hmoty a ochabováním pleti v kombinaci s oteklýma očima a tmavými kruhy, které způsobují jejich unavený vzhled. 
 • I muži mají vrásky, ačkoli pro ně často nejsou takovým problémem, jako u žen. Mužské vrásky se objevují později než u žen, když se však objeví, jedná se již o hlubší rýhy.

Díky pravidelnému holení je mužská pleť více namáhaná než ženská pleť.

Holení odstraňuje horní vrstvu kožních buněk, a pleť je poté citlivá na vnější faktory.
Holení namáhá pleť a u 40 % mužů způsobuje kožní problémy.

 • Pleť mužů, kteří se holí, je během života vystavena v průměru 16 000 oholení. 
 • Pleť se stává citlivější a reaguje rychleji. 
 • Každodenní holení pleť namáhá a může způsobit podráždění. Připravuje pleť o horní vrstvu kožních buněk a odhaluje nezralou pleť, která je obzvláště citlivá na vnější vlivy. 
 • Až 40 % mužů trpí kožními problémy souvisejícími s holením. Mladí muži a muži se světlou pletí jsou více ohroženi. 
 • Tupá břitva a/nebo nedostatečné navhlčení při holení může vést k odřeninám a drobným řezům, zarudnutí pleti při holení nebo vyrážkám.

Jak pečovat o mužskou pleť

Protože se mužská pleť od ženské pleti liší, vyžaduje také odlišný přístup ke kosmetické péči. Výrobky by měly respektovat její jedinečné biologické vlastnosti.

Šetrné holení je důležité. Doporučujeme používat výrobky s antibakteriálními složkami.
Mužská pleť ocení kvalitní výrobky a pravidelnou kosmetickou péči.

Šetrné holení je důležité, a to zejména pro ty, kteří mají citlivou pleť nebo kožní onemocnění, jako je akné a atopický ekzém:

 • Chraňte a snižujte podráždění pleti pomocí výrobků na holení. Ty by měly pomáhat hladkému skluzu břitvy po pleti a bránit odřeninám a řezům. Měly by také být šetrné pro citlivou pleť: agresivní výrobky mohou pleť připravovat o  přirozené kožní lipidy, které jsou již ohroženy díky odírání vrchních vrstev pleti. Také doporučujeme výrobky na holení, které mají antibakteriální účinky pro ochranu pleti proti podráždění při holení. 
 • Používejte vždy čistou a ostrou břitvu pro co nejhladší oholení a prevenci zarudnutí a vyrážky po holení. 
 • Holte vousy po směru jejich růstu, ne obráceně. 

Hydratační a anti-age výrobky pro muže by měly mít lehkou konzistenci. Husté a mastné výrobky mohou být mužskou pletí  špatně snášeny.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin