Může stres způsobit pupínky a jak spolu stres a akné souvisí?

Pupínky způsobené stresem: souvisí spolu akné a stres?
Stres může způsobovat nebo spouštět vznik pupínků a akné

Kůže je naším největším orgánem a zrcadlem naší fyzické a duševní pohody. 

Jak každý, kdo to zažil, ví, život s problematickou pletí a s akné samotným může být velmi stresující. Více se o tom můžete dočíst v článku psychologické dopady akné.

V tomto článku se zaměřujeme na dopad, jaký může mít psychický stres v našem osobním i profesním životě na naše tělo obecně a zejména na naši pleť. Zkoumáme vztah mezi stresem a akné, to, jak stres může způsobit nebo zhoršit nedokonalosti pleti, a některé z věcí, které můžeme vyzkoušet a pokusit se s jejich pomocí stres omezit a minimalizovat jeho dopad na naši pleť.

Co je to stres a jak k němu dochází?

Stres je záležitostí velmi individuální: pro některé je stimulující, zatímco pro jiné představuje tlak.*1 Když jsou lidé pod tlakem, reagují různě: někteří tváří v tvář zdánlivě drobným problémům podléhají panice a jiní naopak zůstávají klidní, i když se musí potýkat s velkými obtížemi.

Existuje rozdíl mezi „dobrým stresem“ (eustres) a „negativním stresem“ (distres). Ve stresových situacích tělo produkuje hormony, jako je adrenalin a kortizol, stoupá krevní tlak a tělo přechází do pohotovostního režimu. Pro naše předky bylo výhodné z hlediska přežití být v tomto stavu v nebezpečných situacích a být schopen bojovat nebo utéct.

Akné způsobené stresem
50-80% pacientů trpících akné souhlasí s tvrzením, že stres stav jejich pleti zhoršuje *1

Stres má dnes různé příčiny. Mohou k ním patřit: psychická zátěž, frustrace v práci, nadměrná zátěž v osobním životě, problémy s příbuznými nebo přáteli a nemoci. Tlak stále roste s tím, jak lidé mají pocit, že se od nich očekává, aby vypadali skvěle, byli zdraví, sportovali, udržovali přátelství, byli dobře informováni atd. – a to všechno zároveň. Mnozí z nás samozřejmě považují za stále obtížnější se s těmito neustále rostoucími nároky vyrovnat. A důsledky jsou zřejmé: počet psychologických poruch, které vyvrcholí vyhořením, s každým rokem roste.*2

Jak může stres způsobit nebo vyvolat akné?

Stres může narušit metabolismus: můžete mít potíže se spánkem, vaše zažívání strádá, můžete se cítit zdeprimovaní a možná podráždění a rozhození. A u mnoha lidí se to zanedlouho projeví na pleti: začne svědit s tendencí k zarudnutí a objeví se pupínky.

Emocionální stres je již dlouho spojován s akné, ale výzkum naznačuje, že až do nedávné doby věda podceňovala dopad, který má na závažnost akné.*1

Akné způsobené stresem
Stres vyvolaný zkouškami způsobil, že se příznaky akné u studentů značně zhoršily

Když jsme ve stresu, naše těla produkují hormony (jako kortisol a adrenální androgeny), neuropeptidy (nervové proteiny, jako jsou endorfiny a inzulin) a zánětlivé cytokiny (malé proteiny, které vyvolávají záněty), které ovlivňují chování mazových žláz a mohou zhoršit akné.*1 O mazových žlázách se můžete dozvědět více v článcích jak vzniká akné a příčiny a spouštěcí mechanismy akné. Více se také dočtete v článku akné a hormony.

Řada výzkumných zpráv, z nichž mnohé vycházejí z dotazníků, naznačuje, že pacienti s akné spojují svůj stav se stresem, přičemž mezi 50% a 80% z nich souhlasí s tvrzením, že stres akné zhoršuje.*1 Jedna studie ukazuje, že pacienti s akné reportovali mezi stresující epizodou a zhoršením akné dobu zpoždění v délce dvou dnů. *1
 Stres může také způsobit, že někteří lidé si své pupínky vymačkávají, což může šířit bakterie a způsobit další záněty, takže se mírné příznaky akné zhorší. To je známo pod názvem akné excoriée a můžete se o něm dozvědět více v článku různé typy akné.

Výzkum také ukázal, že jakmile se objeví nedokonalosti pleti, stres zpomaluje hojení ran až o 40%3, takže je pravděpodobné, že zhojení pupínků bude trvat déle.

Výzkum Univerzitní dermatologické kliniky při Lékařské fakultě Stanfordské univerzity odhaluje patogenní (tj. onemocnění působící) korelaci mezi chronickým stresem a zhoršením akné. 4

Když stoupaly úrovně stresu zúčastněných studentů – v zkouškovém období a pod akutním výkonovým tlakem, spolu se souvisejícím nedostatkem spánku a změnami v stravovacích návycích, byla pozorována zvýšená intenzita bolesti a výrazné prodloužení procesu hojení ran. Kromě toho se stav pokožky zhoršil.

Jak vypadá akné způsobené stresem?

Akné způsobené stresem se pravděpodobně projeví v podobě většího počtu černých teček (uzavřených komedonů), bílých teček (otevřené komedony) a pupínků. O vzhledu těchto různých typů nedokonalostí pleti se můžete dozvědět více v článku jak vzniká akné.
Existuje mnoho různých forem akné a můžete se o nich dočíst více v článku různé typy akné.

Tipy na omezení stresu

Pokud se zdá, že všechno kolem vás se zbláznilo a všichni od vás ve stejnou dobu něco chtějí, není snadné udržet si duševní pohodu. Zde je několik tipů, které můžete udělat a pokusit se zůstat v klidu a stát se odolnějšími vůči každodennímu stresu:

Relaxační techniky 
Autogenní trénink, jóga, meditace, wellness procedury a metody tradiční čínské medicíny (TCM) vám pomohou se uvolnit, rozvinout pozitivní duševní postoj a zlepšit sebevědomí.

Sport a cvičení
Sport uvolňuje do těla endorfiny (hormony štěstí). Ty vám pomohou cítit se lépe a pomáhají i při relaxaci. Lepší úroveň kondice také přispívá k pocitu sebeúcty. Více se dozvíte v článku akné a sport.

Buďte v klidu a budete mít méně pupínků způsobených stresem.
Uklidňující techniky vám pomohou udržet pupínky způsobené stresem pod kontrolou

Zdravá dieta
Zdravá a vyvážená strava s množstvím čerstvé zeleniny, ovoce a ořechů vám pomůže lépe se vyrovnat se stresem. Snažte se pít více vody a méně alkoholických a kofeinovaných nápojů, které mohou vyvolávat tvorbu inzulínu a zhoršovat stres. Další návrhy ohledně toho, co jíst a čemu se vyhnout najdete v článku jak mohu změnit svou stravu, abych tím pomohl/a své pleti?

Více informací o věcech, které můžete vyzkoušet s cílem udržet stres a nedokonalosti pleti pod kontrolou, se dozvíte v článku tipy na omezení stresu.
1 Impact of psychological stress on acne. Jović et al. Acta Dermatovenerol Croat 2017; 25(2): 133-141

2 http://www.gostress.com/stress-facts/

3 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998; 60: 362-5.

4 http://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/479409)

 

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář