Vědecké pozadí – Eucerin řady sluneční ochrany

3 min čtení
Zobrazit více

Nechráněné vystavování se UV záření způsobuje vedle poškození povrchu pokožky také neviditelné poškození DNA v jádru každé kožní buňky. Kódy DNA formují všechny stavební bloky (proteiny), z nichž se skládá lidské tělo, a i ty nejmenší změny v tomto kódu mohou vyvolat předčasné stárnutí pokožky a dokonce vést ke vzniku rakoviny kůže. Technologie ochrany DNA společnosti Eucerin dodává další úroveň ochrany před poškozením DNA v důsledku působení slunečního záření spočívající v tom, že podporuje vlastní reparační mechanismy kůže.

"DALŠÍ ÚROVEŇ" OCHRANY POKOŽKY PŘED POŠKOZENÍM V DŮSLEDKU UV ZÁŘENÍ

Eucerin provádí rozsáhlý výzkum v oblasti ochrany buněk a DNA.
Vědci laboratoří Eucerin provádějí neustálý výzkum.

Eucerin bere velmi vážně svůj úkol poskytovat odbornou péči o pokožku, včetně sluneční ochrany. To obnáší neustálé hledání nových způsobů jak zlepšit technologii sluneční ochrany.

Ochrana buněk a v poslední době ochrana DNA jsou dvě důležité oblasti, v nichž probíhá rozsáhlý vědecký výzkum značky Eucerin.

Do výzkumu nových přístupů ke sluneční ochraně byl různou formou zapojen Frank Rippke, vědec laboratoří Eucerin.

Od ochrany buněk k ochraně DNA

Buněčná ochrana s licochalconem A je výborným příkladem úspěšného vědeckého objevu, který zlepšil účinnost sluneční ochrany Eucerin.

Licochalcon A pomáhá chránit pokožku před poškozením buněk tím, že neutralizuje volné radikály vzniklé v důsledku UV záření - hlavní příčinu oxidačního stresu, který vede k předčasnému stárnutí pleti a dokonce i k rakovině kůže.

Eucerin nyní udělal další krok vpřed. "Vedle našeho systému UV filtrů* a technologie antioxidační buněčné ochrany s licochalconem A jsme vyvinuli ochranu DNA, která představuje ještě lepší ochranu proti poškození kůže v důsledku působení slunečního záření, a to jak horních, tak i spodních vrstvách kůže." 

*vyhovující požadavkům EU a Cosmetics Europe (dříve Colipa)

Při hledání ingrediencí, které by sloužily ochraně DNA, jsme objevili jednu zvláště slibnou - kyselinu glycyrrhetinovou.

Kyselina glycyrrhetinová je aglykon glycyrrhizinu, jedné z mnoha známých složek získaných z kořene lékořice (Glycyrrhiza Glabra). Je to triterpenoid, známý pro své protizánětlivé, antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Vedle četných známých pozitivních účinků jsme objevili potenciální fotoochranné vlastnosti kyseliny glycyrrhetinové pro lidskou pokožku.

"Její schopnost modifikovat a podporovat přirozené procesy obnovy DNA v pokožce, která byla poškozena UV zářením, je mimořádná. Když se kyselina glycyrrhetinová a licochalcon A spojí, vzájemně se doplní a účinně chrání pokožku před poškozením v důsledku slunečního záření. Licochalcon A poskytuje ochranu buněk a kyselina glycyrrhetinová ochranu DNA, což nám dává možnost, jak zabránit poškození pokožky. Tyto látky mohou dále pomoci předcházet fotopoškození a podporovat vlastní mechanismy pokožky řídící obnovu DNA", vysvětluje Frank Rippke.

Pomáhá chránit kožní buňky v hlubších epidermálních vrstvách před škodlivým UV zářením a stimulovat vlastní reparační mechanismy kůže."

"Rádi bychom však zdůraznili jednu věc - i ta nejlepší sluneční ochrana může propustit část UV záření a způsobit tak poškození buněk v hlubších epidermálních vrstvách kůže. Je-li poškození příliš velké, neexistuje žádný způsob, jak poškození DNA 100% napravit. Proto doporučujeme používat UV ochranu každý den – i když je oblačno."

"Pokaždé, když naši pokožku nadměrně vystavujeme UV záření, dochází k poškození její DNA a následně k předčasnému stárnutí kůže."

To může vést ke ztrátě pevnosti nebo objemu, výskytu vrásek, pigmentových skvrn a hrubnutí pokožky.

"Na pleť obličeje působí nejvíce slunečního záření, a proto potřebuje nejvyšší ochranu. Z tohoto důvodu většina Eucerin sluneční kosmetiky vyvinuté pro pleť obličeje obsahuje i licochalcon A pro buněčnou ochranu a kyselinu glycyrrhetinovou pro ochranu DNA."

"Navíc se nám lidé s mastnou nebo aknózní pletí svěřili se svými obavami, že se při používání sluneční ochrany bojí, aby jim husté konzistence typické pro krémy s vysokým SPF neucpávaly póry a nezhoršovaly stav pleti. Při vývoji Eucerin Ochranného krémového gelu na opalování Oil Control SPF 50+/SPF 30 jsme našli způsob, jak nabídnout širokospektrální UVA/UVB ochranu, biologickou ochranu buněk (prostřednictvím licochalconu A a kyseliny glycyrrhetinové) a speciálně vyvinutou technologii Oil Control, která využívá L-karnitin regulující tvorbu mazu a kombinaci tří pigmentů, které vstřebávají tuky. Díky své ultra lehké konzistenci a okamžitému vstřebávání je ideální pro speciální potřeby mastné a aknózní pleti."

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin