Hypersenzitivní pleť obličeje – Porozumění příznakům a příčinám a dostupná kosmetická péče

5 min čtení
Zobrazit více

Na rozdíl od mnoha kožních poruch může být hypersenzitivní pleť obličeje bez viditelných známek, a přesto pro postižené velmi nepříjemná. Jedná se o poměrně běžný stav pleti. Studie odhalily hojný výskyt subjektivně vnímané citlivé pleti napříč celým vyspělým světem a dermatologové po celém světě hlásí nárůst oznamovaných případů. Vzhledem k subjektivitě příznaků však přesná čísla nelze ověřit.

Projevy A Příznaky

Jaké jsou příznaky hypersenzitivní pleti obličeje?

Vzhledem ke své narušené kožní bariéře je hypersenzitivní pleť citlivá na vnější stresory.

Hypersenzitivní pleť – závažnější varianta citlivé pleti – má tři přetrvávající projevy a příznaky, souhrnně nazývané jako tzv. Trojúhelník hypersenzitivní pleti: narušená bariérová funkce, (díky níž je náchylnější k podráždění než zdravá pleť), hyperreaktivní smyslová vlákna v epidermis a zarudnutí, často způsobené záněty.

Narušená kožní bariéra také vede ke zvýšené transepidermální ztrátě vody, která může vést k suchosti pleti obličeje.

Smyslová vlákna v epidermis reagují výrazně rychleji a mnohem silněji než u normální pleti a jsou snadno aktivována stresory vyvolávajícími nepříjemné pocity, které bývají subjektivně, ne však jednoznačně, popisovány jako štípání, pálení nebo napjatost.

Nepříjemné pocity spojené s hypersenzitivní pletí jsou neviditelné, a tedy subjektivní.
Spouštěče vyvolávají u pleti se sklony ke kuperóze rozšíření cév, ale na rozdíl od normální pleti se cévy následně nestáhnou.

Tyto neviditelné pocity však lze posuzovat pouze podle neoficiálních údajů. Diagnostika je obtížná, neboť různí lidé mají různý práh tolerance bolesti a jejich popisy se mohou individuálně lišit.

Pocity se mohou objevovat a mizet, v závislosti na působení spouštěčů. Hypersenzitivní pleť obličeje je extrémně citlivá na psychologické, environmentální, mechanické a hormonální faktory a je běžné, že reaguje na působení vnějších faktorů, jako jsou chemické látky, parfémy a čisticí prostředky. Tyto faktory jsou obvykle u normální, zdravé pleti neškodné.

Hypersenzitivní pleť je často spojena se suchou pletíaknózní pletí. Oba tyto stavy se však mohou vyskytovat bez pocitů štípání a pálení, proto ne všichni lidé se suchou nebo aknózní pletí mají hypersenzitivní pleť. Podobně může mít hypersenzitivní pleť sklony k zarudnutí, které může vést ke kuperóze a dokonce k rosacee. Nicméně tyto dvě poruchy se mohou také vyskytovat, aniž by pleť byla považována za hypersenzitivní.

Zarudnutí v důsledku hypersenzitivity se obvykle objevuje na tvářích, v T-zóně a na bradě.

Přečtěte si více o hypersenzitivitě obecně.
Přečtěte si více o pleti obličeje se sklony k zarudnutí.
Přečtěte si více o rosacee a pleti se sklony ke kuperóze.

Doporučení

Pokud se domníváte, že trpíte rosaceou, vyhledejte pomoc lékaře nebo dermatologa, neboť včasná léčba může snížit pravděpodobnost zhoršení tohoto kožního onemocnění.

Příčiny A Spouštěče

Příčiny a spouštěče hypersenzitivity

Zatímco příznaky se individuálně liší, společným jmenovatelem pro všechny postižené hypersenzitivní pletí je neustálý pocit brnění, štípání nebo pálení apod. U některých lidí se vyskytuje suchost nebo také pupínky, zatímco jiní mají sklony k zarudnutí (pleti se sklony ke kuperóze nebo rosacee).

Tyto viditelné a neviditelné příznaky mohou být vyvolány řadou vnitřních i vnějších faktorů. Ty se také individuálně liší, existují však někteří společní činitelé, o nichž je známo, že stav pleti zhoršují. Jsou to:

Znečištěné ovzduší může zhoršovat příznaky hypersenzitivní pleti.
Psychologické faktory, jako je stres, mohou vyvolat reakce hypersenzitivní pleti.

Faktory životního prostředí, jako jsou dramatické změny teplot, extrémní horko nebo chlad, vítr, slunce nebo znečištěné ovzduší. Stále rostoucí znečištění ovzduší zejména v městských oblastech stojí za nárůstem oznamovaných případů hypersenzitivní pleti obličeje.

Vnější faktory. Chemické látky nebo agresivní složky kosmetických výrobků, které pleť dráždí, jako jsou některé čisticí výrobky, parfémy, nevhodné mycí prostředky, příliš vápenitá voda, koupele, sprchování a pobyt v bazénu. Nárůst osob, které udávají alergické reakce v posledních letech zvýšil povědomí o potřebě "čisté" nebo "0 %" kosmetiky a čistících prostředků - těch, které obsahují pouze omezené množství složek.

Psychologické faktory, jako je stres, hněv nebo intenzivní emoce mohou vyvolávat hypersenzitivitu, stejně jako hormonální faktory, například menstruační cyklus.

Mechanické faktory, které vyvíjejí tlak na pleť mohou poškodit již narušenou bariérovou funkci a aktivovat nervová vlákna v nižších vrstvách.

Další Faktory

Obecné pravidlo pro hypersenzitivní pleť zní: "méně je více". Jinými slovy, snažte se o jednoduchost a nevystavujte pleť žádným zbytečným složkám, jako jsou parfémy nebo barviva.

Hypersenzitivní pleť potřebuje speciální, aktivní péči o pleť, která minimalizuje reakce pleti.
Alkohol je jeden z mnoha spouštěčů, které mohou zhoršit hypersenzitivitu pleti.

Buďte také opatrní při volbě potravin, neboť kořeněná jídla a alkohol mohou působit jako stresory.

Různí lidé reagují na různé podněty, proto je důležité odhalit faktory, které ovlivňují každého jednotlivce. Například u kosmetiky a pečujících pleťových krémů doporučujeme zkoušet nové výrobky po jednom, a ideálně si předem udělat malý lokální test na předloktí, než krém použijete na obličej. Reakce nemusí být okamžitá, proto byste neměli začít používat novou složku, dokud u všech předchozích není prokázáno, že nevyvolávají žádné nežádoucí účinky.

Další způsob, jak se vyhnout spouštěčům, je vést si deník se záznamy o denní teplotě, působení znečištěného ovzduší, psychickém stavu, používání kosmetiky nebo čisticích prostředků, atd. a porovnávat je s veškerými viditelnými nebo neviditelnými reakcemi. Na základě poznání spouštěčů je možné provést změny životního stylu a minimalizovat tak dopad těchto faktorů. Psychologické faktory lze například zmírnit jógou nebo meditací.

Pro některé jedince může být problematické vystavování slunci, nebo vysoké SPF složky v některých výrobcích na opalování. Ale také mnoho výrobků na opalování má "čisté" složení a využívá balení s ochranou proti kontaminaci.

Přečtěte si více o ochraně pleti obličeje před sluncem.

Řešení

Kosmetická řešení pro hypersenzitivní pleť obličeje

"Hypersenzitivita" není trvalý typ pleti, ale spíše kondice kůže, kterou lze navrátit do normálního stavu. Nemusí představovat zátěž. Jen potřebuje speciální, proaktivní kosmetickou péči.

Pro účinnou péči o hypersenzitivní pleť je důležité řešit všechny tři aspekty hypersenzitivní pleti (souhrnně označované jako Trojúhelník hypersenzitivní pleti):

  • Poškození kožní bariéry. Pro hypersenzitivní pleť je charakteristická narušená kožní bariéra, a proto je náchylnější k podráždění.
  • Hyperresponsivní smyslová vlákna. Když je pleť citlivá, smyslová vlákna v epidermis reagují rychleji a silněji než u normální pleti, což vyvolává nepříjemné pocity.
  • Zarudnutí. Vnitřní a vnější faktory mohou představovat zvýšenou zátěž pleti, která způsobí její zarudnutí.
Hypersenzitivní pleť trpí zvýšenou transepidermální ztrátou vody, proto potřebuje pravidelnou hydrataci.
Zelené krycí pigmenty korigují zarudnutí.

Narušenou kožní bariéru lze zlepšit pravidelnou hydratací, která vyrovnává transepidermální ztrátu vody a zabraňuje vysychání pleti. Hydratační výrobky pro hypersenzitivní pleť by měly obsahovat pouze omezené množství složek, aby se snížila pravděpodobnost nesnášenlivosti a alergických reakcí a měly by být v balení s ochranou proti kontaminaci, které chrání složení před oxidací.

Řady Eucerin pro hypersenzitivní pleť obsahují aktivní složku SymSitive*. SymSitive* zmírňuje hyperreakce smyslových vláken a vyrovnává práh citlivosti pleti. Aktivně a okamžitě zklidňuje podráždění a nepříjemné kožní pocity pro okamžitý a dlouhotrvající kožní komfort.

Pro pleť se sklony k zarudnutí je určen licochalcon A, přírodní protizánětlivá a antioxidační složka, která rychle zklidňuje podráždění pleti a viditelně redukuje zarudnutí.

V závažných případech zánětu a zarudnutí, jako je rosacea, mohou postižení chtít skrýt viditelné známky. Účinná krycí kosmetika, například Eucerin Neutralizující denní krém Anti-REDNESS SPF 25 obsahuje zelené krycí pigmenty, které okamžitě pomáhají zakrýt zarudnutí pro přirozený sjednocený tón pleti.

* =reg. zn. Symrise AG, Německo

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin