Působení slunce – Na pleť obličeje

6 min čtení
Zobrazit více

Obličej, ruce a dekolt jsou oblastmi těla, na než nejvíce působí UV záření. A zatímco nám správná míra slunečního záření může zlepšit náladu, zajistit dávku vitamínu D, podpořit krevní oběh a zrychlit metabolismus, jeho nadměrné množství je škodlivé. Poškození pokožky vlivem slunečního záření může mít za následek předčasné stárnutí pokožky, vznik hyperpigmentací nebo rakovinu kůže. Proto je nesmírně důležité, abychom pleti obličeje poskytovali speciální ochranu po celý rok.

Příznaky a symptomy

Jak poznat poškození pleti obličeje

Přílišné vystavování nechráněné pleti UVA a UVB paprskům může mít jak krátkodobé, tak i dlouhodobé následky – může vést k předčasnému stárnutí kůže, potlačení imunity a dokonce ke vzniku rakoviny. Je důležité si uvědomit, že negativní vlivy UV záření nepůsobí jen v létě o prázdninách. UV záření, zejména UVA paprsky, jsou přítomné denně a po celý den – v zimě i v létě, během zamračených i slunečných dnů – a proto by přípravky pro ochranu obličeje před sluncem měly být považovány za součást každodenní běžné péče o pleť, tak jako přípravky na čištění, pečující pleťové krémy nebo přípravky proti hyperpigmentacím.

Pleť obličeje vyžaduje speciální péči, protože se liší od pokožky ostatních částí těla.
Pleť obličeje je více vystavována působení vnějšího prostředí než pokožka na ostatních částech těla.

Pleť obličeje má jiné vlastnosti než pokožka zbytku těla:

  • je slabší;
  • má menší buňky,
  • více pórů, a
  • vzhledem k většímu počtu mazových žláz produkuje více lipidů.
  • Rovněž je každodenně více vystavována vlivům prostředí, a proto je citlivější na působení vnějších faktorů jako vítr, chlad, kouř, škodliviny a pochopitelně i UVA a UVB paprsky. Přečtěte si více o struktuře kůže.

A zatímco pokožka těla je obyčejně zakrytá oblečením, pleť obličeje je daleko více vystavována působení vnějších faktorů po celý rok. Z tohoto důvodu je třeba ji chránit před sluncem pomocí produktů speciálně vyvinutých pro její potřeby. Přečtěte si více o vlivech slunce na pokožku těla.

UV záření může na pleť obličeje působit mnoha způsoby - od předčasného stárnutí až po rakovinu kůže.

Citlivá pleť obličeje je mimořádně náchylná k poškození v důsledku slunečního záření. Vzhledem k dehydratačnímu účinku UV záření může dojít k dalšímu vysušování citlivé pleti. Díky tomu je méně odolná vůči dráždivým látkám, které dále zhoršují její příznaky. Proto je důležité, aby byla sluneční ochrana speciálně vyvinuta a testována na citlivé pleti, a aby její vlastnosti odpovídaly konkrétním potřebám tohoto typu pleti.

UV záření je hlavní příčinou předčasného stárnutí kůže.
Obličej patří mezi ty části těla, u nichž hrozí největší riziko spálení UV zářením.

Příznaky nejběžnějších kožních problémů spojených se slunečním zářením:

Předčasné stárnutí kůže
Není pochyb o tom, že UV záření je jedním z nejdůležitějších faktorů přispívajících k předčasnému stárnutí kůže. Mezi jeho příznaky patří tvorba vrásek, ztráta pružnosti, pigmentové skvrny a hrubší pleť.

Polymorfní světelná erupce (PLE)
Pouhých 20 minut pobytu na přímém slunci může vyvolat PLE, jeden z typů sluneční alergie. Tato vyrážka může mít různé formy, k nimž patří malé červené pupínky, větší červené  skvrny až puchýřky. 

Hyperpigmentace
Zejména pro ženy nepříjemný stav pokožky, kde se objevují tmavé skvrny. Jsou způsobeny zejména nadměrným vystavováním pokožky slunci.

Spálení 
Zarudlá, bolavá pleť je důsledkem přílišného vystavení slunci bez vhodné UV ochrany. I když je ohroženo celé tělo, nejčastěji se spálí oblasti, které jsou v přímém kontaktu se škodlivými UV paprsky nejvíce, tj. ramena, obličej, vršek ušních boltců, vlasová pokožka, nárty atd.

Herpes simplex labialis (opar rtu)
Jedním z negativních účinků UVA paprsků je potlačení imunitního systému. V důsledku toho je kůže méně odolná vůči virům jako herpes simplex. Jedná se o malé puchýřky na rtech nebo v okolí úst. 

Rakovina kůže
Rakovina kůže se vyskytuje nejčastěji na kůži intenzivně vystavované slunci, takže pleť obličeje je velmi ohrožena. 

Přečtěte si více o negativním působení slunce na pokožku

Doporučení

Pokud máte obavy o zdraví své pokožky, obraťte se na dermatologa.

Příčiny a faktory

Jak snížit na minimum riziko poškození pleti slunečním zářením

Seznam možných problémů souvisejících s pobytem na slunci by byl dlouhý, avšak dobré je, že mnohým z těchto problémů lze předejít tím, že budete:

Vhodné oblečení a správný opalovací přípravek mohou pomoci předejít poškození vlivem UV záření.
Zahrnete-li UV ochranu do své každodenní péče o pleť, můžete tím omezit riziko poškození kůže na minimum.

  • se zdržovat v době největší intenzity slunečního záření, tj. mezi 11. a 15. hodinou,  mimo dosah přímého slunce;
  • v rámci své každodenní péče o pleť používat přípravky sluneční ochrany na nechráněných částech těla a na obličeji;
  • pamatovat na UV ochranu i během dnů pod mrakem;
  • nebudete nechávat na přímém slunečním záření kojence, batolata a malé děti;
  • chránit  si oči nošením slunečních brýlí s UVA a UVB filtry;
  • řídit se potřebami jednotlivých typů pleti;
  • chránit pokožku vystavenou slunci oděvem a hlavu kloboukem;
  • věnovat pozornost případným vedlejším účinkům léků na předpis. 

Přečtěte si více o faktorech, které působí na pokožku.

Sluneční ochrana je důležitá a nelze ji ignorovat. Přes varování zdravotníků o možných rizicích, která přináší přílišné vystavování se slunci, se výskyt nemelanomové rakoviny kůže i melanomů během posledních desetiletí zvyšuje. Klíčem k bezpečnému pobytu na slunci je uvědomit si tato rizika a pokožku dostatečně před UV zářením chránit - a to pobytem ve stínu, vhodným oděvem a také výběrem správných přípravků sluneční ochrany.

Hlavní faktory

Faktory, které zvyšují riziko poškození slunečním zářením

Existuje několik faktorů, které ovlivňují, zda daný jedinec bude s větší nebo menší pravděpodobností trpět některými problémy spojenými s vystavováním se slunci.

Riziko poškození kůže UV zářením souvisí s věkem, typem pleti a dalšími faktory.
Chemický peeling může zvýšit citlivost pleti na sluneční záření.

  • Věk
    Výskyt melanomu se s věkem zvyšuje; lidé ve věku 55-64 let jsou třikrát více náchylní k melanomu než lidé ve věku 25-34 let.
  • Typ pleti
    Nejcitlivější na sluneční paprsky jsou děti a lidé s velmi světlou pletí, zrzavými nebo světlými vlasy a pihami. Přečtěte si více o typech pleti.
  • Některá kožní onemocnění
    Pokožka se sklony k rosacee má narušenou kožní bariéru se zvýšenou transepidermální ztrátou vody a hyperreaktivními nervovými vlákny v její epidermis. Je obzvláště citlivá na vnější stresory – včetně UV záření, které mohou způsobit příznaky, jako je erytém a červené pupínky.
  • Léky
    Určité léky, k nimž patří léky na akné, antikoncepční pilulky a antibiotika, mohou zvyšovat citlivost pokožky.
  • Genetika
    Výzkum prokázal, že někteří lidé mají genetickou predispozici k oparům, které mohou být způsobené UVA paprsky.
  • Dermatologické/laserové zákroky
    Pleť může být velmi citlivá na UV paprsky i v důsledku aplikace chemického peelingu nebo po laserovém zákroku.

Řešení

Jak předejít poškození pleti a jak ho napravit

Poškození pleti UV zářením může být mimořádně nebezpečné, a proto má prevence zásadní význam.

Prevence a ochranné krémy a mléka

Vzhledem k citlivosti pleti obličeje a jejímu vystavování UV záření po celý rok, doporučujeme nanášet sluneční ochranu na pleť obličeje každý den a začlenit ji do každodenní péče o pleť. Protože je citlivá pleť obličeje obzvláště citlivá na dráždivé látky zvenčí, je nesmírně důležité používat každý den sluneční ochranu speciálně vyvinutou pro tento typ pokožky:

  • Před sluněním naneste dostatečné množství výrobku sluneční ochrany.
  • Zabraňte kontaktu s očima.
  • Aplikaci často opakujte (každé 2 hodiny) – zejména v případě plavání, zvýšeného pocení nebo rizika setření – nedostatečné nanášení sluneční ochrany sníží její ochranný účinek.
  • Zabraňte kontaktu s oděvy, přípravek by mohl zanechat skvrny.

Přípravky sluneční ochrany Eucerin byly vyvinuty tak, aby splňovaly specifické potřeby jednotlivých typů pleti jako citlivá nebo problematická pleť.

Sluneční ochrana pro všechny typy pleti.

Pro mastnou a aknózní pleť vyzkoušejte Eucerin Ochranný krémový gel na opalování Oil Control ve variantách s SPF 30 a SPF 50+. Toto ultra lehké složení kombinuje účinný systém UVA/UVB filtrů, biologickou ochranu buněk a unikátní technologii Oil Control s L-karnitinem regulujícím tvorbu kožního mazu a pigmenty, které absorbují tuky.

Pro ochranu před fotostárnutím vyzkoušejte Eucerin Emulzi na opalování proti vráskám SPF 30 nebo SPF 50, která chrání před spálením a slunečním poškozením a zároveň viditelně redukuje známky předčasného stárnutí pleti vlivem UV záření. 

Pro normální až smíšenou pleť obličeje vyzkoušejte Eucerin Zmatňující emulzi na opalování ve variantách s SPF 30 a SPF 50+, která poskytuje vysoce účinnou ochranu před UVA/UVB zářením. Také pomáhá posilovat pleti vlastní buněčnou ochranu proti slunečnímu poškození a podporuje reparační mechanismy DNA.

Pro normální, suchou a velmi suchou pleť obličeje používejte Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej SPF 50+.

Jiné možnosti

Klobouk se širokou krempou může ochránit pleť obličeje před UV zářením.
Dostatečná hydratace a správná strava mají zásadní význam pro zdravou pokožku.

Kromě používání přípravků sluneční ochrany je důležité mít na paměti, že je třeba - pokud je to možné - chránit pleť obličeje kloboukem nebo slunečníkem, a:

  • hydratovat pokožku pitím dostatečného množství vody denně;
  • chránit oči slunečními brýlemi s UV filtry;
  • zvolit takovou stravu, která přispívá k přirozené ochraně před sluncem. Ovoce a zelenina bohatá na karotenoidy (červené, žluté a oranžové barvy) může posílit přirozenou ochrannou funkci kůže, pokud se konzumuje delší dobu. Podobný účinek může mít i jídelníček bohatý na omega tuky (olivový olej, mastné ryby), vitamín C, vitamín E a flavonoidy a chudý na červené maso a mléčné výrobky.

Přečtěte si více o ochraně pokožky těla před sluncem.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin