Hyperpigmentace - tmavé skvrny na pleti neboli melasma – Co způsobuje melasma a jak je možné zmírnit tmavé skvrny na pleti?

5 min čtení
Zobrazit více

Melasma je typ hyperpigmentace, jinak nazývající se také těhotenská maska. Objevuje se zejména u těhotných žen a to v oblasti obličeje jako velké tmavé skvrny. V tomto článku se zaměříme na příčiny vzniku melasmatu a jak je možné odstanit nebo zmírnit tmavé skvrny na pleti.

Co je to melasma neboli tmavé skvrny na pleti?

Melasma je druh hyperpigmentace, která způsobuje tmavé skvrny na pleti.

Melasma, známé také jako chloazma, je forma hyperpigmentace, která se objevuje na obličeji, zejména na tvářích, hřbetu nosu, čele a horním rtu a někdy na dalších částech těla vystavovaných slunci, jako jsou předloktí. Melasma se může vyskytovat i u mužů, je však méně časté než u žen.  

Melanin je pigment, který určuje barvu pokožky každého jedince, a melasma vzniká zvýšenou produkcí melaninu. Toto zvýšení je údajně způsobeno změnami hladiny hormonů, zejména těch, které se tvoří v těhotenství a při užívání perorální antikoncepce, nebo při působení slunečního záření. 

Melasma není nijak škodlivé, pokud je ale velmi výrazné, může vyvolávat nepříjemné pocity.

Tmavé skvrny na pleti a těhotenství

Během těhotenství endogenní hormony stimulují tvorbu pigmentu melaninu.

U 10-15 procent těhotných žen se objevuje melasma 1 a tento stav je někdy označován jako „těhotenská maska“.
 
Během těhotenství endogenní hormony (tedy hormony, které tělo samo přirozeně produkuje) stimulují melanocyty (buňky produkující melanin v bazální vrstvě epidermis), k vyšší produkci melaninu.
 
1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citacemi Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378. 

Antikoncepce a tmavé skvrny na pleti

Hormony mohou stimulovat melanocyty (buňky produkující melanin) a vyvolávat melasma. (Schematické zobrazení)

U 10 až 25 procent žen užívajících perorální antikoncepci 1 se objeví melasma.
 
U žen, které užívají antikoncepční pilulky probíhají podobné hormonální změny, jako jsou ty, k nimž dochází v průběhu těhotenství. Na rozdíl od stařeckých skvrn může melasma zmizet samo o sobě po porodu nebo pokud klesne příjem estrogenu. 

1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citacemi Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378. 

Slunce je hlavním faktorem, který přispívá k tvorbě melasmatu a zhoršuje jej. Svoji roli mohou hrát také další faktory, jako jsou rodinné dispozice, věk a některá antiepileptika. 

Existují tři typy melasmatu:

  • Epidermální melasma postihuje horní vrstvy kůže a hyperpigmentace má hnědou barvu a jasně ohraničené okraje.
  • Dermální melasma postihuje hlubší dermální vrstvy kůže s typicky modro-šedými skvrnami.
  • Smíšené melasma (kombinace dermálního a epidermálního) se projevuje jako hnědo-šedé zabarvení. 

Více o tom, co obecně způsobuje hyperpigmentaci a jaké jsou různé typy této poruchy si můžete přečíst ve článku Hyperpigmentace: co způsobuje tmavé skvrny a jak je mohu zmírnit?

Melasma a stařecké skvrny jsou neškodné. Melanom (typ kožního nádoru) může být životu nebezpečný. Máte-li jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn - pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo pokud začnou svědit a krvácet - rozhodně se obraťte na vašeho lékaře.

Jak mohu předcházet tvorbě tmavých skvrn?

Nejdůležitějším krokem v prevenci nebo snížení závažnosti melasmatu je zodpovědný přístup ke sluneční ochraně. Omezte čas strávený na slunci, zůstávejte ve stínu v době nejintenzivnějšího slunečního záření a noste ochranné oděvy a pokrývku hlavy kdykoli je to možné. Je to obzvláště důležité, pokud máte genetické dispozice k melasmatu (vyskytuje se ve vaší rodině), nebo pokud jste těhotná, berete hormonální antikoncepci nebo užíváte jinou formu hormonální substituční léčby. 

Sluneční ochrana je nejdůležitějším krokem, který vám pomůže předcházet nebo redukovat výskyt melasmatu.

Sluneční ochrana je důležitá nejen při opalování. Sluneční paprsky působí na pokožku i za oblačného počasí, zajistěte tedy vaší pleti potřebnou každodenní ochranu. Eucerin Anti-Pigment Denní krém SPF 30 a Anti-Pigment Denní krém SPF 30 tónovaný světlý a středně tmavý poskytují kromě zmírnění hyperpigmentace také účinnou UVA a UVB (SPF 30) ochranu a zabraňují tvorbě dalších pigmentových skvrn vyvolaných slunečním zářením.
Pokud se chystáte trávit čas na slunci, vyberte si přípravek sluneční ochrany s vysokým nebo velmi vysokým faktorem, který byl speciálně vyvinut pro váš typ a stav pleti a nanášejte jej opakovaně v pravidelných intervalech. Více informací o řadě špičkových přípravků sluneční ochrany Eucerin najdete zde.

Jak mohu léčit melasma? Zmírnění nebo odstranění tmavých skvrn v obličeji

Laserová terapie může pomoci zmírnit výskyt melasmatu.
Chemický peeling odstraňuje vrchní vrstvu pleti a odhaluje čerstvou pleť pod ní

Dermatologická ošetření, jako je chemický peeling a laserová terapie mohou pomoci zmírnit melasma. Nejsnáze lze zmírnit epidermální melasma, na druhou stranu u dermálního a smíšeného melasmatu může být vzhledem k hloubce melaninových pigmentů léčba obtížnější.

  • Při chemickém peelingu je na pleť aplikován chemický roztok (například AHA), který umožňuje exfoliaci pleti (odstranění odumřelých kožních buněk) a následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk a odhalení čerstvé pleti. Více si o chemickém peelingu přečtěte ve článku Co jsou chemické peelingy a jak účinkují? 

  • Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, neboť dermatologové zde mají větší kontrolu nad intenzitou zákroku. Při laserovém ošetření se nad postiženými oblastmi přejíždí vysokoenergetickým světlem. Nejmírnější ošetření účinkují na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev pleti. Více si přečtěte ve článku Laserová terapie: Jak pečovat o pokožku po zákroku?

Dermatologové také mohou předepsat a/nebo použít hydrochinon, který je stále považován za nejúčinnější lokální prostředek na zmírnění hyperpigmentace. Lze jej však používat pouze po omezenou dobu, neboť, stejně jako jiné formy chemického peelingu a laserové terapie, může pleť dráždit a způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, zejména u osob s tmavší barvou pleti.

Výrobky Eucerin Anti-Pigment mohou pomoci prodloužit výsledky dermatologických zákroků u melasmatu.

Dermokosmetické pečující výrobky lze používat každý den ke zvýšení účinků dermatologické léčby. S obsahem patentované složky značky Eucerin - thiamidolu nabízí tato řada denní krém, noční krém, duální sérum a lokální korektor pro zmírnění hyperpigmentace. Tónovací denní krém světlý a středně tmavý obsahují také SPF 30 a UVA filtr, zatímco Rozjasňující sérum je určeno pro zvýšení přirozené zářivosti vaší pleti. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že redukuje pigmentové skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. Sérum s duálním nyní přichází v jednokomorovém balení pro ještě snadnější aplikaci výrobku se stejnou ověřenou účinností. 

Produkty řady Anti-Pigment lze používat celoročně, látka thiamidol nijak nereaguje na sluneční záření.
Produkty mohou být používány i během těhotenství.

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin