Sluneční ochrana: prevence nemelanomových kožních nádorů a aktinické keratózy – Používání SPF ochrany pro prevenci rakoviny kůže: co potřebujete vědět

5 min čtení
Zobrazit více

Pouze tím, že nanesete správně sluneční ochranu s vysokým SPF, můžete předejít aktinické keratóze - předrakovinnému onemocnění kůže s 15% výskytem jen v Evropě.
 
Poškození DNA vlivem UV záření je hlavní příčinou aktinické keratózy a její progrese do nemelanomových kožních nádorů. Správná sluneční ochrana může tyto škody redukovat - proto je důležité vědět, jaké výrobky sluneční ochrany zvolit a jak je správně používat. 
 
Zjistěte, proč je důležité, aby sluneční ochrana s vysokým SPF pokrývala celé UV spektrum. Dále si přečtěte, jak nanášet správné množství přípravku a několik užitečných tipů, jak pokožku chránit při pobytu venku - a uvidíte, proč je Eucerin Actinic Control MD SPF 100 ideální volbou ve všech těchto ohledech.

Rakovina kůže a SPF ochrana

Eucerin Actinic Control MD SPF 100 poskytuje velmi vysokou UVB a UVA ochranu

Na SPF (ochranném slunečním faktoru) záleží - zejména pokud je vaše pokožka citlivá na sluneční záření. SPF je zkratka pro ochranný sluneční faktor a vyjadřuje číslo, jímž vynásobíte dobu, po jejímž uplynutí vaše pokožka vystavená slunci zarudne, ve srovnání s dobou strávenou na slunci bez použití sluneční ochrany. Například faktor 100 znamená, že pokud vaše nechráněná pokožka začne rudnout po 5 minutách na slunci, při použití přípravku s SPF 100 můžete tuto dobu vynásobit 100. V tomto případě, 5 minut x SPF 100 = 500 minut.
 
To přímo ovlivňuje ochranu proti aktinické keratóze. UV záření může poškozovat kožní buňky označované ‚keratinocyty‘, které se postupem času mohou přeměnit v předrakovinný výrůstek - aktinickou keratózu a v případě, že sluneční poškození pokračuje, i do rakovinného výrůstku označovaného karcinom skvamózních buněk.
 

Proč tedy používat vysoký SPF?

Jednoduše řečeno, při použití vysokého SPF se v pokožce kumuluje méně poškozených kožních buněk. Například SPF 100 chrání pokožku před 99 % UVB záření - hlavní příčinou buněčného poškození. Hodnota SPF vám navíc poskytuje představu o tom, jak dlouho jste na slunci chráněni: Pokud se vaše pokožka obvykle spálí po určité době (například po 5 minutách) na slunci, SPF 100 vás ochrání na 100násobek této doby (100 x 5 minut). Samozřejmě byste neměli čekat až tato doba vyprší a sluneční ochranu nanášet při pobytu na přímém slunci opakovaně každé 2 hodiny. 

Co by měla vaše sluneční ochrana obsahovat?

Vyberte si lehkou, nemastnou emulzi s velmi vysokou UVB a UVA ochranou

Hledáte výrobky pro prevenci nemelanomových kožních nádorů a aktinické keratózy, nebo podpůrnou přídatnou léčbu k tomuto onemocnění? Měly by splňovat několik kritérií. Nejen správnou úroveň ochrany, důležité jsou také parametry jako je lehká konzistence a snadné použití. Koneckonců, ochranné přípravky mají svůj význam jen tehdy, používáte-li je pravidelně a rádi. 
 
Důležité informace najdete také u výrobku Eucerin Actinic Control MD SPF 100, který byl vyvinut speciálně pro prevenci aktinické keratózy a nemelanomových kožních nádorů, a také jako podpůrná přídatná léčba aktinické keratózy.
 

Na prvním místě si vybírejte výrobky s vysokým SPF. Označuje míru ochrany proti UVB záření a zmírňuje poškození kožních buněk. Doporučujeme SPF 100, neboť poskytuje velmi vysokou úroveň ochrany.
 
Za druhé se ujistěte, že přípravek na opalování poskytuje velmi vysokou ochranu také před UVA zářením. Jeho paprsky pronikají hluboko do kůže a mohou způsobit genetické mutace, je tedy důležité, aby výrobek poskytoval ochranu před širokým spektrem záření. 
 
A v neposlední řadě je klíčová také konzistence výrobku. Mnohé opalovací krémy s vysokým SPF bývají husté a mastné, vy však potřebujete lehkou emulzi, která se snadno nanáší pro pohodlné každodenní použití. Pravidelná a opakovaná aplikace opalovacího přípravku má zásadní význam pro prevenci rakoviny kůže.

Tipy na správnou aplikaci

Postupujte dle podrobných pokynů v příbalovém letáku a aplikaci často opakujte

Vynechali jste některé části těla při nanášení sluneční ochrany? Ačkoliv se drobná plocha nechráněné pokožky může zdát neškodná, důkladná aplikace je nejlepší způsob, jak můžete minimalizovat sluneční poškození vaší pokožky.
 
Naše studie odhalila, že muži vynechávají při nanášení sluneční ochrany 13 % nezakrytého povrchu těla.1 Často používáme nedostatečné množství sluneční ochrany tam, kde má zásadní význam - máme však dobrou zprávu: stačí několik jednoduchých tipů na správnou ochranu a prevenci aktinické keratózy.
  
1 Interní studie společnosti Beiersdorf z roku 2016 používání sluneční ochrany u vzorku 52 uživatelů (29 žen, 23 mužů)

 

Jaké množství produktu na sluneční ochranu bych měl/a použít?

Eucerin Actinic Control MD SPF 100 nanášejte v množství 2 mg na cm2 pokožky. Pro správné dávkování přípravku sluneční ochrany použijte jako měrnou jednotku délku prstu. Délka prstu odpovídá zhruba dvěma gramům přípravku. Nanášejte následujícím způsobem:

 • Obličej: polovina délky prstu, cca. 1g
 • Krk: polovina délky prstu, cca. 1g
 • Vlasová pokožka: celá délka prstu, cca. 2g
 • Dekolt: polovina délky prstu, cca. 1g
 • Na paži: celá délka prstu, cca. 2g
 • Na hřbet ruky: polovina délky prstu, cca. 1g

 

Jak často bych měl/a výrobek používat?

Opalovací krém je třeba používat každý den po celý rok. Výrobek naneste 30 minut před odchodem ven a při pobytu na slunci aplikaci každé dvě hodiny opakujte. Výrobek na pokožce rovnoměrně rozetřete a po koupání, použití ručníku, nebo pokud jste se více zpotili, aplikaci zopakujte.  
Prevence rakoviny kůže a doplňková léčba aktinické keratózy vyžaduje důslednou a přiměřenou sluneční ochranu. Proto si vybírejte výrobky s lehkou emulzní konzistencí pro snadnou aplikaci, jako je Eucerin Actinic Control MD SPF 100.
 

Užitečné tipy 

Tyto tipy vám pomohou chránit vaši pokožku před slunečním poškozením - někdy však na ně snadno zapomínáme.

 • Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření v době jeho nejvyšší intenzity, tj. mezi jedenáctou a třetí hodinou.
 • Chraňte pokožku oděvem, včetně pokrývky hlavy a slunečních brýlí.
 • Sluneční ochranu nanášejte i za oblačného počasí, neboť i tehdy mohou škodlivé paprsky na pokožku působit.
 • Informujte se, zda léky, které užíváte, nezvyšují citlivost na slunce.
 • Buďte opatrní v blízkosti vodních a písečných ploch, neboť tyto povrchy odrážejí sluneční záření.
 • Používejte přípravky po opalování, které pokožku zklidní a pomáhají její regeneraci.

A nezapomeňte si vybrat výrobek s vysokým SPF pro UVB a UVA ochranu - například Eucerin Actinic Control MD SPF 100.

 

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin