Jak kůže funguje – Na různých částech těla

10 min čtení
Zobrazit více

Kůže je největší orgán lidského těla, ale ne všechny její části jsou stejné. Struktura kůže a způsob, jakým se chová, se mírně liší podle toho, kde se na našem těle nachází. A stejně tak její odlišné části vyžadují odlišnou péči. Některé části těla, jako ruce a obličej, jsou více vystavovány vnějším vlivům (např. sluneční záření, čisticí prostředky) než ostatní části. Inteligentní kosmetická péče by měla odrážet různé potřeby kůže po celém těle.

Jak se naše kůže na různých částech těla liší

Kůže na našem obličeji, hlavě, v podpaží, na rukou a nohou se mírně liší od kůže na zbytku našeho těla.

Obličej

Obličej je nejnápadnější částí našeho těla. Stav a vzhled pleti na obličeji je klíčovým ukazatelem našeho celkového zdraví a hraje také významnou roli pro naše sebevědomí. Kožní problémy a známky stárnutí jsou na pleti obličeje velmi patrné a mohou mít negativní vliv na sebedůvěru jedince. Jako spotřebitelé chceme zachovat naši pleť v co nejlepším stavu a to je také důvodem, proč se na pleť obličeje zaměřuje tolik kosmetického výzkumu a kosmetických výrobků.

Pleť obličeje je velmi tenká a nejviditelnější část lidské kůže.
Existují čtyři hlavní typy pleti: normální, mastná, suchá a smíšená.

Stejně jako kůže obecně, hraje i pleť obličeje významnou roli  bariéry proti vnějšímu prostředí. Ale na rozdíl od většiny kůže na našem těle je téměř neustále v přímém kontaktu s přírodními vlivy, jako je slunce a UV záření. Pleť obličeje je velmi tenká a citlivá a je náchylnější ke stárnutí. Přečtěte si více ve článku stárnutí pleti

Pleť okolo očí je ještě tenčí a citlivější a potřebuje odpovídající péči. Epidermis (vnější vrstva kůže) je obvykle asi 0,1 mm silná; okolo očí se však její síla pohybuje do 0,5 mm.  

Pleť obličeje a její stav se u každého člověka liší, existují ale 4 základní typy pleti – normální, suchá, mastná a smíšená. Zjistěte více ve článku typy a problémy pleti.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlavě, neboli vlasová pokožka, je bohatá na krevní cévy a obsahuje více vlasových folikulů a mazových žláz, než jakákoli jiná část našeho těla.

Pokožka na naší hlavě – vlasová pokožka – obsahuje více folikulů, než jakákoli jiná část těla.
Speciální a šetrná péče může podporovat růst zdravých vlasů i naši celkovou pohodu.

Mazové žlázy jsou vždy napojeny na vlasové folikuly. Vylučují na povrch kůže kožní maz - sekret bohatý na lipidy, který spolu s dalšími epidermálními lipidy tvoří hydrolipidický film, jenž chrání povrch pokožky a podporuje růst zdravých vlasů. Přečtěte si více ve článku struktura kůže

Zdravé vlasy jsou ukazatelem našeho celkového zdraví a stejně jako pleť  obličeje, úzce ovlivňují to, jaký máme ze sebe pocit. Vlasy, které vidíme na hlavě jsou vlasová vlákna, pod povrchem kůže jsou vlasové kořínky, které jsou obalené vlasovými folikuly. Tyto folikuly tvořené pojivovou tkání v dermální vrstvě kůže, vlasy vyživují a pomáhají jim růst.

Zvýšený počet folikulů a žláz ve vlasové pokožce, spolu s vlastní specifickou kožní flórou, která se zde vyskytuje, způsobují, že je vlasová pokožka obzvlášť citlivá na některá kožní onemocnění. Je důležité poskytovat vlasové pokožce speciální jemnou péči s cílem podporovat růst zdravých vlasů.

Podpaží

Pokožka v podpaží je obzvláště citlivá, neboť se zde vzájemně otírá a toto tření  může trvat i velmi dlouho bez přítomnosti světla a vzduchu. Pokožka v podpaží je také často vystavována nešetrnému holení nebo chemickým látkám v depilačních výrobcích a některých deodorantech a antiperspirantech.  

Pokožka v podpaží je nejčastěji uváděna v souvislosti s pocením. Lidé mají po celém těle přibližně 1,6-4 miliony potních žláz a právě v podpaží, na dlaních a na chodidlech je jejich množství nejvyšší. Existují dva typy potních žláz: 


  • Ekrinní žlázy: které se nacházejí po celém těle.  
  • Apokrinní žlázy: které jsou soustředěny v podpaží, oblasti genitálií a prsou.  

Apokrinní žlázy, které se aktivují během puberty, produkují pot, který má vysoký obsah bílkovin a je živnou půdou pro bakterie.

Podpaží je oblast těla, která je nejvíce náchylná k růstu bakterií.

Podpaží je tmavé, vlhké prostředí, kde mohou bakterie snadno růst. pH většiny kůže na těle je okolo 5,5. Tvoří přirozeně kyselou vrstvu, známou jako kyselý plášť, který pomáhá chránit kůži proti bakteriím. Pokožka v podpaží má pH 6,5. Díky tomuto výraznému snížení kyselosti je náchylnější k růstu bakterií. Když bakterie metabolizují (rozkládají se), produkují silně zapáchající látky. Protože se tyto látky nemohou v podpaží odpařovat, mohou vést k nepříjemnému tělesnému pachu. Přečtěte si více ve článku pocení.

Ruce

Ruce jsou lidský nástroj a jejich pokožka je výrazně odlišná od té na ostatních částech těla. Pokožka na dlaních je také naprosto odlišná od pokožky na hřbetech  rukou:

Pokožka na dlaních a bříškách prstů je silná a pevná.
Pokožka na hřbetech rukou nemá téměř žádnou tukovou tkáň a je velmi tenká.

Pokožka na dlaních a bříškách prstů a palců: 

  • má silnou a pevnou rohovou vrstvu 
  • je bohatá na tukové a pojivové tkáně 
  • má dostatečné množství tkáně odolné vůči tlaku
  • je bez chloupků a neobsahuje žádné mazové žlázy 
  • má vysokou hustotu potních žláz 
  • má nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) 

Pokožka na hřbetech rukou: 

  • neobsahuje téměř žádnou tukovou tkáň 
  • je velmi tenká 
  • má jen málo jemných chloupků

"Malé množství chloupků nebo žádné chloupky znamenají, že počet mazových žláz je mnohem nižší než na jiných částech těla."

Na folikuly, z nichž chloupky rostou, se napojují mazové žlázy zodpovědné za tvorbu mazu, který zásobuje pokožku lipidy a některými složkami, které vážou vlhkost. Pokožka rukou tedy obsahuje méně tuků a má menší schopnost vázat vlhkost, než ostatní části těla.

Pokožka na rukou má také menší schopnost stabilizovat to málo lipidů a látek vážících vlhkost, které má. pH rukou je méně kyselé než na mnoha jiných částech těla, takže jejich ochranný kyselý plášť – přirozená kyselost, která pokožku chrání, je narušen.  

Skutečnost, že pokožka na svrchní straně rukou je odlišná od té na spodní straně také znamená, že celková tvorba hydrolipidického filmu (emulze tuku a vody, která pokrývá vnější povrch pokožky) je oslabena. Ve výsledku jsou naše ruce náchylnější k dehydrataci a při přílišné námaze se rychle vysuší.

Ruce jsou každodenně namáhané a jsou náchylné k dehydrataci.

Naše ruce jsou každodenně namáhané. Během aktivit doma, v kanceláři nebo na zahradě jsou ruce neustále vystaveny vnějším faktorům, které je připravují o potřebné lipidy. I pouhý častý kontakt s vodou může pokožku vysušovat, ruce jsou navíc ale pravidelně vystavovány také čisticím látkám, rozpouštědlům, změnám teplot a mechanickému namáhání. Přirozená ochrana a systémy obnovy pokožky jsou přetížené a výsledkem může být poškození bariérové funkce kůže.

Nohy

Pokožka na chodidlech nohou obsahuje více tukových buněk v podkoží než na většině ostatních částí těla, protože nohy potřebují silné vypodložení pro tlumení nárazů. Při každém kroku nesou trojnásobek lidské tělesné hmotnosti a jsou často vystavovány mechanickým  tlakům, jako tření těsné nebo špatně padnoucí obuvi či při nadměrné chůzi a běhu.

Nadměrné tření může vést k tvorbě otlaků a kuřích ok.
Při vystavování dlouhodobějšímu tlaku a tření se zvyšuje tvorba otlaků.

Navzdory silnému vypodložení může nadměrné tření poškodit bariérovou funkci pokožky, vést k suché pokožce a ve vážnějších případech také k tvorbě otlaků a kuřích ok. Otlaky a kuří oka jsou oblasti zesílené pokožky, které se obvykle vyskytují na chodidlech a patách a mívají kulatý tvar. Tlačí na hlubší vrstvy pokožky a mohou být bolestivé.   

Epidermis (vnější vrstva kůže) je na chodidlech silnější, než na jiných částech těla – její normální síla je zhruba 0,1 mm, na chodidlech se však pohybuje mezi 1-5mm. Když je pokožka nohou vystavována dlouhodobějšímu tlaku a tření, zvyšuje se tvorba otlaků a epidermis je silnější a tvrdší, toto onemocnění se označuje hyperkeratóza.

Jak pečovat o pokožku na různých částech těla

Protože se struktura a funkce kůže liší podle toho, kde se na našem těle nachází, je dobré přizpůsobit kosmetickou péči těmto odlišným oblastem.

Obličej

Správná péče o pleť se skládá ze 3 základních kroků: čištění, péče a ochrany.

Čištění

Pleť je důležité čistit jemně, ale důkladně, ráno a večer. Ranní čištění odstraňuje kožní maz, který se vyprodukoval během noční regenerace pleti, a připravuje pleť na následnou péči. Večerní čištění odstraňuje nečistoty, pot, maz, make-up a pleťové přípravky a připravuje pleť na vstřebávání účinků aktivních složek v nočních krémech.

Zjistit více

Péče

Pečující přípravky mají dvojí funkci: cíleně řeší konkrétní kožní problémy a pleť hydratují a vyživují.

Zjistit více

Ochrana

Sluneční ochrana by měla být nezbytnou součástí pravidelné ranní péče o pleť. Ačkoliv v malé míře je slunce pro pleť prospěšné a podporuje tvorbu vitamínu D, přílišné vystavování UV záření pleť poškozuje, je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí a může vést k  závažnějším problémům, jako je rakovina kůže. Profesionální sluneční ochrana je důležitá pro zachování zdravé pleti.

Zjistit více
Chcete-li správně určit typ pleti a další faktory, doporučujeme požádat o radu dermatologa.

Je důležité používat výrobky, které jsou svým složením určeny speciálně pro Váš typ a stav pleti, a které respektují přirozené pH kůže. Vyhledávejte medicínské kosmetické výrobky, které byly testovány na citlivé pleti a u nichž byla prokázána jejich kožní snášenlivost. Eucerin nabízí komplexní nabídku výrobků péče o pleť vhodných pro všechny typy a problémy pleti. Všechny přípravky prošly klinickými testy, které prokázaly jejich kožní snášenlivost.  

Další informace o tom, jak pečovat o pleť obličeje, včetně jemné pleti okolo očí, najdete ve článku každodenní péče o pleť obličeje. Klikněte zde, chcete-li zjistit více o typech a problémech pleti.

Pokud si nejste jisti ohledně Vašeho typu pleti nebo kožního problému, či které výrobky by pro Vás byly nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlavě je obzvláště náchylná k podráždění, a proto je důležité používat šetrné přípravky vlasové kosmetiky.

Špatná volba šamponu je jednou z hlavních příčin citlivosti vlasové pokožky. Agresivní čistící složky a surfaktanty mohou pokožku připravit o kyselý plášť, a vést ji k dehydrataci a podráždění. Někteří lidé také udávají, že jejich vlasová pokožka zůstala alergická nebo citlivá po absolvování léčby kožních onemocnění, jako je atopický ekzém nebo lupénka.
Pro zachování zdravé vlasové pokožky a vlasů je vhodné používat jemný šampon s hodnotou pH odpovídající pH kůže a vybírat si takové přípravky vlasové kosmetiky, které byly testovány na citlivé pokožce, a u nichž byla prokázána jejich kožní snášenlivost. Zjistěte více o řadě šetrných, ale  účinných šamponů pro každodenní použití Eucerin DermoCapillaire.

Nevhodný šampon může způsobit podráždění vlasové pokožky, proto je důležité vybírat si pouze kvalitní přípravky.
Existují různé přípravky pro řešení běžných potíží s pokožkou hlavy.

Podráždění vlasové pokožky může vyvolat mikrozáněty: slabé záněty, kdy pokožka reaguje na podráždění a pokouší se sama problém napravit. Tyto záněty jsou tak slabé, že si jich ani nevšimneme, pokud ale pokožku vystavíme dalšímu podráždění, může tato situace vyústit ve vážnější kožní problém. Je stále více patrné, že mikrozáněty vlasové pokožky se podílejí na čtyřech nejčastějších poruchách vlasové pokožky: 

  • citlivost pokožky 
  • dehydratace a svědění pokožky
  • lupy 
  • řídnutí a vypadávání vlasů 

Pro více informací o příznacích a příčinách těchto běžných potíží vlasové pokožky si přečtěte články citlivá vlasová pokožka, suchá a svědící vlasová pokožka, lupy a řídnutí a vypadávání vlasů. Eucerin nabízí komplexní škálu přípravků pro vlasovou pokožku, které mají klinicky prokázanou schopnost působit a poskytovat ochranu proti těmto problémům, čímž posilují zdraví vlasové pokožky a vlasů. Zjistěte více na Eucerin DermoCapillaire.

Podpaží

Většina prostředků péče o podpaží se zaměřuje na omezení negativních dopadů pocení. Pocení, označované též jako perspirace, je zcela přirozený a velmi důležitý způsob regulace tělesné teploty. Když mozek zjistí, že se tělesná teplota zvýšila nad 37°C, vysílá signály do potních žláz, aby začaly uvolňovat tekutinu. Tato tekutina – pot – pak ochlazuje povrch kůže.  

Příznaky pocení a tělesný pach, který může vznikat, však mohou být nepříjemné a frustrující. Existují dva hlavní způsoby řešení: 


  • deodoranty 
  • antiperspiranty
Deodoranty neutralizují nebo absorbují látky vytvářející zápach, a snižují tak nežádoucí pach.
Antiperspiranty redukují množství vyloučeného potu, a tak omezují vlhkost a pach.

Deodoranty
Deodoranty nemají vliv na množství vyloučeného potu, ale obsahují látky, které zpomalují množení bakterií způsobujících zápach  (bakteriostáze). Mohou také obsahovat složky, které pohlcují látky vytvářející zápach a snižují nežádoucí tělesný zápach. Některé navíc obsahují vůně a parfemaci, které překryjí nepříjemné tělesné pachy. 

Antiperspiranty
Antiperspiranty obsahují účinné látky, které snižují množství vyloučeného potu, a tím omezují vlhkost a pach.  

Pro extrémní případy, známé jako hyperhidróza, lze použít dermokosmetické deodoranty, které kombinují antiseptika, antiperspiranty a kyselé pH pro omezení růstu bakterií, a kromě účinnosti zaručují také kožní snášenlivosti. Eucerin nabízí řadu antiperspirantů a deodorantů, které jsou účinné a dobře tolerované i citlivou pokožkou. Přečtěte si více ve článku Eucerin deodoranty a antiperspiranty a některé zajímavé informace o tom, jak byla vyvinuta tato řada.

Ruce

Pokožka na rukou potřebuje mnohem větší zásobování lipidy (tuky), než pokožka na jiných částech těla. Je důležité udržovat ruce dobře hydratované, protože poškozené, popraskané, suché a citlivé ruce mají zvýšený sklon ke vzniku kožních onemocnění (např. kontaktní dermatitida).

Kvalitní hydratace rukou může snížit riziko vzniku nežádoucích kožních potíží.

Vyhýbejte se agresivním mycím prostředkům a příliš častému mytí rukou. Když si myjete ruce, nepoužívejte horkou vodu, která by pokožku zbytečně více vysušovala.  

Pokožce Vašich rukou prospějí mycí a pečující výrobky, které: 

  • jsou účinné a šetrné, byly testovány na citlivé pokožce
  • doplňují lipidy 
  • udržují přirozené pH kůže
  • podporují proces regenerace
  • poskytují ochranu před škodlivými UV paprsky, které mohou způsobit předčasné stárnutí

Nohy

Nevhodná obuv je hlavní příčinou problémů pokožky nohou.

70 % problémů pokožky nohou, včetně tvorby kuřích ok a otlaků, je způsobeno nevhodnou obuví. Zde mohou pomoci gelové polštářky, zvláčňující krém a omezení nošení těsné obuvi, stejně jako pravidelné mytí šetrnými, ale účinnými mycími prostředky a používání výrobků medicínské péče, které pomáhají léčit kožní problémy v této oblasti.  

Nohy vyžadují pravidelnou kontrolu. Praskliny, svědění a vlhkost mezi prsty nebo šupinatění na plosce nohy mohou být první známkou houbové infekce. Pokud se tyto příznaky objeví, obraťte se na dermatologa.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin