Pocení - jeho charakteristika – A vliv na člověka

5 min čtení
Zobrazit více

Pocení (perspirace) je přirozená fyziologická reakce organismu na vyšší teploty nebo fyzickou aktivitu. U lidí je odvod tepla odpařováním díky ekrinnímu potu nezbytně důležitý pro termoregulaci během cvičení a/nebo působení vysokých teplot okolního prostředí, zejména v případě, že teplota prostředí je vyšší než teplota pokožky. Pocení může být rovněž vyvoláno psychickým stresem.

Projevy A Příznaky

Co je pocení?

Dochází-li k produkci potu, obvykle to znamená, že tělo pracuje na tom, aby Vás ochladilo. Ve většině případů se člověk potí v reakci na vysoké teploty, cvičení nebo určité psychicky náročné situace. Při odpařování z pokožky pot vstřebává tepelnou energii z těla a tím organismus ochlazuje.

Pocení je přirozený způsob regulace tělesné teploty.

Vlhkost se většinou objeví v podpaží, na rukou nebo v obličeji. Začne-li se pocení viditelně projevovat, může to být nepříjemné. Zejména v podpaží může pocení způsobit vlhké skvrny na oblečení a bakterie metabolizující pot mohou způsobovat nepříjemný pach.  

Množství potu, které tělo vylučuje, se u jednotlivých osob značně liší. V průměru to bývá mezi 0,1 l a 1l denně. Nadměrné pocení (velké množství potu bez zřejmého důvodu) se nazývá hyperhidróza.

Příčiny A Faktory

HLAVNÍ PŘÍČINY A FAKTORY POCENÍ

Kůže obsahuje různé typy žláz, z nichž některé produkují pot. Když tyto potní žlázy dostanou signály z mozku, začnou vylučovat pot.

Ekrinní žlázy produkují velké množství potu.
Vybírejte si světlé nebo velmi tmavé oblečení, které známky pocení skryje.

Jakmile mozek zjistí, že tělesná teplota stoupla nad 37°C, vyšle signály potním žlázám, aby vytvořily a vyloučily kapalinu. Tato kapalina – pot – ochlazuje povrch kůže odpařováním. Když je nám horko, jsme aktivní, nervózní nebo vystresovaní, potní žlázy jsou stimulovány k vyšší produkci potu.   
Každý člověk má mezi 25 000 až 50 000 potních žláz jen v podpaží.
To je ve skutečnosti jen malé procento z celkového množství potních žláz (celkem je jich na těle přibližně 1,6-4 miliony). Jejich hustota je nejvyšší v podpaží, na dlaních rukou a na chodidlech nohou. Nejčastěji dochází k "zachycení" potu v podpaží, odkud - také díky oblečení - nemůže unikat, a proto zde bývá nejpatrnější. Čerstvý pot  sám o sobě není cítit, je bez zápachu. Může vytvářet vlhké skvrny, a díky nim mohou naše pocení zpozorovat i ostatní. Teprve když se bakterie začnou živit bílkovinami a tuky (obsaženými v potu), vzniká nepříjemný a nežádoucí tělesný pach.

Dva druhy potu

V našem těle se nacházejí dva druhy potních žláz - ekrinní a apokrinní.

Potní žlázy vylučují pot póry.

Ekrinní žlázy se nacházejí po celém těle a mají termoregulační funkci. Ekrinní pot je obvykle bezbarvý a bez zápachu. Obsahuje 99 % vody, soli a aminokyseliny.   

Apokrinní žlázy jsou soustředěny pouze v určitých oblastech, jako je podpaží, oblast genitálií nebo vlasová pokožka (oblasti s vlasovými folikuly) a mohou být aktivovány stresem.  

Apokrinní žlázy jsou aktivovány až během puberty a produkují pot, který má vysoký obsah bílkovin a tuků. Množství apokrinního potu je mnohem nižší, než množství potu produkovaného ekrinními žlázami. Jeho složení je však živnou půdou pro bakterie, které jsou příčinou vzniku nepříjemného tělesného pachu. Navíc apokrinní pot může zanechávat žluté skvrny.

Proto tedy existují dva různé typy potu

  • Během pocení vyvolaného zvýšenými teplotami nebo fyzickou námahou jsou aktivní pouze ekrinní potní žlázy. 
  • Během psychicky stresujících situací jsou aktivní ekrinní i apokrinní žlázy: ekrinní žlázy produkují velké množství "vlhkého potu". Současně apokrinní žlázy produkují malé množství potu, který je bohatý na tuky a bílkoviny, kde se množí bakterie, které mají na svědomí vznik nepříjemného tělesného pachu.

Další Faktory

Pocení - NEJEN DĚDIČNÁ PREDISPOZICE

Dědičné predispozice ovlivňují především množství potu. Určují například množství potních žláz v našem těle a kde se nacházejí.

Stres nebo nervozita mohou zvýšit tvorbu potu.

Existují však některé další faktory, které mohou hrát při tvorbě potu roli.   


  • Fyzická aktivita 
  • Klima
  • Stres nebo nervozita 
  • Hormonální změny - puberta, těhotenství nebo menopauza 
  • Některá metabolická onemocnění (diabetes mellitus, poruchy funkce štítné žlázy) 

Jiné faktory jako drogy, alkohol, nikotin a káva, stejně jako kořeněná nebo velmi horká jídla, mohou také ovlivnit to, jak moc se potíme.

Řešení

JAK ŘEŠIT POCENÍ

Přestože neexistuje "lék" proti pocení, které je zcela přirozenou tělesnou funkcí, lze pocení v podpaží a jeho nepříjemné příznaky zmírnit.

Eucerin Kuličkový antiperspirant pomáhá zabraňovat tělesnému pachu a jeho rozvoji.

Z kosmetického hlediska existují dva způsoby, jak regulovat pocení v podpaží: 

  1. Deodoranty
  2. Antiperspiranty

Jak deodoranty účinkují

Deodoranty mají schopnost účinně předcházet tělesnému pachu a jeho rozvoji. Tohoto cíle lze dosáhnout využitím různých účinných principů a kombinací složek:

U citlivé pokožky byste měli používat deodorant, který vyhovuje Vašemu typu pokožky.

Deodoranty obsahují látky, které buď absorbují bakterie vytvářející zápach (proces označovaný bakteriostáza) nebo redukují jejich přemnožování: antiseptika snižují množství bakterií a vytvoření kyselého pH na povrchu kůže zpomaluje růst bakterií. Prostřednictvím těchto účinných látek deodoranty snižují tvorbu tělesného pachu.  

Deodoranty však nemají významný vliv na množství vyloučeného potu. Mnoho deodorantů obsahuje také parfemace, které překryjí nepříjemné pachy. Vedle dalších dráždivých látek, jako je alkohol, konzervanty nebo barviva, jsou parfémy jedním z důvodů, proč mohou být někteří lidé alergičtí na deodoranty.

Deodorant Eucerin prokázal v klinických studiích mimořádnou šetrnost k pokožce, a to i v případě alergií na deodoranty, ekzému nebo atopického ekzému, a zaručuje 24-hodinovou ochranu proti pachu.

Deodoranty obsahují látky, které buď absorbují bakterie vytvářející zápach (proces označovaný bakteriostáza) nebo redukují jejich rozmnožování.
Holení může způsobit podráždění pokožky.

Všechny antiperspiranty obsahují hliníkové soli, Aluminium chlorohydrate (ACH) nebo Aluminium Chloride (AC). Ty působí na apokrinní a ekrinní potní žlázy tím, že částečně blokují kanálek potní žlázy, a tak snižují množství potu, které je vylučováno. Díky snížené tvorbě potu se snižuje vlhkost a následně také pach. Aluminium Chloride  působí nejúčinněji: protože AC komplexy jsou menší a mají nižší hodnotu pH než ACH, takže mohou proniknout hlouběji do potních kanálků a působit delší dobu.  

Pokud Vás ani vysoce účinné antiperspiranty dostatečně nechrání proti pocení, můžete trpět hyperhidrózou

Pokud máte citlivou nebo podrážděnou pokožku, alergie nebo ekzém, nebo trpíte nadměrným pocením, je obzvláště důležité, abyste používali deodorant nebo antiperspirant, který vyhovuje Vašemu typu pokožky.

Doporučení

Je důležité najít deodorant nebo antiperspirant, který odpovídá potřebám a typu Vaší pokožky.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin